6:22 pm - Cuma Eylül 22, 2017

TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak – 2017

Pazar, 2 Temmuz 2017, 12:28 | Eğitim ve Öğretim | 1.627 Comments
by admin

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı TEOG sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde 11 Haziran’da açıklanıyor.  2017 yılı merkezi ortak sınavlar TEOG tercihlerinde ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan TEOG puanlarına göre göre yerleştirilecek. Peki 2017 TEOG  tercihleri nasıl yapılacak. İşte ayrıntılar:

 2017 İl İl Liselerin Taban Puanları ve Kontenjanları İçin Tıklayın

2017 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak

teog

Bu yıl ilk olarak uygulanan merkezi ortak sınavlar (TEOG) sonucu lise tercihleri nasıl yapılacak sorusu merak konusuydu. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin merak ettiği husus netliğe kavuştu. Liseler için yapılacak yerleştirme işlemlerinde öğrenciler, 15 seçenekli tek tercih listesi ile istedikleri okullara yerleştirilecek. İşte detayları ile 2017 lise tercihleri nasıl yapılacak rehberi … TEOG tercihleri nasıl yapılacak, TEOG lise tercihleri nasıl yapılır rehber

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında, 2015-2017 eğitim- öğretim yılı için ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinin temel esas ve usullerini tamamladı. 

