2:17 pm - Cuma Ağustos 22, 2014
Sponsorlu bağlantılar

TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak – 2014

Pazar, 1 Haziran 2014, 17:17 | Eğitim ve Öğretim | 1.593 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı TEOGS sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde 11 Haziran’da açıklanıyor.  2014 yılı merkezi ortak sınavlar TEOG tercihlerinde ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan TEOG puanlarına göre göre yerleştirilecek. Peki 2014 TEOG  tercihleri nasıl yapılacak. İşte ayrıntılar:

 2014 İl İl Liselerin Taban Puanları ve Kontenjanları İçin Tıklayın

2014 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak

Bu yıl ilk olarak uygulanan merkezi ortak sınavlar (TEOG) sonucu lise tercihleri nasıl yapılacak sorusu merak konusuydu. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin merak ettiği husus netliğe kavuştu. Liseler için yapılacak yerleştirme işlemlerinde öğrenciler, 15 seçenekli tek tercih listesi ile istedikleri okullara yerleştirilecek. İşte detayları ile 2014 lise tercihleri nasıl yapılacak rehberi … TEOG tercihleri nasıl yapılacak, TEOG lise tercihleri nasıl yapılır rehber

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında, 2014-2015 eğitim- öğretim yılı için ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinin temel esas ve usullerini tamamladı. 

