Şırıngayı kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu

Salı, 17 Ocak 2012, 22:55 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Şırınga nasıl bulundu,
Şırıngayı ilk kim buldu,
Şiringa ne zaman bulundu

19. yüzyılın ortalarından itibaren, birçok doktor, ucunda sivri bir iğne olan cam şırıngalarla hastalarına bazı ilaçlar vermeye başladılar. Bu aracı ilk kez kullanan hekim olarak Fransız cerrahı Charles Gabriel Pravaz kabul edilir. Pravaz, kullandığı bu şırınga ile, hastaya deri altından verdiği ilacın, ağızdan alınan ilaçlara oranla çok daha çabuk kana karıştığım ve daha etkin olduğunu anlamıştı. Daha sonraları, cam ve metal şırıngalar yapıldı. Bunlar, kullanılmadan önce sterilize edilmek için kaynatılıyordu. İğnelerin de kaynatılması gerekiyordu. Ayrıca, zaman zaman uçlarının kütleşip kütleşmediğine bakmak zorunluydu. Bugün ise bir kez kullanıldıktan sonra atılabilen plastik şırıngalar yaygınlaştı.

——————————————————————————————————————————-

 Şırıngayı kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu Şırınga nasıl bulundu, Şırıngayı ilk kim buldu, Şiringa ne zaman bulundu 19. yüzyılın ortalarından itibaren, birçok doktor, ucunda sivri bir Şiringa ne zaman bulundu, Şırınga nasıl bulundu, Şırıngayı ilk kim buldu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.