Şevki Balmumcu Hayatı

Şevki Balmumcu Kimdir, Şevki Balmumcu Hayatı Biyografi

Türk mimar. Türkiye’de 1930’da gelişen uluslararası mimarlığa yöne­lik anlayışın başarılı bir temsilcisidir.

İstanbul’da Beykoz’da doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisindeki öğrenimini 1928’de bitirdi. 1930-1932 arasında çeşitli inşaatlarda kontrol mimarı yardımcısı olarak çalıştı. İki yıllık askerlik dönemin­den sonra 1933’de katıldığı Ankara Sergi evi proje yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Projenin uygulanmasında, kontrol mimarlığını da yaparak yapıyı 1935’de bitirdi. Aynı yıl Akay İşletmesinde danışman mimar olarak Yalova Kaplıcası’nın onarı­mıyla ilgilendi, bunu izleyen yıllarda Tekel Genel Müdürlüğü’nde mimar olarak çalıştı.

1930’da boyunca katıldığı Elazığ Sinema Büro Binası, Tokat Atatürk Anıtı Kaidesi, Terzili Kaplıcası ve Oteli, Çocuk Esirgeme Kurumunun Ankara Kapalı Havuz, Sinema ve Büro Binası ve İstanbul Yolcu Salonu gibi proje yarışmalarında birincilik ödüllerini kazandı.

Balmumcu, ürünleri ve yaşamıyla hem 1930’da Türkiye’de ağırlık kazanan, uluslararası ölçütlere yönelik mimarlık eğilimini, hem de kendi anlayışından ödün vermek istemeyen bir mimarın, değişken meslek ortamıyla uyumsuzluğa düşmesini simgeler.

  • Eserleri (başlıca): Ankara Sergievi, 1933-1935, 1948’de Opera’ya dönüştürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir