Sınavla Öğrenci Alan Liselere Yeni Ek Yerleştirme Hakkı – 2010

Çarşamba, 26 Aralık 2018, 5:00 | Bilgi Paylaşımı | 32 Comments
by admin

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alan liselerdeki boş kontenjanlara yeniden başvuru alarak yerleştirme yapacak. Başvurular yarın ve Çarşamba günü yapılacak, sonuçlar Perşembe günü açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığınca konuya ilişkin internet sitesinde açıklama yapıldı…
Açıklamada, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınarak gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, ”her yıl olduğu gibi bu yıl da kayıt ve yerleştirme işlemleri sonrasında, kimi basın yayın organlarında söz konusu okullarda boş kalan kontenjanlar konu edilerek, abartılı ve bilgilere dayalı olmayan yorumların yapıldığının görüldüğü” belirtildi.

Bakanlığın, kontenjanların en üst seviyede doldurulması amacıyla gerekli önlemleri almakta olduğu ve daha çok öğrencinin bu okullardan yararlanması için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

”Boş kontenjan oranlarının geçen yıl yüzde 2,51, önceki yıl yüzde 5,73, bu yıl ise sadece yüzde 2,39 olduğu ve arttırılan kontenjan ve sağlanan yeni imkanlarla geçen yıla kıyasla bu yıl 65 bin 747 daha fazla sayıda öğrencimize bu okullarda eğitim görme fırsatı verildiği göz önüne alındığında Bakanlığımızın yaptığı çalışmaların başarısı açıkça görülecektir.

Gazete yazılarında iddia edildiği gibi yüksek oranda boşlukların yaşanmadığı okullarımızda, fen liselerinde yüzde 0.82, sosyal bilimler liselerinde yüzde 0.49, Anadolu öğretmen liselerinde yüzde 0.69 ve Anadolu sağlık meslek liselerinde yüzde 0.82, Anadolu liselerinde yüzde 2.89 kontenjan boş kalmıştır. Okul sayısının 2 bin 376 ve toplam kontenjanın 232 bin 76 olduğu dikkate alındığında boş kontenjanın sayısının minimal bir seviyede olduğu anlaşılmaktadır.

Anadolu Liselerindeki bu kısmi boş kontenjanların sebebi özellikle İstanbul’da yüksek puanla öğrenci alan bazı okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler için cazip burs ve kayıt imkanı ile bu okulların, geçiş basamağı olarak kullanılması ve öğrencilerin tercihlerini özel okullar yönünde kullanmalarıdır. Ancak, Bakanlığımız ne oranda olursa olsun hiçbir durumda kontenjanların boş kalmasını kabul edilebilir bulmamaktadır. Bu sebeple, okullarımızda eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasına fırsat vermeden, boş kontenjanların değerlendirilmesi amacıyla yeni bir başvuru alma ve yerleştirme işlemi yapılmasını kararlaştırmıştır.”

-BAŞVURULAR VE KOŞULLARI-

Açıklamada, yeni başvuru, yerleştirme ve kayıt işlemlerine ilişkin şu bilgilere yer verildi:

”- Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu liseleri ve Anadolu sağlık meslek liseleri için 21–22 Eylül 2010 tarihlerinde, herhangi bir okulda kayıtlı iken başka bir okulda eğitim görmek isteyen öğrenciler, kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptıramayanlar ile OYP’si 196 ve daha yüksek olup hiçbir okula kayıt hakkı kazanamamış olan öğrenciler 1 okul tercihi yapacaklar.

– Öğrenciler daha önce kayıt hakkı kazanıp kayıt yaptırdıktan sonra kaydını aldıkları okulları ve halen okumakta oldukları okulları tercih edemeyecekler.

– Tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrencilerin önceki okullarındaki kayıtları silineceğinden yeni kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıt yaptırmaları zorunlu olacak.

– Tercih ettiği okulu kazanamayanlar için önceki okullarındaki hakları korunacak.

– Yerleştirme sonuçları 23 Eylül 2010 tarihinde açıklanacak ve kayıtlar 23–24 Eylül tarihlerinde yapılacak. Yedek liste oluşturulmayacak.

– İlan edilen kontenjan listesinde, kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin daha başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceği dikkate alınacak.”

