Serbest Kıyafet Uygulamasına Danıştay’da Dava Açıldı

Okullarda serbest kıyafet uygulaması daha başlamadan tartışmaların odağı haline geldi. Okullarda serbest kıyafet uygulamasına Danıştay’da dava açıldı.

Eğitim konularına duyarlı Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, okullarda tek tip kıyafet zorunluluğunu ortadan kaldıran yönetmelikle ilgili, ”Eğitim-İş bu yönetmeliği bugün itibarıyla yargıya taşımış, Danıştay’a başvurmuştur” diye konuştu.

Demir, Eğitim-İş Giresun Şubesinde düzenlediği basın toplantısında, konuyu yargıya taşıdıklarını, Danıştay’ın yönetmeliği iptal etmemesi durumunda ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildirdi.

Kılık kıyafet yönetmeliğinin Türkiye gerçeğinden uzak olduğunu ve ülkede gelir adaletsizliğinin bulunduğunu savunan Demir, ”Yoksulların pazar yerlerinden ekmek topladığı bir ülkede siz, ‘ben formayı, önlüğü serbest bıraktım’ diyemezsiniz. Bu durum sınıfları da bölecektir. Sınıfın bir tarafında lüks markalar sergilenirken, bir bölümünde de pazar yerinden alınmış, çocuğun üzerinde emanet gibi duran kıyafetler yer alacaktır. Eğitim-İş bu yönetmeliği bugün itibarıyla yargıya taşımış, Danıştay’a başvurmuştur” diye konuştu.

Çocukların giydikleri kıyafeti başka bir gün giymek istemeyeceklerini öne süren Demir, şunları ifade etti:

”Bu özellikle de ergenlik çağına giren çocuklarda görülecektir. Her gün anne ve babanın başı ağrıtılacaktır. Bunlardan dolayı intiharlar duyulacaktır. İhtiyacı giderilemeyen çocuklar, başka yollara başvuracaktır. Öğrenciler kılık kıyafetlerini kendileri temin etmek zorunda kalacaklardır, bu bir risktir ve tehlikelidir. Çocuklar beslenmelerinde kullanacakları parayı kıyafete kullanacaklardır. ‘Ben niye senin giydiğini giyemedim’ diye bir düşmanlık olacaktır.”

Demir, Eğitim-İş olarak tüm demokratik tepkilerini ortaya koyacaklarını ve gerekirse bir eylem tarzı geliştirerek siyasal iktidarı uyaracaklarını dile getirdi.

Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasına Dava Açılmasına Soruegitim.Com Yorumu :

Okullarda kıyafeti serbest hale getirilmesinin önünü açan yönetmeliğe Danıştay idare mahkemesinde dava açılmış olması ne anlam ifade ediyor. Serbest kıyafet uygulamasının Danıştay’dan dönme ihtimali var mıdır ?

Danıştay’da karar veren yargıçların hükümet yanlısı olduğunu düşündüğümüzde , bu davanın kabul edilmesinin ihtimali sıfıra yakındır. Bu davayı açan Eğitim-İş Sendikası da bu durumun farkında elbette. Ancak, ilgili sendika “Biz en azından mücadele ettik ! ” diyebilmek adına böyle bir davayı açmıştır. Şu noktada , mevcut Danıştay’ın iktidar hükümetinin yapmış olduğu uygulamaları reddetmesini beklemek gülünç olur.

Soruegitim.com

One thought on “Serbest Kıyafet Uygulamasına Danıştay’da Dava Açıldı

  • 09/12/2012 tarihinde, saat 20:11
    Permalink

    Ben de bir öğrenci olarak serbest kıyafet uygulamasına sevindim ancak öğrenci;arkadaşları her gün bir kıyafet giyerken kendisinin giyememesi durumunda psikolojik sorunlar yaşayacaktır.Buda olumsuz yönde olacaktır. Kendimi düşündüğüm de mutlu oluyorum ama kıyafet alamayacak arkadaşlar maddi açıdan sıkıntı çeken arkadaşlar adına üzüldüm.Bence de tektip kıyafet olsun.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir