Sınavsız Geçiş Sistemi Nedir

Perşembe, 28 Şubat 2013, 22:51 | Genel | 2 Comments
by admin

Sınavsız Geçiş Sistemi

Sınavsız geçiş sistemi kısa bir süre önce 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte getirilen ve meslek lisesi mezunlarına özel olarak hazırlanan bir üniversite okuma sistemidir. Sınavsız geçiş sisteminde meslek lisesinin belirli bir alanından mezun olan bir kişi, o alan ile bağlantılı bir 2 yıllık yüksek okul fakültesine YGS veya LYS sınavına girmeden direk olarak gidebilmektedir. Sınavsız geçiş sistemi tüm meslek liseleri mezunlarının sahip olduğu bir haktır. Ancak ülkemizde belirli kontenjanlar altında üniversiteler öğrenci kabul etmektedir. Bu yüzden de sınavsız geçiş sisteminin de kendi içerisinde öncelikleri vardır.

calisanogrenciler

Sınavsız geçiş sisteminde yeni mezun olmuş meslek lisesi mezunlarının hemen üniversiteye başlayabilmesi amaçlanmıştır. Ancak daha önceden mezun olan veya bir üniversiteye yerleşemeyen meslek lisesi mezunlarının da bu sistemden yararlanabilmesi mümkündür. Fakat bu kişilerin üniversite tercihleri verildiğinde önceliği geri plandadır. Çünkü bu sistem yeni mezunlara öncelik tanıyan bir sistemdir.

Sınavsız geçiş sisteminde öğrenciler YGS sınavının başvuruları alındığı zaman YGS harç ücretini ödemeyip, sınavsız geçiş sisteminin harç ücretini ödeyerek hiçbir sınava girmeden bu sisteme başvurmuş sayılır. LYS sınavının sonuçları açıklandıktan sonra ise bu kişiler tercih vermek için meslek lisesinden mezun oldu bölüm için izin verilen üniversitelere tercih vermektedir. Bu tercihler sırasında öncelikler ve talep sayısı doğrultsun da öğrenciler belirli 2 yıllık üniversitelere atanmaktadır. Bunun için ise hiçbir sınava girme koşulu bulunmamaktadır.

eokulegitim.com

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sınavsız Geçiş Sistemi Nedir"

  1. ferda dedi ki:

    Merhaba ben 98 kız meslek lisesi nakış bölümü mezunuyum babam vefat ettiği için üniversiteye gidemedim çok istediğim birşeydi nasip olmadı içime yer etti okuyamamak şuan yaşım 32 benimde sınavsız geçme hakkım varmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

    • Adem yılmaz dedi ki:

      mrb ferda hanım bölümünüzle alakalı bölümlerin 2 yıllık myo’nı tercih etme şansınız var lisans olarak sınavsız geçiş hakkınız yok.2 yıllık yüksekokulunuzu tamamlarsanız açıköğretim fakültelerinin bölümünüzün geçiş yapabileceği lisans bölümlerini sınavsız olarak 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.