AA

Milli Eğitim Bakanlığından Yapılan Orijinal Resmî Açıklama Şu Şekilde:

Anadolu Liselerinde kalan boş kontenjanlar ve yeni yerleştirme işlemine ilişkin açıklama:

Bilindiği gibi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri “Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınmak suretiyle yapılmaktadır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kayıt ve yerleştirme işlemleri sonrasında, kimi basın yayın organlarında söz konusu okullarda boş kalan kontenjanlar konu edilerek, abartılı ve bilgilere dayalı olmayan yorumların yapılmakta olduğu görülmektedir.

Bakanlığımız, kontenjanların en üst seviyede doldurulması amacıyla gerekli önlemleri almakta olup daha çok öğrencimizin bu okullardan yararlanması için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Boş kontenjan oranlarının geçen yıl %2.51, önceki yıl %5.73, bu yıl ise sadece %2,39 olduğu ve arttırılan kontenjan ve sağlanan yeni imkânlarla geçen yıla kıyasla bu yıl 65.747 daha fazla sayıda öğrencimize bu okullarda eğitim görme fırsatı verildiği göz önüne alındığında Bakanlığımızın yaptığı çalışmaların başarısı açıkça görülecektir.

Gazete yazılarında iddia edildiği gibi yüksek oranda boşlukların yaşanmadığı okullarımızda, Fen Liselerinde %0.82, Sosyal Bilimler Liselerinde %0.49, Anadolu Öğretmen Liselerinde %0.69 ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde %0.82, Anadolu Liselerinde %2.89 kontenjan boş kalmıştır. Okul sayısının 2.376 ve toplam kontenjanın 232.076 olduğu dikkate alındığında boş kontenjanın sayısının minimal bir seviyede olduğu anlaşılmaktadır.

Anadolu Liselerindeki bu kısmi boş kontenjanların sebebi; Özellikle İstanbul’da yüksek puanla öğrenci alan bazı okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler için cazip burs ve kayıt imkânı ile bu okulların, geçiş basamağı olarak kullanılması ve öğrencilerin tercihlerini özel okullar yönünde kullanmalarıdır.

Ancak, Bakanlığımız ne oranda olursa olsun hiçbir durumda kontenjanların boş kalmasını kabul edilebilir bulmamaktadır. Bu sebeple, okullarımızda eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasına fırsat vermeden, boş kontenjanların değerlendirilmesi amacıyla yeni bir başvuru alma ve yerleştirme işlemi yapılmasını kararlaştırmıştır.

Buna göre;

1.Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liselerinde ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için 21–22 Eylül 2010 tarihlerinde herhangi bir okulda kayıtlı iken başka bir okulda eğitim görmek isteyen öğrenciler, kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptıramayanlar ile OYP’si 196 ve daha yüksek olup hiçbir okula kayıt hakkı kazanamamış olan öğrenciler bir (1) okul tercihi yapacaklardır.

2.Öğrenciler daha önce kayıt hakkı kazanıp kayıt yaptırdıktan sonra kaydını aldıkları okulları ve halen okumakta oldukları okulları tercih edemeyeceklerdir.

3.Tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrencilerin önceki okullarındaki kayıtları silineceğinden yeni kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıt yaptırmaları zorunludur.

4.Tercih ettiği okulu kazanamayanlar için önceki okullarındaki hakları korunacaktır.

5.Yerleştirme sonuçları 23 Eylül 2010 tarihinde açıklanacak olup, kayıtlar 23–24 Eylül tarihlerinde yapılacak ve yedek liste oluşturulmayacaktır.

6.İlan edilen kontenjan listesinde, kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin daha başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceği dikkate alınmalıdır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.
Tercih Listeleri:
https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08003.ASPX
Başvuru adresi:
https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00008.ASPX

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü                           “

32 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sınavla Öğrenci Alan Liselere Yeni Ek Yerleştirme Hakkı – 2010"

 1. Odessa dedi ki:

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and
  it has aided me out loads. I hope to give a contribution & aid other customers like its helped me.
  Good job.

  my weblog Ikan Hias | Ikan Hias Air Tawar Terindah

 2. crorkz dedi ki:

  rqqvmC Wow, great blog article. Will read on…

 3. Shollerea dedi ki:

  Really enjoyed this blog post.