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, uygulamayla öğrenci merkezli eğitimi, okul ortamını öğretmeni ve müfredatın daha da önemli hali getirilmesinin amaçlandığı belirtildi.
Ortak sınavları uyumlu hale getirilmesinin, öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirilmesinin hedeflendiği uygulamada, yerleştirme maliyeti azaltılarak yerleştirme sürecini daha da etkin kılmak ve yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskının azaltılmak istendiği vurgulandı.
Yeni yerleştirme modeline göre, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullar Anadolu lisesi statüsüne dönüştürülmesiyle artık tüm okul türlerine Yerleştirmeye Esas Puan ile öğrenci alınacak.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları tercih eden öğrenciler daha önceki yıllarda doğrudan bölüm tercihi yaparken, 2014 itibariyle okul tercihi yapacak ve öğrencilerinin ortak dersleri aldığı 9. sınıftaki başarısı, yeteneği ve isteği dikkate alınarak 10. sınıfta bölümlere yerleştirilecek.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu lisesine yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, ihtiyaç olması halinde en fazla 40 olacak.
- Öğretmen liseleri sosyal bilimler, fen ya da Anadolu olacak
YÖK tarafından Anadolu öğretmen lisesi öğrencilerinin, öğretmen yetiştiren bölümleri tercih etmeleri halinde ek puan verilmesi uygulamasının kaldırılması nedeniyle bu liseler yükseköğretimde öğretmen yetiştiren alanlara kaynaklık etme işlevini yitirdi. Bu kapsamda, Anadolu öğretmen liseleri, sosyal bilimler, fen ve Anadolu liselerine dönüştürülecek.
Fen liselerinde de sosyal bilimler liselerinde olduğu gibi 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu hale getirilecek.
- Taban puan uygulaması kalkıyor
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öncesinde uygulanan SBS sisteminde, yerleştirme işlemleri taban puan esasına göre yapıldığı için 201 puanın altında kalan öğrenciler, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiyordu.
Yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde ise öğrencilerin halihazırda okullarda girdikleri yazılılardan biri merkezi ve daha denetimli gerçekleştirildiği için 6, 7 ve 8. sınıf başarıları ile oluşan Yerleştirmeye Esas Puan marifetiyle sıralamaya dayalı yerleştirme yapılacak. Böylece 201 taban puan uygulamasının mevcudiyeti ortadan kalkacak.
- Özel okullar ve burs kontenjanlı
Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile yapılacak. Özel okulların burslu öğrenci kontenjanları ve kontenjanların pansiyon, yemek gibi şartlarını içeren tüm bilgileri şeffaflık ve öğrencilere kolaylık sağlamak kontenjan tablolarında açıklanacak.
Özel okullar burslu öğrencileri Türkiye çapında yüzde 5′lik dilim içerisinden alacak. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5′lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, boş kalan burslu kontenjanlarını il çapındaki yüzde 5′lik dilimden doldurabilecek.
Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi hiçbir ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecek.
Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında olacak. Özel okullar, bursluluk dahilindeki pansiyon bilgisine tercih kılavuzunda yer verecek.
- Tercihler Nasıl Yapılacak, TEOG Rehberi
Yerleştirme işlemleri bu değişikler doğrultusunda yedek liste yapılmaksızın tek seferde gerçekleştirilecek.
Buna göre, öncelikle öğrenciler eğer özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir ortaöğretim kurumuna veya özel öğretim kurumlarından birine kayıt yaptıracaksa, tercih giriş ekranındaki, “Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim” ya da “Özel Öğretim Kurumlarından Birine Kayıt Yaptırdım” butonlarından kendisine uygun olanı işaretleyecek. Böylece bu öğrencilerin tercih işlemlerini tamamlayacak.
Bu okulları tercih etmeyen öğrenciler ise giriş ekranındaki “Tercih Yapmak İstiyorum” bölümünü işaretleyecek. Bu bölümü işaretleyen öğrencilerden A ve B olmak üzere iki grupta tercih alınacak.
“Tercih Yapmak İstiyorum” butonunu işaretleyen öğrencilerin karşısına, ilk olarak okul isimlerini içerecek, 15 seçenekli A Grubu tek tercih listesi çıkacak. Öğrenciler bu alanda istedikleri tüm okulları tercih edebilecek ve yerleştirmeleri buna göre yapılacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre yapılacak.
Öğrenciler A grubuna tercih yazarken aynı zamanda okul türlerinin yer aldığı B grubu giriş ekranında da tercihlerini yapacak. B Grubu tercih listesinde, “fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu meslek ve teknik lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve Anadolu lisesi” okul türlerinin yer aldığı alanlar bulunacak.
A Grubu tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler, B Grubu tercih listesinde sıraladıkları okul türlerine yerleştirilecek. Bu tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, puanına göre, adres ve kontenjan dikkate alınarak, sistem tarafından uygun okullara konulacak.
- Boş kalan kontenjanlara nakil işlemleri
Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara da Ortaöğretim Yönetmeliği’nin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilebilecek.
Nakil talebinde bulunan öğrencilerin nakilleri, açık kontenjan bulunması ve puan üstünlüğü esas alınarak otomatik olarak gerçekleştirilecek. Uygulamada, 25-28 Ağustos tarihleri arasında nakil müracaatları alınacak. Uygulamada, 29 Ağustos saat 19.00′da nakil işlemleri tamamlanacak. Bu işlemler sonucunda da boş kalan kontenjanlar için nakil işlemleri eylülde de haftalık periyotlarla devam edecek.
- TEOG Yerleştirme Takvimi
Ortak sınavların puanları 11 Haziran’da açıklanacak. Takvimde, 16-20 Haziran tarihleri arasında sınav sonuçlarına itiraz edilebilecek. Kontenjanlar da 4 Temmuz’da açıklanacak.
Takvimde, 7 Temmuz’da 8. sınıf yerleştirmeye esas puanları açıklanarak, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında da tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos’ta açıklanacak.
- Sınavlara 1 milyon 200 binin üzerinde öğrenci girmişti
Orta öğretime geçiş sistemi kapsamında ilki 28-29 Kasım’da yapılan merkezi ortak sınavlar, 14 bin 407 okulda, 86 bin 25 salonda, 1 milyon 290 bin 717 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Her öğrencinin öğrenim gördüğü okulda sınava girmesini sağlayan, merkezi ortak sınav uygulamasının ikincisi ise 28-29 Nisan’da 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin katılımıyla yapıldı.
Merkezi sınavlar, daha önce 3 bin 907 okulda gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile karşılaştırıldığında devasa bir sınav organizasyon olmasının yanı sıra, dünya ölçeğinde de merkezi olarak gerçekleştirilen en büyük sınav uygulamalarından biri olarak dikkati çekiyor.

eokulegitim.com

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Tagged with:

1.593 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak – 2014"

 1. leyla diyor ki:

  gecen seneki ek kontejanla bu seneki nakil aynı mı

 2. mehmet diyor ki:

