SBS ‘yi Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir – Lise Tercih Rehberi

Cuma, 31 Mayıs 2013, 23:35 | Bilgi Paylaşımı | 17 Comments
by admin

TEOG’de kaç puanı olanlar kazanır?Seviye Belirleme Sınavı’nda öyle geniş bir taban puan yelpazesi var ki, 400’lü puanlarla İstanbul’da bir liseye yerleşemezken , farklı şehirlerde 200 küsür puanlarla Anadolu lisesi öğrencisi olmak mümkün olabilmekte.  Peki işin sırrı ne ? İyi bir liseye yerleşmek için gerçekten çok yüksek puanlar mı almak gerekiyor ? Yazının devamı …

 Geçen yılın puanlarına baktığımızda İstanbul’daki anadolu liseleri arasında 400’ün altına inen sadece bir  iki okul var. Bunlardan birisi de Heybeliada Anadolu Lisesi. Bu yıl yine 400’ün altında kalan okullar olur mu?

350-400 arası puan olanlar da tercih yapmalılar mı?

Daha da önemlisi, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde 350’nin altında puanı olan öğrenciler, anadolu liselerine giremezlerse nasıl bir yol haritası izleyecekler/

Hayalci olmamak koşuluyla her öğrencinin bir tercih listesi hazırlamasında yarar var. Bunun ne adaya ne başkasına bir zararı olmaz. En azından sürpriz puan düşmeleri olursa, neden bu okulları yazmadım, neden tercih listesi hazırlamadım gibi bir pişmanlık yaşanmaz.

Mevcut sistemde hiç bir yeri kazanamayan öğrenciler için iki alternatif var. Ya meslek liseleri ya da bildiğimiz sıradan liseler. Tercihini evlerinin en yakınındaki normal liseler yönünde kullananlar, mezun olurken çok büyük bir ihtimalle anadolu lisesi diploması alacaklar. Çünkü bu liselerden pek çoğu, anadolu lisesine dönüştürülecek.

Meslek lisene gidenler de hiç pişmanlık içerisinde olmasınlar. Eğer severek okur ve öğrenim gördükleri mesleği kabullenirlerse , çok kolay bir şekilde iş bulup, diğer arkadaşlarına fark dahi atabilirler…

Tüm Öğrencilerimize Başarılar Dileriz  …..

2013

Meslek Lisesi mi Düz Lise mi Seçmeliyim, TEOG Lise Tercihlerinde Nasıl Tercih Yapılmalı

17 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "SBS ‘yi Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir – Lise Tercih Rehberi"

 1. derya dedi ki:

  ilk sınavda 16 yanlış kaç pua olur ve ikinci sınavda en fazla kaç yanlış yapmalıyım

 2. zehra dedi ki:

  227 punla hagi okula gidilir sizce

 3. arzu dedi ki:

  off bana daha çok bilgi gerek yetersiz bu bilgi

 4. bilal çetin dedi ki:

  ben mardin nusaybindeyim 200 puan alsam anadoluya giderim :)

 5. kerem dedi ki:

  öğretmen lisesi için kaç puan gerekir

 6. muhammed dedi ki:

  daha yeni8 geçtim inşallah güzel puan tuttururum 450 arası bekliyorum ama şimdiden azimliyim ve yılmadan bıkmadan çalışacagımm….

 7. ferit dedi ki:

  aldığım gideceğim okulu dutmuyo bakalım ne olacak halimiz

 8. songül çağlar dedi ki:

  ben sbseden 258 aldım d.bakırda meslek lisesi gelirmii

 9. Ylmz dedi ki:

  Anlamayacak ne varki baraj 309 bunun altı kazanmış sayılmıyor 350-400 arası alanlar iyi bir meslek lsiesi seçebilirken Anadolu Lisesi seçemiyor 400 üstü olduğunda Anadolu Lisesi seçilebiliyor

 10. semih dedi ki:

  meslek liseleri iyi yani deyilmi

 11. setithan dedi ki:

  sbs yi kazanmak icin kac puan almak gerekir

 12. nuray dedi ki:

  bende anlamadım

 13. yaren_elif dedi ki:

  ben sbs ye girmedim ama puan baya yüksek eğer ben girersem inşallah kazanırım

 14. sinan dedi ki:

  anlamadıysan iyi oku

 15. betül dedi ki:

  anlamadım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.