Sınavlarda Artık ÖSYM'nin Katı Kuralları Geçerli Olacak – 2010

Perşembe, 7 Ekim 2010, 9:12 | Genel, YGS LYS | 8 Comments
by admin

KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) ve YGS(Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) sınavlarında patlak veren kopya skandallarıyla imajı bir hayli azalan ve artık güvenirliliği ciddi bi rşekilde sorgulanmaya başlayan ÖSYM, şu anda sınavlarda uygulanan güvenlik tedbirlerine ek olarak bir dizi güvenlik tedbiri daha uygulanacağını resmî internet sitesinden duyurdu. İşte ÖSYM’nin adayları şaşırtan güvenlik tedbirleri:

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda, bugüne kadar yapıla gelen uygulamalara ilave olarak, güvenliği daha da artırmak amacıyla aşağıdaki tedbirler uygulanacaktır:

1. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet güçleri tarafından elle ve detektörle aranacak; cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile küpe, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz bina içine alınmayacaktır.

2. Adaylar sınavın yapılacağı binaya, sadece sınava giriş ve kimlik belgesi, özel kimlik belgesi ve son altı ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraf ile alınacaklardır.

3. Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, su ve şekerleme ÖSYM tarafından her bir aday için soru kitapçığı ile birlikte temin edilecektir.

4. Sınavın yapıldığı her bir salona 20 cm çapında bir adet duvar saati ÖSYM tarafından temin edilecektir.

5. Sınava giren adaylardan fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece Nüfus Cüzdanı ve Pasaport kabul edilecek başka hiçbir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir. Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi yanında olmayan aday kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.

6. Sınavdan önce tüm sınav yapılacak binalar güvenlik güçleri ve bina sınav görevlileri tarafından detaylı biçimde aranacak ve bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecektir.

7. Sınav süresince, sınav binasında Bina Sınav Sorumlusu dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacaktır.

8. Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 3/4’ü kadar zaman geçmeden (toplam süresi 120 dakika olan sınavda 90 dakika geçmeden) ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaklardır.

9. Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaktır. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday sınav salonuna kesinlikle geri alınmayacaktır.

10. Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile ÖSYM’ye bildirecekler ve kendilerinin özel bir sınav binasında sınava alınmalarını talep edebileceklerdir.

Bu nedenle bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM 6 Ekim 2010

Tagged with: , , , , , , ,

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sınavlarda Artık ÖSYM'nin Katı Kuralları Geçerli Olacak – 2010"

 1. elif dedi ki:

  tu allah belanızı versin ben kalemşm olmadan soru flan çözemem sayısalcıadam bi sürü işlem yapıcak dahası ömrümde hiç kullanmadım allahım şaka gibi sınava 4 gün kala öğreniorum ösym allah belanı versin başkada bişe demiyorummm…

 2. tekin tam dedi ki:

  selam gün geçtikce dahada kötüye giden kırtasiye sektörü iyi bir darbe daha almış oldu kitaplar vs derken kalemimizi silgimizide devletimiz satacak kazandığımız üç kuruşdanda vergi taleb edecek veremicez cezaya kalacağız vs vs sonuç teker teker kapanacağız sezonda haksız rekabet ile mücadele ederken bi haksızlıkta en güvendiğimiz yerden geldi peki elalem hırsızsa kopyacıysa bizim suçumuz nedir bir yeri temizlerken diğer yerleri batırmak buna denir beceriksiz gelin kız gibi odayı süpür temizle kapının kenarına bir yere bırak birileri çıkıpda diyemiyor sahip çıkamıyor bana dokunmayan yılan bin yaşasın yıllardır bu zihniyetle yaşatılıyoruz dokunur be bu yılanı o kadar besledikki ağzına alamayacağı kimse kalmıyacak böyle beslediğimiz sürece ilgililer duysun dicem oda şu anda bi net köşesinde sörf yapıyordur güzel memleketim benim seni çok seviyorum evlatlarına bir gün sahip çıkarsın umuyorumm

 3. R.A.B. dedi ki:

  uff arkadaşlar burda konu kopyanın nerden çekildiği mi yani?? kim çekmişse çekmiş yok dogulu çekmiş yok batılı yok zenci yok arap yok rus yok alman yok türk saçmalamayın isterseniz kopya kopyadır çekmek isteyen İNSAN çeker bunun bi ayrımı yok insanların kişiliğine bağlı ayrıca burda konu o diilki burda konu yeni getirilen kurallar ornegn birniz dememiş vericekleri kalem 2b mi hb mi yani 2b olmasını isterdm yumuşak olsa bari ama kpss ye girenlerden duydum 1 bölü 2 çarpı 2 b ymiş :D kısaca 1b ama uzernde oyle yazıo ayrıca silgiyi bizzat denedm berbat ötesi hiçbişe silmiyo bide snavda kalemtraşla uç açmaya calısıcaz off allahm cıkan şeylere bak ya

 4. pea dedi ki:

  Bari verecekleri şeker felan acılırken cok ses cıkarıp konsanreyi bozmasa

 5. pea dedi ki:

  Kopyaların cogu doguda uygulanmış zaten. Sen neyin batısından bahsediyorsun? Doğuda doğuda da dogsan batıda da doğsan dürüst ol yeter. Ne farkeder ki sen cekmemişsin başkası cekmiş. Ama cogu doguda cıktı ? Sen cekmemişsen seni suclayan yok . Suclama sadece cekene. Yazıklar olsun

 6. doğuluyum dedi ki:

  niye asıl kopyayı batıdakiler çekiyor biz insan değil miyiz Doğuda Doğmak Suç Olsaydı En Büyük Suçlu Güneş Olurdu..!

 7. ASYA SANLI dedi ki:

  duman , kesınlikle sana katılıyorum.

 8. Duman dedi ki:

  bu kuralların önce doğu illerinde uygulanması lazım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.