  Arkadaslar internettentercih yaptiktan sonra okula gitmemize gerek var mi

 3. muharem diyor ki:

  bence bu senenin tercihleri karışık

 4. ayşe diyor ki:

  ya bn sağlık yazcam ama sağlık liselerini yazarken yanına bölümünüdemi yazcam çünkü okulun kendine has bi yüzdelik dilimi yok acil

 5. beyza diyor ki:

  teog tercihlerini 31 temmuzda değilde 7ağustosta yapsak birşey olurmuş acil yardım lütfennn

 6. ensar diyor ki:

  Ya bn sitede herşey birbirine girmiş bişey yapamıom acıl yardım

 7. aynur sevinç diyor ki:

  kızım özel bir okuldan %100 burs kazandı ve okula kaydını yaptırdık ancak şu an sistemde teog yerleştirme listesinde okulun kodu yok ve özel okullara kayıt yaptırdım bölümüde olmadığı için şu an hiçbirşey yapamıyorum.denilene göre tercih yapmazsam devlet bir yere yerleştirecek sonra nakil işlemi yaparak özel okula kayıt yapılacakmış bu ne kadar doğru bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürler ACİL

  • MEB diyor ki:

   İsterseniz tercih yapabilirsiniz yada yapmayabilirsiniz devlet kızınızı bi okula kayıt ettirir ve siz ordan naklini özel okula alabilirsiniz.

 8. hasan diyor ki:

  tercih formunu neden göremiyorum

 9. ölölölö diyor ki:

  sistemmi çöktü

 10. gülsüm diyor ki:

  nasıl okul seçicem

 11. musa diyor ki:

  ya ben a ve b kagıdına tercihleri yaptım ama e okulda a kagıdında lise kod istio yazıncada gaziantep falan cıkıo 5 hanelı kod istio ya istanbulun kodu ne

  • MEB diyor ki:

   O istenilen kod istanbulun kodu değil okulun kodu her okulun kodu var .Okul kodlarını kendi okulunuzdan alabilirsiniz.

 12. fatma diyor ki:

  sağlık lisesi tercih etmek isteyenler ne yapacak tek nik mesleklisesi mi seçecekler bu liselerin hangi bölümlerin olduğunu nerden bilecekler

  • bengu diyor ki:

   Ben soyle diyim sana bolumu artik lisde gircen sinavda secicen simdii ayri ayri bolum tercih yapmiycaksin ornek 50. Yıl anadolu sml yazcaksin ama 50. Yil radyoloji 50. Yıl acil tip gibi olmiycak

 13. samet diyor ki:

  arkadaşlar acaba tercih için öğrencinin kendisi şartmı

 14. taha diyor ki:

  10 yada 15 lise tercih etmek mi zorundayız 5 lise tercihi yapsak olur mu bire fen lisesini ikiye anadoluyu yazıcam iki tanede yeterli olur mu acaba en az sınır

  • alya diyor ki:

   Bir tercih bile yapabilirsin ;) senin kararin ister 10 ister 5 ister bir zorunluluk yok arkadaslar

 15. metin diyor ki:

  hangi lisseler daha uygun yaaa

 16. se da diyor ki:

  teog sonuçları yanlış diyolar doğru mu ?

 17. ersin diyor ki:

  arkadaşlar internetten tercih yapılmıyor site açılıyor okul kodlarını yazıcağım yere kodlar yazılmıyor sorun ne olabilir acaba

  • teog diyor ki:

   arkadaslar internetten tercih yapmak için internet explorere girin eski sürümüne mozilla için de ie eklentisini kurun chromeden olmuyor.

 18. Hakan diyor ki:

  hangi yüzdelik dilime göre terecih yapcaz

 19. Tayfun Mertttürk diyor ki:

  Ben tercihimi internetten yapıcam ama tercih için açtığım sayfada (https://eokul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00008.ASPX) güvenlik kodumu tam giremiyorum örneğin ASDSDAH431HHBDHK3J3LKL5Ş6ÖSM3456 ise bunun sadece ilk 8 hanesini giriyor girişe basıncada nümerik bir değer giriniz yazıyor ne yapmalıyım acil yardım??

 20. nergis diyor ki:

  meb’e giriyosun ordan hesaplanıyo

 21. servet diyor ki:

  tercih sayfasında ne zaman işlem yapılacak?