 4. Leon Clutts dedi ki:

  jeyi couldon

  ui2983he8.info

 5. Raylene Becherer dedi ki:

  you will love it

  jkdluw729.net

 6. Beula Ureno dedi ki:

  get it right here

  jkdluw729.net

 7. the lovely dragon dedi ki:

  I love you.

  thelovelydragon.com

 8. interstate removalists dedi ki:

  Very good article. I’m experiencing some of these issues as well..

 9. crorkz linkz dedi ki:

  ym8IxU Looking forward to reading more. Great article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 10. aslan kulubu dedi ki:

  yaww ame olurmu böyle şey omo olsa ilk benim haberim olurdu ama açıkçası hakkaten öle bi şey var gerçekten var yani tercihlerin bir daha yapılmasını isterim gerğini arz edilmesi sürecisiyle böyle kşilerin hakları aranmalıdır…lütfen baştan yapın tercihler lütfen yani ayıp ayıp yakışırmı böyle size gerğinin yapılması için çok çaba gösterin lütfen yani…

 11. firdes dedi ki:

  sbs de herkezin puanı cok düşük aslında diploma notu alınmış olsa bütün arkadaslarımız daha iyi yerleri ve daha güzel yerleri tutturabiliriz biz gencler olarak diploma notu uygulanmasını istiyoruz

 12. ahmet dedi ki:

  şikayetleriniz milli eğitim bakanıına yada ABBAS GÜÇLÜhürriyet gazetesindeki yazarı iletin …………………..

 13. ahmet dedi ki:

  bu ülke böyle haksızlık çok………… çalısan değil parası olan

 14. ahmet dedi ki:

  evet ya su milli eğitim sistemin hiç anlamıyorum 4.tercih yapılsın biz aldığımız puanlarla düz lisede okumak istemiyoruz ayıp eğer milli eğitim bakanı haksızlığı evet diyorsa tamam ama demiyorsa 4.tercih yapılmalı bence

 15. yasemin dedi ki:

  4 tercihler olsun istiyorum haksızlık bu 3 tercihlerden haberimiz olmadı nası bişey bu tercih oluyo ama ögrencinin haberi olmuoo lütfen en kısa zamanda bir daha ki tercihlerin olmasını ve bizmde haberimizin olmasını istiyorum..puanım 373 diploma puanım 87 ama adaam akıllı bi liseye gidemedim ailem su an o kadar para harcadı ki bi işe yarayacagını da sanmıom lütfen haksızlık olmasın bi care olsun o kadar bosuna mı okuduk sbs die die kafayı yedik dersane okul ev dolandık simdi adam akıllı bi liseye gidemiyoruz bunun sonu nereye varacak okudugum okul i olsa karsılıgını alacagımı bilsem icim yanmaz geceleri uyku uyuyamıyorum okul evime 1 saaat uzak oldugu icin ailemden uzak yurta kalıyorum bunun yanınada özlem de cekiyorum lütfen bi care bulunsun bu okulda okumak istemiyorum evime yakın adam gibi egitim veren bi liseye gitmek istiyorummm

 16. enes dedi ki:

  ben imam hatip lisesine gitmek istiyoum puğanı kaç

 17. ayhan dedi ki:

  Sn ; Milli Eğitim Bakanımızın dikkatine öğrenci velisiyim,Kastamonu ilinden yazıyorum 4 tane anadolu lisesi var ilimizde ilçeler hariç çocuğum çankırı ılgaz anadolu lisesini 359,l65 puanı vardı kazandı il dışında okumak zorunda kaldı.benim durumumda çiftcinin memurun esnafın cocuğu var il dışında liseyi okuyan mecburiyetten kayıt yaptıran,benim durumum ilçemiz kastamonuya en yakın kuzeykent anadolu lisesi 28 km dir okulun yerleşterdiği puan 371 küsür dür. ben nakıl yaptırmak istiyorum kuzeykent anadolu lisesine inşallah bu durumda olanların isteklerine yer verirsiniz saygılar

 18. Orkun dedi ki:

  Ben geçen yıl sbs de 411 aldım düz lisedeyim siz yine şanslısınız çünkü sizde kontenjanlar arttı birde düz liselere anadolu programı açıldı peki benim ne suçum var.hala uyuyamıyorum şurada üniversiteye 2 yıl kalmış ben hala düzgün bir liseye girmeye çalışıyorum ben ne yapayım siz söyleyin