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, uygulamayla öğrenci merkezli eğitimi, okul ortamını öğretmeni ve müfredatın daha da önemli hali getirilmesinin amaçlandığı belirtildi.
Ortak sınavları uyumlu hale getirilmesinin, öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirilmesinin hedeflendiği uygulamada, yerleştirme maliyeti azaltılarak yerleştirme sürecini daha da etkin kılmak ve yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskının azaltılmak istendiği vurgulandı.
Yeni yerleştirme modeline göre, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullar Anadolu lisesi statüsüne dönüştürülmesiyle artık tüm okul türlerine Yerleştirmeye Esas Puan ile öğrenci alınacak.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları tercih eden öğrenciler daha önceki yıllarda doğrudan bölüm tercihi yaparken, 2014 itibariyle okul tercihi yapacak ve öğrencilerinin ortak dersleri aldığı 9. sınıftaki başarısı, yeteneği ve isteği dikkate alınarak 10. sınıfta bölümlere yerleştirilecek.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu lisesine yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, ihtiyaç olması halinde en fazla 40 olacak.
– Öğretmen liseleri sosyal bilimler, fen ya da Anadolu olacak
YÖK tarafından Anadolu öğretmen lisesi öğrencilerinin, öğretmen yetiştiren bölümleri tercih etmeleri halinde ek puan verilmesi uygulamasının kaldırılması nedeniyle bu liseler yükseköğretimde öğretmen yetiştiren alanlara kaynaklık etme işlevini yitirdi. Bu kapsamda, Anadolu öğretmen liseleri, sosyal bilimler, fen ve Anadolu liselerine dönüştürülecek.
Fen liselerinde de sosyal bilimler liselerinde olduğu gibi 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu hale getirilecek.
– Taban puan uygulaması kalkıyor
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öncesinde uygulanan TEOG sisteminde, yerleştirme işlemleri taban puan esasına göre yapıldığı için 201 puanın altında kalan öğrenciler, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiyordu.
Yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde ise öğrencilerin halihazırda okullarda girdikleri yazılılardan biri merkezi ve daha denetimli gerçekleştirildiği için 6, 7 ve 8. sınıf başarıları ile oluşan Yerleştirmeye Esas Puan marifetiyle sıralamaya dayalı yerleştirme yapılacak. Böylece 201 taban puan uygulamasının mevcudiyeti ortadan kalkacak.
– Özel okullar ve burs kontenjanlı
Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile yapılacak. Özel okulların burslu öğrenci kontenjanları ve kontenjanların pansiyon, yemek gibi şartlarını içeren tüm bilgileri şeffaflık ve öğrencilere kolaylık sağlamak kontenjan tablolarında açıklanacak.
Özel okullar burslu öğrencileri Türkiye çapında yüzde 5′lik dilim içerisinden alacak. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5′lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, boş kalan burslu kontenjanlarını il çapındaki yüzde 5′lik dilimden doldurabilecek.
Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi hiçbir ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecek.
Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında olacak. Özel okullar, bursluluk dahilindeki pansiyon bilgisine tercih kılavuzunda yer verecek.
– Tercihler Nasıl Yapılacak, TEOG Rehberi
Yerleştirme işlemleri bu değişikler doğrultusunda yedek liste yapılmaksızın tek seferde gerçekleştirilecek.
Buna göre, öncelikle öğrenciler eğer özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir ortaöğretim kurumuna veya özel öğretim kurumlarından birine kayıt yaptıracaksa, tercih giriş ekranındaki, “Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim” ya da “Özel Öğretim Kurumlarından Birine Kayıt Yaptırdım” butonlarından kendisine uygun olanı işaretleyecek. Böylece bu öğrencilerin tercih işlemlerini tamamlayacak.
Bu okulları tercih etmeyen öğrenciler ise giriş ekranındaki “Tercih Yapmak İstiyorum” bölümünü işaretleyecek. Bu bölümü işaretleyen öğrencilerden A ve B olmak üzere iki grupta tercih alınacak.
“Tercih Yapmak İstiyorum” butonunu işaretleyen öğrencilerin karşısına, ilk olarak okul isimlerini içerecek, 15 seçenekli A Grubu tek tercih listesi çıkacak. Öğrenciler bu alanda istedikleri tüm okulları tercih edebilecek ve yerleştirmeleri buna göre yapılacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre yapılacak.
Öğrenciler A grubuna tercih yazarken aynı zamanda okul türlerinin yer aldığı B grubu giriş ekranında da tercihlerini yapacak. B Grubu tercih listesinde, “fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu meslek ve teknik lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve Anadolu lisesi” okul türlerinin yer aldığı alanlar bulunacak.
A Grubu tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler, B Grubu tercih listesinde sıraladıkları okul türlerine yerleştirilecek. Bu tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, puanına göre, adres ve kontenjan dikkate alınarak, sistem tarafından uygun okullara konulacak.
– Boş kalan kontenjanlara nakil işlemleri
Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara da Ortaöğretim Yönetmeliği’nin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilebilecek.
Nakil talebinde bulunan öğrencilerin nakilleri, açık kontenjan bulunması ve puan üstünlüğü esas alınarak otomatik olarak gerçekleştirilecek. Uygulamada, 25-28 Ağustos tarihleri arasında nakil müracaatları alınacak. Uygulamada, 29 Ağustos saat 19.00′da nakil işlemleri tamamlanacak. Bu işlemler sonucunda da boş kalan kontenjanlar için nakil işlemleri eylülde de haftalık periyotlarla devam edecek.
– TEOG Yerleştirme Takvimi
Ortak sınavların puanları 11 Haziran’da açıklanacak. Takvimde, 16-20 Haziran tarihleri arasında sınav sonuçlarına itiraz edilebilecek. Kontenjanlar da 4 Temmuz’da açıklanacak.
Takvimde, 7 Temmuz’da 8. sınıf yerleştirmeye esas puanları açıklanarak, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında da tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos’ta açıklanacak.
– Sınavlara 1 milyon 200 binin üzerinde öğrenci girmişti
Orta öğretime geçiş sistemi kapsamında ilki 28-29 Kasım’da yapılan merkezi ortak sınavlar, 14 bin 407 okulda, 86 bin 25 salonda, 1 milyon 290 bin 717 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Her öğrencinin öğrenim gördüğü okulda sınava girmesini sağlayan, merkezi ortak sınav uygulamasının ikincisi ise 28-29 Nisan’da 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin katılımıyla yapıldı.
Merkezi sınavlar, daha önce 3 bin 907 okulda gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı (TEOG) ile karşılaştırıldığında devasa bir sınav organizasyon olmasının yanı sıra, dünya ölçeğinde de merkezi olarak gerçekleştirilen en büyük sınav uygulamalarından biri olarak dikkati çekiyor.

eokulegitim.com

Tagged with:

1.627 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "TEOG Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak – 2017"

 1. Çağla dedi ki:

  Başka bir şehirde tercihler nasıl yapılıyor bilgi verir mısınız?