 22. muhammmet diyor ki:

  ben muşta yaşıyom aslında ama tatil için manisadayım tercihimi nasıl vercem

 23. Huriye diyor ki:

  LÜTFEN SİTENİN LİNKİNİ ATIN

 24. eda diyor ki:

  tercihimizi nereden yapıcaz e okuldanmı anlamadm

  • erkan diyor ki:

   e okul ybs e gir o nun altında yazıyor zaten o rada yazıyor oraya tıkla çıkacak

 25. Okan diyor ki:

  Tercih listesinde sağlık meslek lisesi yok nasıl yapcam nerede lütfen yardım acil :(((

 26. ahmet yaman diyor ki:

  seçimleri okuldan yaparsak 31 temmuz 8 ağustos arası hangi gün gidersek giderim tercih yapabilirmiyiz ?

 27. eylül diyor ki:

  hangi siteden ne şekilde olacak tercihler bi siteye girdim ordan tercih yapılacakmış kullanıcı adı şifre diyo o ne nolur yardımcı olun arkdşlar

 28. ömer diyor ki:

  Tercihleri erken yapmak önemlimi ?

 29. helin diyor ki:

  15 tercih zorunlu mu

  • aybike diyor ki:

   evet ya bende bu sorunun cevabını bir türlü bulamadım .. a gurubunda 15 ten az tercih yapabilecekmiyiz? yapabileceksek en az kaç tane? BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM ETSİN

 30. ilayda diyor ki:

  ben diyarbakırda yaşıyorum
  365 puan aldım nerelere girblierim acaba

 31. soner diyor ki:

  nasıl tercih yamalıyız

 32. Mehmet Seyid YALÇIN diyor ki:

  Tercihlerimizi internetten yapabilir miyiz

 33. esen diyor ki:

  bilgisayardan nasıl tercihlerimizi yapacağız ? çok önemli. İlgili kurumların biran önce cevap vermesini istiyorum lütfennnnnn.

 34. zeyneb diyor ki:

  seçimler ne zaman yapılacak ?

 35. adinonemiyok diyor ki:

  Şimdiiii ben 467 aldim yuzdelik dilimim 2.91 istedigim lise 1.96 girebilirmiyim lisenin kontejanı 120 kişi

 36. feride diyor ki:

  Merhaba
  Taban puanları sitelerinde puanlar farklı farklı. Bu durumda en doğru puana nasıl ulaşabiliriz?
  Ayrıca tercihi yüzdelik diimie göre mi? Puana göre mi yapmak doğru?
  Teşekkürler

 37. Aylin diyor ki:

  Ben istanbulda yaşıyorum ama tercih sırasında şehir dışındayım. Sadece e okuldan yapılcak biliodum ama okuldan kağıt alınması gerekiomuş. Bu ne kagıdı, başkasına yaptırsam olmaz mı, veya yapmam zorunlu mu.

 38. edanur diyor ki:

  arkadaşlar yorum okuduğumda herkesin sprusunun birbirine yakın olduğunu gördüm lise tercihleri _evde internetten _veya müdür yardımcılarından yapabilirsinizz liselere geçerken bir diğer önemli konu ise yüzdelik dilim çünkü bazı liselerimiz yüzdelik dilime göre alyorllar bazıları ise teog tan aldığınız yerleştirme puanı ile oluyor arkadaşlarımızın bir diğer sıkıntısı(benim puanım bu liseye yetmiyor) (ben bu liseye bu puanla gidemem)arkadaşlar puanınız mesela 370 sizin istediğiniz lise 400 bir lise tercih listenize lütfen yazın puanları aşağı çekiyorlar sizin istediğiniz liseye girme şansınız oluyor İNŞALLAH İŞİNİZE YARAR BİLGİLER VERMİŞŞİMDİR SORULARINIZ VARSA CEVAP BÖLÜMÜNE YAZABİLİRSİN BEN HERGÜN BAKIYORUM GÖRÜŞMEK ÜZERE

  • cevap diyor ki:

   istediğim lise 343 ten alıyor sağlık meslek lisesi benim puanım 341 küsür okula girebilirmiyim yüzelik dilimleri internette bulamadım sağlık olduğu için

  • Gökçe diyor ki:

   Merhaba bişey sorucam yüzdeliği 14 olan yere 18yüzdelikle girebilirmiyim ama yerleştirme puanım yetiyo gitmek istedğim yerin taban puanı 377 benimki 394 gelir mi sizce ???

