Sorumluluk Sınavları Eylül Ayında Tekrar Yapılacak mı – 2010

Çarşamba, 7 Temmuz 2010, 18:16 | Genel | 163 Comments
by admin

Sorumluluk sınavlarında başarılı olamayan öğrencilere yeni bir şans tanındı. Bakan Çubukçu’nun verdiği talimatla, sorumluluk sınavlarında başarılı olamayan öğrenciler eylülde en fazla 4 dersten yeniden sınava girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretimde kurumlarında ”ortalama yükseltme” ve ”sorumluluk” sınavlarında başarısız olan öğrencilere, başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girme imkanı tanıdı.

Bakan Çubukçu, yayımladığı genelgede Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği gereğince, ortaöğretim kurumlarında ders kesimini takiben yapılan ”Ortalama Yükseltme” ve ”Sorumluluk” sınavlarının tamamlandığını bildirdi.

Çubukçu, yapılan değerlendirme sonucunda, az da olsa bir kısım öğrencinin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemediğinin anlaşıldığını belirtti.

Genelgeye göre, bu nedenle 2009-2010 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere MEB’e bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınav döneminde; önceki yıllardan sorumlu olunan dersler ile alan değişikliğinden dolayı sorumlu tutuldukları derslerin yanı sıra, ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibariyle sınıf geçip geçemediklerine bakılmaksızın öğrenciler bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacak.

Sınava girilecek dersler, 16-20 Ağustos 2010 tarihleri arasında öğrenci velisi tarafından dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek.

Sınav programı, sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecek. İlgili yönetmelik gereği Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde gerçekleştirilecek bu sınavlar, gerektiğinde takip eden haftada da yapılacak. Gerektiğinde Cumartesi, Pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da sınav yapılabilecek, ancak aynı günde yapılacak sınav sayısı 3’ü geçmeyecek.

İkinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi sebebiyle 2009-2010 eğitim-öğretim yılı ders kesimi ve ortalama yükseltme sınavları sonu itibariyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerden bu genelge kapsamında yapılacak sınavdan yararlanmak isteyenler 13 Ağustos 2010 tarihi mesai bitimine kadar müracaat etmeleri halinde tekrar eski okullarına kayıtları yapılarak sınavlara alınacak.

Sınav takvimi yapılırken 2010-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumlarının dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Çubukçu, sınavların yürütülmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi bakımından okul müdürlüklerince öğretmenlere gerekli duyuruların yapılmasını istedi.

AA

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Eylül ayında OYS’lerin tekrar yapılacağı müjdesini bildirdi. İşte Milli Eğitim Bakanlığının Resmî yazısı.

OYS Eylül 2010da Tekrar Yapılacak
OYS Eylül 2010’da Tekrar Yapılacak

Resmî Yazıyı Görmek İçin Tıklayın.

Uyarı: Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarına Girecek Olan Öğrenciler, yukarıdaki resmî yazıda da yazdığı gibi, bu sınavlara gireceklerine dair okullarına 16-20 Ağustos 2010 Tarihleri arasında dilekçe vermek zorundalar. Öğrencilerin bu noktaya çok dikkat etmelerini istiyoruz. Aksi takdirde Eylül ayında yapılacak olan sınavlara katılamayabilirsiniz.

Tagged with: , ,

163 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sorumluluk Sınavları Eylül Ayında Tekrar Yapılacak mı – 2010"

 1. coşkun ertuğ dedi ki:

  bu sınav 2012 dede yapılacakmı teş ederim agustos.eylül arası

 2. ömer dedi ki:

  ya millet burda 2010 genelgesi var 2012 nin yokmu böyle bir genelgesi o önemli. varmı öyle bir genelge

 3. sümeyye dedi ki:

  ya arkadaşlar benim 4 zayıfım var sınıf tekrarına kalıyorum yazın sınava girebilicem mi ne olur cwp verin :(

 4. rıdvan dedi ki:

  arkadaşlar ben okulu bitirdim ama sorunlu iki dersim var 9. sınıftada bi sene kaldım bu sınavıda kaçırdım ben şubattaki sınavlara girebilicemmi bilgisi olan varmı…lütfen cevap yazsın:((

 5. banu dedi ki:

  ya ben lise 2yim 2 sene tekrar yaptm 3tane zayıftan kalıyorum. bişey yapamam mı?

 6. ahmet dedi ki:

  ya olmaz böyle cevapları yani sonuçları nereden ögrenecez

 7. hamit dedi ki:

  sınav okul açıldığındamı

 8. mehmet dedi ki:

  2 zayıfım var girsemmi ki :D

 9. Şerif KARTAL dedi ki:

  arkadas ben gecen sene lise 3 te sınıavta kaldım.. bu senede 4 zayıfım vardı ilk sınavda hiç birinden gecemedim… benim dilekceyi ayın 13 ne kadarmı vermem lazım yoksa 16,20 aradımı vermem gerekiyor ltfn cvp..

 10. osman dedi ki:

  nimet hanım allah senden razı olsun ..

 11. osman dedi ki:

  yada başka okulda devam edecegimmm allah herkesin yardımcısı olsun işaallah bu sınavların 1 kaç tanesini veririm… işaaallah bu sınavı yaparlar……

 12. osman dedi ki:

  benim 4 tane zayıfım var bu sınavı yapmalarını çok istiyorum yok sa okul hayatım sona erecek…

 13. efe kaya dedi ki:

  arkadaşlar biriniz cevap yazarsa sevinirim.şimdi benim 5 zayıfım vardı 9 a gidiodum .3 ünden geçtim 2 tane zayıfım kaldı.anadoluya gidiom ortalamam 2.97 oldu.3.00 olduğunda direkt geçiliyo anadoluda.şimdi ben eylüllde sınava girmesem bile sorumlu olsada sınıfı geçtim deme.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.