 19. nilgün candemir dedi ki:

  ek yerleştirme sadece meslek liselerine olur dendi bana çünkü açık kalırsa onlarda kalır dendi bende hiç önemsemedim böyle saçmalıkmı olur hiç bir yerde ilan edilmedi haberimiz bile olmadı millet 345 le girmiş biz 380 le dışarıda kaldık bence hiç haber vermeden torpilleri sokmuş olabilirler aklıma bir tek bu geliyor en azından okullar hadi onuda geç dershanelere oluk oluk para akıttık onlar bile haber vermiyorlar

 20. cennet tahmisçi dedi ki:

  3.tercihlerden birçok öğrencinin haberi olmadığı gibi bizim çocuklarımızdan daha düşük puanda olan öğrenciler anadolu liselerine yerleşiyorlar.duyurular yeteri kadar yapılmıyor.interneti olmayan öğrenci duyurulardan bihaber mi olacak?bu konunun açıklığa kavuşmasını ve 4.yerleştirmelerin olmasını önemle rica ediyoruz

 21. Sibel Yıldız dedi ki:

  Benim 3. ek yerleştirmelerden haberim yoktu çok haksızlık oluyor bu hiç adil değil benim 335 iken 310 ile özdemir sabancıya giren olmuş bizim cezamız nedir inşallah 4.ek yerleşmeler olur bende bu yüzden düz liseye gitmek zorunda kaldım çok güzel ingilizce konuşuyorum benim istediğim yabancı dil bölümüydü şimdi gittiğim okulda yda bölümü yok ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum aynı zamanda amerikan dil okullarına gidiyorum ing çoksüper fakat bu yeterli değil tabiki bir lise eğitimi şart buda düz liselerde insan harcanır eğitim yetersizliği öğrenci fazlalığı karma seviyede öğrenci oluşu ve vede 50-60 kişilik sınıflarda eğitim görmek inanın çok zor benim istediğim sadece dil öğretmenliği yapmak ama bunu kaliteli bir şekilde yürutmek bu hakkı bana çok gördüler lütfen inşallah 4ve5. ek yerleştirilmeleri olsun bu oluş tüm kamuya duyurulsun tüm öğrenciler duysun bilsin benim gibi yüreği yanan okuma aşkıyla kavrulan tüm kader kardeşlerime giriş kapıları açılsın bu sesimizi başta bakanımız ve yüksek brokratların duymasını umut ediyorum ayrıca düz liseye giden neden iyi eğitim alamıyor ilköğretimde lütfi banat ilköğretimde okudum öğretmenler sınıfa gelip zamanı doldurup gidiyorlardı bizlere açın kitaplarınızı okuyun diyorlardı nadiren ders işlerlerdi ders işlediğimizi fazla hatırlamıyorum ses çıkarsak hocalar takıyor not kırıyor ders namına hiç bir şey yok bu şekilde 3 senenin bedeli sbs 335 oldu bunun suçlusu yine bizler olduk bu öğretmenler denetlenmeliydi bakanlığa ailem defalarca şikayette bulundu hiç çözüm olmadı şimdi ben mezun oldum ben yandım diğer öğrenciler yanmasın buna çözüm getirilsin devlet bu öğretmenlere maaş ödüyor lütfen bu okulda soruşturma yapılsın branş öğretmenleri için geçerlidir bize 2defa müfettiş geldi türkçe dersiydi hiç ders işlemeyen hocamız öyle güzel ders işledi ki bir senede gördüğümüz ders odur meğerse müfettiş nasıl ders işliyor diye dersleri takip ediyormuşlar bizlerde müfettişlere söyleyeceğiz fakat çok sinirli hocamız bize takar diye ses çıkaramadık şimdide lise engeline takıldık bunun sorumluları 2 hoca hariç lb öğretmenleridir bu hocaların yaptıklarını meb tam bilse görevden alır özel ders alana artı not hepsi bu okulda yazmadığım nice şeyler bunları bir televizyon kanalında paylaşmam gerekir tüm halk bilmeli başta sayın bakanımız nimet çubukçu eğitim sistemi nereye gidiyor çocukları kademe kademe seçene kadar öğretmenleri kademe kademe seçip sürekli takip etsinler öğrenciler eğitim alabiliyor mu baksınlar ilköğretimde çektiğimiz yetmez gibi ortaöğretimde anadolu düz eğitim kalitesiyle uğraşıyoruz mademki bizi anadolu bu puanla almadı düz liseler 2013 yılına kadar anadolu olacak diyorsunuz şimdiden düz liselerin eğitimini güzelleştirin ağırlık verin düz liselerde yabancı dile ağırlık verin benim okulum münevver karabulutun okulu şuan busene yabancı dil sınıfı yok benim için bu ne demek ölmek demektir adresine göre okula gideceksin her şey den mahrum kalacaksın belki benim seviyemden çok düşük öğrenci anadoluya gidiyor ben ise düz lise nedenbir çok nedeni var açıkladığım gibi 310ile anadoluya giren oluyorda ben 335ile niye giremiyorum lütfen 4. ek yerleşmeler lütfen bana açıklama yorum yazın

