Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Pazar, 9 Eylül 2018, 21:03 | Bilgi Paylaşımı | 17 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Sigortacılık ve Risk Yönetimi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Sigortacılık / Sigortacılık ve Risk Yönetimi

Bu bölümde, çağdaş sigortacılık tekniklerinin sektöre kazandırılması ve yapıları farklı olan sigorta şirketlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesine yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Eğitimde, akademisyenlerin yanı sıra, özel sektördeki uzman kişiler de yer almaktadır.

Çalışma Alanları:

Sigortacılar, insanların, karşılaşılabilecek herhangi bir zarara karşı, kendilerini ve mallarını korumaları, zararı en hafif şekilde atlatabilmeleri veya zararı telafi edebilmeleri için gerekli olan sistemin kurulması ve uygulanması konusunda faaliyet gösterirler. Sigorta edilecek kişi veya malların özelliklerine göre, ödenmesi gereken sigorta primlerini belirlerler, sistemin özellikleri ve kullanılması konusunda insanları bilgilendirip yönlendirirler.
Mezunların iş bulma olanağı geniştir. Sigorta şirketlerinde ve sosyal güvenlik kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev alabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sahip olunan kaynakların korunması, ekonomik anlamda büyük bir kazançtır. Bu nedenle, sigortacılık gittikçe daha büyük önem kazanmaktadır. Farklı yapılardaki çeşitli dalları kapsayan sigorta sektörünün, her dalda, uzmanlaşmış elemanlara gereksinimi vardır. Bu gereksinim gelecekte de devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Matematik, istatistik ve ekonomiye ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Dikkatli, titiz ve sabırlı olması
Yeniliklere açık, yaratıcı ve ileri görüşlü olması gerekir.

SİGORTACILIK (YGS–6)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI S
MARMARA Ü. 382,697 187.000
MARMARA Ü. (İÖ) 366,853 231.000

SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ (YGS–6)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI S
DUMLUPINAR Ü. 352,650 277.000

SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ (TM–1)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI P
BAŞKENT Ü(Tam Burslu) 346,734 182.331
BAŞKENT Ü. 232.415 596.000

Sigortacılık ve Risk Yönetimi Nedir, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ne İş Yapar, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Maaşları, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Puan Türü, Sigortacılık ve Risk Yönetimi İş İmkanları, Sigortacılık ve Risk Yönetimi İş Çalışma Alanları, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Mesleği Hakkında Bilgiler, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümünün Geleceği, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Sigortacılık ve Risk Yönetimi İçin Kaç Puan Gerekir, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Tanıtımı, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Sigortacılık ve Risk Yönetimi Taban Puanları 2016 2017,Sigortacılık ve Risk Yönetimi Mezunları Ne İş Yaparlar,Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü İş Olanakları, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sigortacılık ve Risk Yönetimi İş Bulma Durumu,Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

17 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. Cemil dedi ki:

  Dumlupınar üniversitesi sigortacılık ve risk yönetimi bolumu mezunu olarak yazıyorum arkadaşlar. Size tek tavsiyem bu berbat bolumu okumayın. Ben mezun olalı 2 yılı geçti halen issizim. Bankalar devlet kurumlari dogru duzgun alim yapmiyorlar. Sigorta acenteleri asgari ucretle bile ise almıyorlar. Bosuna 4 yilinizi heba etmeyin. Aciktan isletme okuyun yine lisans diplomasini alirsiniz. Artik işsizlikten kafayi yiyecek duruma geldim. Siz de bos yere yillarinizi paranızı heba etmeyin…

 2. Murhayat uygur dedi ki:

  Oglum bu bolumden 4 yil once mezun oldu

  .

 3. Murhayat uygur dedi ki:

  Oglum 4 yil once mezun oldu halen issiz.

 4. Murhayat uygur dedi ki:

  Benim oglum bu bolumu 4 yil once bitirdi halen Ossis

 5. sinan dedi ki:

  Ben sigortacılık ve risk yönetimi okuyorum devlette calismayı falan düşünüyorum bunun hakkında bi bilgisi olan var mı?

 6. berk dedi ki:

  Bu bölümün öğrencisiyim. okumak isteyen herkese tavsiye ederim. Gün geçtikçe hersey sigortalanmaya başladı. Gelecektede rekabet görecek bir bölüm. Bir kaç üniversitede olması bizim için daha iyi. Mezunu az iş olanağı fazla olur ;). Diğer bölümleri okuyup iş engeline takılmaktansa bu bölümü okur acentemi açar rahatıma bakarım. Cok buyuk rakamlar söz konusu. herkese tavsiye ederim.

 7. tugba dedi ki:

  merhaba ben bu sene mezun oldum mestek lisesinden bu bölümü bitiripte liselerde sigorta bölümü okuyanlara ögretmen olarak bu dersi verme imkanımız varmı bu bölümden bu bölümün ögretmeni olunuyormu

 8. tugce dedi ki:

  merhaba, ben tıcaret te okudum ve bu sene mezunum sınavla 4 yıllık sıgortacılık veya sıgortacılık ve rsk yonetımı var. NOLUR BANA YARDIMCI OLUN ıs ımkanuı nedır bu bolumu okuyanlar benı bılgılendırsın LUTFENNNNN.

 9. esra dedi ki:

  Arkadaşlar ben sivasda sigortacılık ve risk yönetimi okuyorum .kütahya dumlupınar üniversitesine gitmek için ne yapmam lazım .1.sınıf ögrencisiyim.lütfn yardımcı olurmusunuz

 10. Nese dedi ki:

  Merhaba.. Ben bu bölümde okuyorum ve 3. sınıf öğrencisiyim. Cumhuriyet Üniversitesindeyim fakat siz sadece üç üniversitede bulunduğunu belirtmişsiniz.. Hiçte hoş değil.. Eğer ortada bir bilgilendirme varsa rica ediyorum tam anlamıyla yapın..

  • nermiye dedi ki:

   Merhaba ben İstanbul’da yaşıyorum. Meslek lisesi mezunuyum burada Marmara Üniversitesi Dış Ticaret bölümüne 2 yıllık gidebiliyorum ve evime çok yakın. Sivas’ta da Cumhuriyet Üniversitesi 4 yıllık Sigortacılık ve Risk Yönetimi bölümüne gidebiliyorum ve ben Sivaslıyım akrabalarımın çoğu orada sizce 4 yıllığı tercih etsem pişman olur muyum bölüm açsından? İş imkanı açısından hangisi daha iyi olur bilgi verebilir misiniz?

   • Sevda dedi ki:

    sivasa değil ilcesine gelceksin ve boktan bir bolum gelecekte ne olucam onu bile anlayamadim o kadar pisanimki bu bolumu yazdigim için keske geriye donebilsem bnm yaptigim hataya duşme sivasta okunmuyo pisman olursun

  • nur dedi ki:

   Sizce bu bolum nasil yani tavsiye eder misiniz

  • hakan dedi ki:

   bölüm hakkında bilgi verir misin?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.