  • esen diyor ki:

   teog puanım 353 puandı ve sağlık meslek lisesini alıyordum sanradan 4 sorunun iptal edilmesiylede sonuç olarak puanım 272 ye düştü acaba ben tercihlerime istediğim sağlık lisesinide yazarsam çıkma ihtimali varmı ? yani o liseye girebilirmiyim ? lütfen evet de çok korkuyorum ve slm yi de çok istiyorum

   • ümre diyor ki:

    gidebilirsin kontenjandan alacaklar benimde 359 idi 279 a düştü alınıyor kontenjan önemli

  • ceyda diyor ki:

   merhaba benim puanım 348 sağlık meslek yada tekirdağ da olan namık kemal lisesini istiyorum namık kemal de 363 sağlık meslekte 361 le alıyo sence girebilirmiyim şimdiden yardımın için teşekkür ederim :))

  • Nur diyor ki:

   Okulların yüzdelik dilimlerlerlemi yoksa puanlarla aldığını nerden öğrenicez???ve tercihleri erken yapmak önemlimi

  • emine diyor ki:

   internetten tercih yaptım ama onay bekliyor diyor o ne demek

 39. Emre diyor ki:

  ben tercihimi memlekette yapabilirmiyim tatile citcemde

 40. Teog diyor ki:

  Ben tercihimi evde kendi başıma yapmak istiyorum tercih yaparken okula gitmek zorunlu mu?

  • edanur diyor ki:

   hayır tercihinizi evdede yapabilirsinizz

   • sabire diyor ki:

    ben 8 sınıfı okudugum yerde mı onay işlemeını yapmalıyım yoksa her hangı bır sehrın orta okulundann da yapa bılırırmıyım ben tatılde oldugum için bır daha gerı gıtmem mi gerek

   • sevgi diyor ki:

    ama internette okula onaylatmak gerekio yazıo

  • cevap diyor ki:

   tercihini internet yolu ile yapabilirsin sadece velinin okula gidip imza atması gerekiyor

 41. özlem saydam diyor ki:

  Ben 8. sınıf öğrencisi olarak tercihleri internet üzerinden yapabilecek miyiz ?

 42. damla diyor ki:

  tercih yapmadan kayıt yapabiliyo muyuz ?? cevap verin lütfen

 43. ecem diyor ki:

  İstanbul da okuyorum ve liseyi İstanbul da okucam ama tercih sirasinda rizede olucam oradan yapabilirmiyim

  • EDANUR diyor ki:

   tabikide yapabilirsiniz ister vanda olun yinede internetten yapabiliyorsunuz TEŞŞEKÜRLER

 44. selçuk çolak diyor ki:

  ben seyahate çıkıcam bir haftalıgına mecburi gidicem ma bu da tercih günüme denk geliyo internet üzerinden nasıl tercih yapabilirim acaba rice ediyorum bana yardım edin

 45. sümyy diyor ki:

  e okuldan nasıl yapılacak tercih.. yardımcı olur musunuz ?

 46. aleyna diyor ki:

  tercihlerimizi internetten yappabilir miyizz

  • edanur diyor ki:

   tercihlerimizi internet üzerinden veya e okuldan yapabiliyoruz arkadaşlar herkese duyurulur

 47. emine diyor ki:

  Arkadaşlar sonuçlara nereden bakacam acaba lütfen biri bana yardım etsin

 48. gizem AKSU diyor ki:

  B TERCİH LİSTESİNE TOPLAM KAÇ TERCİH HAKKI VR

  • damla diyor ki:

   b tercih listesinde a listesine yaptığın tercihlerin anadolu mu yoksa ticaret mi vs. gibi olanları yerleştirceksin

 49. nazmiye.aky@hotmail.com diyor ki:

  saygılar biz memlekete gidiyoruz ordan tercih yapabilirmiyiz

 50. fatma diyor ki:

  peki biz bu tercihleri nerede yapacağız ?

 51. hacer diyor ki:

  puanlar mı daha önemli yoksa yuzdelik dilim mi ? tercıhler ewde yapılır mı?