 22. ayça dedi ki:

  arkadaşlarım 340 puanla anadoluya yerleştiler ben 380 puan aldım diploma puanımda 90,55 ama 3. tercihlerin olduğunu bilmediğim için düz lisede okumak zorunda kaldım düz liselerde her sınıf 60 kişiden oluşuyor ve dahada her geleni alıyorlar sıralarda 3 4 kişi oturuyoruz 60 kişilik sınıfta ders mi işlenir ya bu ne biçim şey ben de anadoluda okumak istiyorum 60 kişilik sınıfta ders görmek istemiyorum LÜTFEN 4. TERCİHTE OLSUNNNNNN

 23. ayhan dedi ki:

  kesınlıkle bu durum araştırılmalı yeter artık adaletten bahsedıyorlar haksızlık dız boyu karanlıkta göz kırpmışlar kımsenın haberı yok. haksızlıklar cocuklardan basladıysa vay halımıze ama unutmasınlar allah yucedır elbet bu zıhnıyetınde sonu gelır

 24. rabia dedi ki:

  bizde 3.yerleştirmeleri sonradan başkasından duyduk ama iş işten geçmişti.ne okulumuzun nede dersanemizin haberleri bile olmamış.müdürlerimizle görüştük mesai saatinin bitimine 2 saat kalası haberleri olduklarını söylediler bizler nasıl haberdar olamadık.bizler madur durumdayız.bizler içinde yeniden 4.yerleştirme yapılmasını istiyoruz.ben 396 puanla biryere giremedim şimdi 70 kişilik birsınıfta okuyorum benim günahım ne.bunu ilgililerin okumasını istiyorum.

 25. deniz yıldız dedi ki:

  benim kızım 405 puan aldı yedikuleyi kazandı uzak diye göndermedik. son tercihlerde de beşiktaş anadolu yazdık ama kormaz yiğit tutuyormuş şimdi ne yapacağız. kızım düz liselik değillllllllllllllllll

 26. meRve dedi ki:

  ewd ya haksızLk ßu !! kımsenın haberı oLmadan terchLer yapıLmıs
  oLmaz kı ßole bse . 360 puanLık oqrencı ek yerLestrme ıle 450 puanLık okuLa qıdıor.
  yenıden yerlstrme yapıLMasını ıstıorz.

 27. Semih dedi ki:

  yeniden yerleştirme olsunnnnnn

 28. cihan dedi ki:

  bir tercih daha olacak mı bilen var mı? Ben anadolu öğretmen lisesine gidiyorum ama bir tercih daha istiyorum çünkü puanlar çok düştü

 29. öznur dedi ki:

  yha böle bişi olmazz yha saçmalığın takendisi ek yerleştirme olduğunu yeni öğreniyorum bnden çok daha düşük alan arkadaşlarımın hepsi anadoluya girmiş kesinlikle itiraz edilimeli 1 gün süre verilmezki !!!

 30. yasemin dedi ki:

  boş kontenjan halen var

 31. yasemin dedi ki:

  evet haksızlık 295 300 puanla saglıgı anadoloyu kazanıyorlar 340 puanla hiçbir yeri kazanamadım tercih hakkının yeniden olmasını isterdim

 32. Ali dedi ki:

  Bizim çalısıp çabaladığımız amçladığımız anadolu liselerine geçiş hakkımız olduğunu daha yeni öğreniyorum ve benden düşük alanlar anadolu lisesine gidiyor çok büyük haksızlık var okulumuz tarafından aranıp söylenmıyor aileler madur durumda .!

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.