Sınavsız Olarak Bir Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak 2012

Perşembe, 6 Eylül 2012, 12:46 | Genel | 25 Comments
by admin

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim(lise) kurumlarına öğrencilerin ön kayıtları yapıldı ve ön kayıt sonuçları açıklandı. Eğer hala sonuçlarını öğrenemeyen öğrenci var ise, eokul Veli Bilgilendirme Sistemine T.C kimlik Numarası ve okul numarasıyla giriş yaparak öğrenebilirler. Peki bir liseye yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?

Kimi ortaöğretim kurumlarına aşırı talep olunca kimi öğrenciler açıkta kalabilmekte. Özellikle kimi öğrencilerin yorum yazarak bize ulaştırdığı sorunlar arasında, meslek lisesine başvurduğunu ama yerleşemediğini söylüyorlar. Düz lise kayıtları da sona erdiği için bu öğrenciler ve veliler biz açıkta mı kalacağız diye haklı olarak soruyorlar.

Öncelikle şunu söyleyelim: Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmaz. Sizin en son çare olarak ikameti dahilinde bulunduğunuz ortaöğretim kurumuna kayıt yaptırabilirsiniz. Örneğin siz bir düz liseye ya da meslek lisesine ön kayıt yaptırdınız fakat 5 Eylül 2011 tarihinde açıklanan ön kayıt sonuçlarına göre yerleşemediniz. Bu durumda endişelenmenize gerek yok. İkamet ettiğiniz en yakın ortaöğretim kurumuna giderek durumunuzu ifade ediyorsunuz. Sizin kaydınızı yapmak zorundalar. Ön kayıtlarda kontenjanı dolmuş olsa bile ikamet ettiğiniz yerdeki lise sizi kaydetmek zorunda. Okul gerekirse ikili öğretime (sabahçı – öğlenci) geçerek bu sorunu halledecektir. Milli Eğitim Bakanlığı Oratöğretim kurumlarına bu konuda kesin talimat vermiştir.

Şu hususu da belirtmek gerekiyor: İkameti dahilinde olmadığınız bir liseye eğer ki ön kayıt sonuçlarına göre yerleşemediyseniz, sonradan da başvursanız bu lisenin sizi kaydetmeme hakkı var. Çünkü ikameti dahilinde değilsinizdir.

Bulunduğunuz yerdeki lisenin çeşidi ne olursa olsun, sonuç itibariyle bütün liselerin(düz lise,meslek lisesi,ticaret meslek  vs. ) 9. sınıf ders programı aynı olduğundan kayıt konusunda bir sıkıntı olmayacaktır.

Tagged with: , , , ,

25 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sınavsız Olarak Bir Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak 2012"

 1. şevval peker dedi ki:

  ben lise ye başlıcam bu sene ama puanım az olduğundan yaptığım tercihler tutmamış. şu an açıkta kaldım ne yapmam gerekiyor. ikametime en yakın olan liseyede dilekçe verdim kabul etmediler ne yapmamlıyım. lütfen yardım edin

 2. mert sevincek dedi ki:

  puanı düşükse hiç bir liseye puanı yetmediği halde liseye nasıl yereleşecek

 3. gizem dedi ki:

  ya 5 tane lise seçmiştim şimdi o liselere gidemiyorum ben napıcam lütfen yardım edin şimdi bn diploma notuna göre gidicem heralde liseye ama tabi diploma notuna göre alan liseler varmıdır sizce?

 4. Büşra dedi ki:

  bütün liselere kazanamadınız diyolar ne yapıcamı şaşırdm yardm edinn.

 5. mağdurum.. bu yeter mi dedi ki:

  arkadaşlar puanım 275 istanbul pendikte hangi liseye yerleşebilirim açıkta kaldımda

 6. sbs maduru dedi ki:

  arkadaşlar oyp puanım 298 batmanın merkezindeki hangi liseye yerleşirim

 7. Mahmut dedi ki:

  Yerleşemeyen öğrenciler için hala kayıt varmı?

  • Osman sbs mağduru dedi ki:

   Ben de senin gibi şu anda açıktayım sbs’ye giremedim,ilkokul müdürümüzle bu konu hakkında konuştum. Bana eylül 2014 tarihinde düz liselere başvurabileceğimi söylediler.

 8. murat.ÖZTÜRK dedi ki:

  ULUKIŞLA 75 YIL ANADOLU LİSESİNE 11.YEDEK KAYIT YAPTIRDIKTAN SONRA 13.SIRADAKİ KIZIMI KAYIT YAPTIRAMADIM BOŞYER OLMASINA RAĞMEN.M,E,B.LİSTELERİ KAPATMIŞ HALA Bİ UMUT BEKLİYORUZ..0***5252900..

 9. asd dedi ki:

  kardeşim meslek lisesine ön kayıt oldu. okul numarası ve şubesi belli olmuştu ancak yerleşemediğini söylediler. bu durumda ne yapmamız lazım? okullar 2 gün sonra açılacak ama hala kardeşimi bir okula kayıt ettiremedik yardımcı olursanız sevinirim.

 10. ayşe dedi ki:

  ben açıkda kaldım ön kayıt yaptırmıyanlar düz liseye kayıt yaptırabılıyormu sonuçlar nezaman belli olucak ya lütfen yardım edinn

 11. dfghjk dedi ki:

  ben bekliyorum diplomam okadar yakınki 1 hafta beklemek bana ölüm gibi geliyor evde varlığım yokluğum belli değil yaşayan ölü gibiyim pişmanım hemde köpekler gibi milletin karşısında bana bakışları annemle babamın üzülmesi inşallah girerim meslek lisesine ben yoruldum artık

 12. kutay dedi ki:

  ilçe meb gidip dilekçemizi verdik hangi okulla gideceğimiz ne zaman belli olaccak

 13. Ecrin dedi ki:

  Ya meslek lisesnn düzne kayt yaptrdm yerleşemedmm napcm şm ya alırlrmi mecburlermi?

 14. fuat dedi ki:

  393 puanla yanlış tercihten açıkta kaldım anadolu lisesine gitmrk istiyorum bu mümkün mü ? ayrıca site yöneticilerine teşekkürler

  • Su dedi ki:

   Bende 412 puanla açıkta kaldım :(
   Yanlış tercih ve sınıf öğretmenim sayesindee :(((

 15. yağmur dedi ki:

  evet biraz içimi rahatlattınız umarım dediğiniz gibi açıkta kalmam umarım sizde açıkta kalmazsınız

 16. ezgi dedi ki:

  ya ben bişe sormak istiyorum .!
  ben şimdi meslek lisesine tercih yaptım ama ailem oraya gitmemi istemiyor bende aslında istemiyordum arkadaşlarımın zoruyla tercih yaptım . ama Düz liseye gitmek istiyorum bi sakıncası olur mu acaba ?

 17. tülay dedi ki:

  allah razı olsun azda olsa morelim düzeldi?

 18. sasd4g5 dedi ki:

  ddddddDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  f

 19. sasd4g5 dedi ki:

  MADA FK DİOSUNUZ NORMAL

 20. sasd4g5 dedi ki:

  YARDIM EDE IN ON KAYIT LARI KAZAN DIM AMA 7 EYLUL SABAHI BOS KONTEY JAN CIKTI AMA KİMLİK NO MU YAZDIGIMDA HIC BIRSEY CIKMADI NEDEN YARIN ACIK LANIZ MI

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.