Sigara içme cezası ne kadar

Cumartesi, 10 Kasım 2012, 22:36 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin
Sigara içme cezası 2016 2017 ne kadar
Sigara içme cezası ne kadar
Sigara yasağının kapsamı genişliyor. Yasağa uymayan işletmeye kapatma, uygulamayan amire de para cezası geliyor. Açılır-kapanır sistem dahil tavanı olan tüm mekanlarda sigara yasak.

KAPALI yerlerde uygulanan sigara yasağının kapsamı genişliyor. Hükümet yasağa ilişkin kanunda değişiklik yapılarak cezaların arttırılmasına yönelik çalışma yapıyor. Yapılacak değişiklikle işletmelere üst üste para cezası uygulanmasına rağmen yasayı yerine getirmeyen işletme kapatılacak. Yine kanunun gereğini uygulamayan amirler de cezalandırılacak. Mevcut yasaya göre kapalı alanlarda sigara içmenin cezası kişilere 80 lira, işyerlerine 5 bin lira olarak uygulanıyor. TBMM Sağlık Komisyon Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, sigara yasağında uygulanan cezaların artırılacağını belirtti. Erdöl “Yasağa uymayanlara kapatma verilecek. Uygulamayan amir ceza alacak. Açılır kapanır seyyar sistemlerle yasağı delmeye çalışmak da artık olmayacak. Sigara içilen yerin tavanı mutlaka açık olacak. Bu konuda bir yasal çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Özel araçta da içilmemesi gerekir

Cevdet Erdöl, şu bilgileri verdi: “Tütün, alkol, uyuşturucu madde, haplar, internet, ekran hepsi bağımlılık yapıyor. Çocukların ve gençlerin bunlara karşı korunması için Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in çalışmaları var. Ben de bu konuda iki uluslarası örgütüne uluslararası sözleşme hazırlanması için yazı yazdım. Kapalı alan tanımına açılık getirilecek. Uygulamadaki gibi açık alan olmaz. Dünya Sağlık Örgütü ‘tavanı kapalı yer kapalı alandır’ diyor. Seyyar olsa da, açılır kapanır olsa da bu Avrupa Direktifi’ne aykırı. Tavanı açılır kapanır olsa da bu kapalı alandır. Sigara sadece tavanı açık olan alanda içilebilecek. Yine arabalar da kapalı mekanlar olduğu için arabalarda da sigara içilmemesi gerekiyor.”

İstanbul’da 3 yılda 5.3 milyonluk ceza kesildi

İSTANBUL’DA son 3 yıl 352 bin 478 iş yerinde tütün kullanımına ilişkin denetim yapan ekipler geçen sene 5 milyon 360 bin liralık ceza uyguladı. Denetimleri gerçekleştiren 90 ekip 13 bin 860 işyerinin uygun olmadığını tespit etti ve 9 bin kişiye de ceza uygulandı. Cezalar, kapalı alanda sigara içen kişilere 83, yere izmarit atanlara 30, ihlal tespit edilen işletmelere 1.103 ile 5 bin 513 lira arasında, uyarı levhası olmayan işletmelere 1.358 lira uygulanıyor.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.