 2. Miraç dedi ki:

  Tercihleri şehir dışında yapabiliyor muyuz ?
  Mesela başka şehirdeyim orada ki bir okulda tercihlerini yapcam

 3. Lisa dedi ki:

  me falni desha tja bej nje pytje te un enuk ndikon gati as nje dijet a eshte e mundur se kjo me ndihmon per humbjen e peshes edhe lengjet a pihen pa sheqer apo me sheqer edhe nese humbi pesh a ben ta vazhdoj ma shum qe te bije ne peshen e deaurihsr flm per mirkuptim kalo bukur

 4. Derya dedi ki:

  Ya yepi e okul gostermiyo neresinde gosterecek acillllllll

 5. Derya dedi ki:

  Ya e okulda aciklanacak yep diyor ama gostermiyor hangi bolumde yepi gosteriyor. Lutfen acilen yazinn

 6. Melike dedi ki:

  Internetten yapılması konusunda net bilgi vermiyor bilen varmi

 7. Vinny dedi ki:

  Adoro! Soprattutto la terza/sesta foto! L'ho repinnata anche su Pinterest tempo fa, meraviglia proprio quei pantaloni. E sai cosa mi piace ancor più? Seguirti su Twitter. Tu e la Sarinski mi fate moenAe!rigrla.

 8. Hippie dedi ki:

  Whoever edits and puibhsles these articles really knows what they’re doing.

 9. BERAT dedi ki:

  Özel okul tercihi yaptıktan sonra özel okula kayıt yapılmazsa ne olur

  • Jimbo dedi ki:

   The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iP#8sod217;&. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 10. ali gaffar dedi ki:

  lütfen yardımcı olun

 11. ali gaffar dedi ki:

  ben tercih yapmadım tercihin zamanı geçti okula gitmek için ne yapabilirim

  • holjhv louıoöl dedi ki:

   o okulun yedeklerine girebilirsin belki ama oda boş kontenjanlar kaldıysa girebilirsin

 12. KADİR dedi ki:

  yüzdelikdilimim 25.01 yüzdelik dilimi 22 olan bir okula gidebilir miyim

 13. sude dedi ki:

  Peki e okuldan tercihleri doldurduğumuzda hemen gidip okula onaylatmamiz mi gerekiyor yoksa başka gün içerisinde gidilebiliyormu

  • cansu dedi ki:

   Sude tercih yapılck ve senin puanın hangi liseye yetiyosa o liseye ogün gdip kaydolman gerek eğer sna çkan liseye hemen gdip kaydolmassan kontenjanlar dolar sende açıkta kalabilirsin tatlım

 14. Ahmet dedi ki:

  Tercih kağıtları ne zaman veriliyo

 15. AHMET PATUR dedi ki:

  Merhaba,

  İlköğretimi bu yıl bitirmiş bir öğrenci başka bir şehirde lise okumak isterse izlemesi gereken yol nasıl olmadır. Tercihlerini nerede ve nasıl yapacaktır. Örneğin Kayseri de ilköğretimi bitiren ve lise eğitimini istanbul da yapmak isteyen öğrenci.

 16. fatmanur dedi ki:

  tercihleri nerede yapıcaz

 17. kadir fındıklı dedi ki:

  benim yıyegınım toeg sınav sonuçu gözuk muyo yardımcı olursanız sevirim iyi çalışmalar

 18. Leyla dedi ki:

  2.tercihler yok ben500 tam puan çektim

 19. zeynep dedi ki:

  tercihleri sınava girmeden öncemi yoksa sonuçlar açıklanıncamı yapıcaz

 20. erik dedi ki:

  2. tercih hakkı var mı?

 21. salih dedi ki:

  Teogda tercih yapıldıktan sonra iptal edilip tekrar başka bir okul aynı hafta içerisinde tercih yapılabilinir mi?

 22. dilara dedi ki:

  nakil ne zaman açıklanacak

 23. Halit SELÇUK dedi ki:

  Merhaba,
  Oğlum B Çekmecede bir okula yerleştirilmiş. Şİmdi okulda dilekçe veriliyormuş. Bu zorunlu mu yoksa internetten tercihini yapabilir mi?
  Bir de eğer yüksek puanlı okulu tercih edip de giremez ise ne olur? Sistem onu yerleştiri ve bu artık değişmez mi? Tekrar tercihler olacak mı?

  Teşekkürler
  Beylikdüzü /İstanbul

 24. fadime dedi ki:

  teog 2.tercihler ne zaman yapılıp ne zaman bitecek

Yorum Yazın