 52. ahmet diyor ki:

  lütfen yardım edin ben tercih yapılacagı tarihte memlekete gidicem ama okulum memlekette değil memleketimdeki olkuldan yaşadığım şehir için tercih yapabilirmiyim lütfen acil cevap varin

  • hacer diyor ki:

   ewet tercıhı baska bır okuldan okuyacagın yer ıcın yapabılırsın . hem tercıhlerını ewde de yapabılırsın.

 53. furkan diyor ki:

  tercihler ne zaman nasıl

 54. gamze diyor ki:

  ya benim sorum b tercihi nasıl olacak bi fikriniz varmı acaba bide b tercihine kalanlar anadolu lisesine gide bilirmi?

 55. emre diyor ki:

  İnternet üzerindenmi yoksa okuldanmı yapılacak tercihlerrrrr

 56. hh diyor ki:

  Yerleştirmede Türkiye geneli yüzde mi esas alınacak yoksa il yüzdesi mi? Bakanlığın yayınladığı kılavuzda okullara göre verilen taban yüzdelik dilimi Türkiye geneline ait dilim midir,yoksa o okulun bulunduğu ilin yüzdelik dilimi midir?Tercihte hangisini esas alalım?

 57. Gonca SİREK diyor ki:

  Sormak istediğim çocuklar aldıkları YEP puanına göre mi yoksa okulların yüzdelik dilimine göre mi yerleştirilecek ?

  • gizem çakır diyor ki:

   biz tercihleri yüzdelik dilime göre mi yoksa yep e göremi yapıcaz

  • edanur diyor ki:

   ARKADAŞLAR HEM YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YERLEŞEBİLİYORSUNUZ HEMDE YÜZDELİK DİLİME GÖRE YANİ ANLAYACAĞINIZ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE LİSELER VAR YÜZDELİK DİLİME GÖRE LİSELER VAR TEŞEKÜRLER

 58. esra diyor ki:

  Peki bu yuzdelik dilimlere gore tercih yapacaksak il yuzdelik dilimimi turkiye yuzdelik dilimimi hangisine gore olacak??

 59. ozgur diyor ki:

  tercıhler nereye verılecek bı zahmet yardımcı olursanızzzz..

 60. hivda diyor ki:

  ya bn şey sormk istiyom. hangi siteden yapıcağız

 61. engin can diyor ki:

  lan kahpeler bi lise secemedım mklar ananıza 31 çekem orupu çocukları

 62. engin can diyor ki:

  ananızı sikem piç oglu p içler

 63. burak diyor ki:

  internetten nasıl tercih yapacaz yardımcı olur musunuz lütfen

 64. zeynep diyor ki:

  2.sınav puanlarım ilk baktığımda yüksekti bir süre sonra baktığımda ise düşük çıktı ne yapmam gerekiyor

 65. duygu diyor ki:

  yer seçimini nerden yapıcaz

 66. ahmet diyor ki:

  306 puanla nereye greblırım

 67. yasemin diyor ki:

  lütfen cvp yazın ya

 68. yasemin diyor ki:

  ya arkadaşlar tercihleri internett üzerindenmi yapcaz ya ? eokuldanmı

 69. kübra diyor ki:

  yüüzdelik dilime göre nasıl lise seçecez/tercihler nasıl olcak. tercih yaparken sıralama nasıl yapcaz bilen var mı????

 70. muhammed duman diyor ki:

  tercih kağıtlarını nerden n zaman alacaz

 71. NİMET ERDEMİLŞ diyor ki:

  TERCİHİMİZİ NEREDE YAPILACAĞIZ

 72. bahriye diyor ki:

  BU YIL TERCİH YAPILMASI İÇİN BELİRTİLEN İL GENEL YÜZDELİK ORANI BAZ ALACAK OLURSAKi;GEÇEN YILIN YÜZDELİK DİLİMİ %1,46 VE TABANI 463.00 PUANLA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLEN BİR OKULUN BU YIL Kİ TABAN PUANI NE OLUR

 73. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar benim bilgime göre:Terciher türkiye geneli yuzdelık dilime gore yapılacak.Bu sene taban puanı kalkmış.Geçen seneye göre yapılacak

 74. su diyor ki:

  yeni sistem yeni sistem
  ilk deneme tahtası biziz

 75. Esma diyor ki:

  Puanlarımızın yanında bir de yüzdelik dilimlerimiz var. Türkiye dilimi ve il dilimi olarak ayrılıyor. Tercihler türkiyeye göre mi ile göre mi yapılacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim çok önemli :)

 76. Burçin kabak diyor ki:

  liseleri tercih ederken yüzdeliklerle mi tercih edilecek

 77. burcu diyor ki:

  nerden bakılıyo bulamadım yardım etseniz

  • Burçin kabak diyor ki:

   sınav sonucuna mı

   • Burçin kabak diyor ki:

    Puanlar kesinlikle sizleri yanıltır. Bizim tavsiyemiz yüzdelik dilimden hareketle tercihlerinizi yapın. Peki Nereden bulacağız bu yüzdelik dilimleri diye soracak olduğunuzu duyar gibiyim. (Bütün Lise Yüzdelik Dilimleri ve Puanları) linkine tıklayarak geçen yıl hangi lise yüzde kaç dilimdeki öğrenciyi almış bunu görebilirsiniz. Biz derszamani.net olarak öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. TOEG tercih sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. böyle bir yazı buldum ilginii çeker diye düşündüm

 78. merve diyor ki:

  arkadaşlar bilgisayar üzerinden tercihleri nasıl yapcaz

 79. zühal diyor ki:

  yigenim 230pn aldı. nereye yerleşir

 80. burhan diyor ki:

  TEOG TERCİHİ YAPARKEN 2013 YILI TABAN PUANLARA MI? YOKSA YÜZDELİK DİLİMLERİ Mİ? DİKKATE ALMALIYIZ.

 81. gky diyor ki:

  tercihler bilgisayardan yapılabilecek mi?

 82. erdem diyor ki:

  meb.gov.tr yazın puanlarınız orda

 83. bahtiyar diyor ki:

  tercihleri yaparken puanımızdan yüksek yer yazalımmı

  • gökçe diyor ki:

   bence yaz yüksekten düşüğe doğru yaz ki karışmasın hani mesela terchh yapmaya ilk düşük yerden başlarsan gelme ihtimali azalır yaz bence :)

 84. bahtiyar diyor ki:

  6 7 8 sınıf başarı sıralaması nasıl olacak bu bizim yüzdelik dilimlerimizin nasıl kullanacaz

 85. humeyra diyor ki:

  Yep puanım 330985 Türkiye Yüzdelikpuanim 3354 il Yüzdelik puanım Yuzde 35,1
  İl Yüzdelik puanın önemi nedir

 86. melek23 diyor ki:

  teog toplam puanıma nerden bakabilirim ..e okuldan yok

 87. Eda diyor ki:

  Lise puanları aynı mı kalacak yoksa artacak mı ?
  Artacaksa ne zaman belli olur puanlar ?

 88. BEYZA diyor ki:

  ben bı siteye girdim puanlar cok ucuktu hangisi gercek puan ya liseye nasl yerlesıcez

 89. ahmet diyor ki:

  teog puanına göre mi yerleştirme yapılacak .yerleştirme puanına gmre mi yapılacak

 90. beytullah diyor ki:

  benim puan 412 napacammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 91. Oğuzhan diyor ki:

  Bu sene puanlar geçtiğimiz seneye oranla ne kadar artar?

 92. ada şen diyor ki:

  arkadaşlar benim yüzdelik notum 36.47 ama gitmek istediğim liseninde 36.27 yep lerimizin arasında da 7 puan var benimkisi düşük girebilirmiyim okuln kontenjanı 240

 93. cansu porsuk diyor ki:

  puanım 400 nabıyım aydındayımjsdhjsk

 94. şerife diyor ki:

  ben izmirde oturuyordum denizliye taşındım tercih yapacağım zaman tekrar izmiremi gidicem ?

 95. arzu diyor ki:

  yep puanı 461 türkiye geneli yüzdelık puanı 3,74 istediğimiz fen lisesinin yüzdelik dilimi 3,43 acaba girebilirmiyiz

 96. batuhan diyor ki:

  tercih puanımı nerden öğrenebilirim 7 temmuz

 97. esma diyor ki:

  teog ne zaman açıklanacak

 98. yasemin diyor ki:

  lise tercihlerini ne zaman yapicagın lutfen

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.