Sözleşmeli Memurlar İstifa Etmeden KPSS'ye Girerek Atanabilecek

Salı, 1 Şubat 2011, 17:14 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Sözleşmeli personeller artık istifaya gerek olmadan KPSS’ye girerek başka kuruma geçebilecekler.Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, kurum değiştirmek isteyen binlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Sağlık-Sen’in açtığı davada mahkeme, sözleşmeli çalışan personelin(memurun) çalıştığı kurumdan istifa etmeden KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı)  ile başka bir kuruma yerleşebileceğine karar verdi.

Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre, çalıştığı kurumdan istifa eden sözleşmeli personel, başka bir kuruma bir yıl geçmeden yerleştirilemiyordu. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sözleşmeli hemşire olarak çalışan Sağlık-Sen üyesi, KPSS puanı ile Şehit Kamil Hastanesi’ne ÖSYM tarafından yerleştirildi. İdare mahkemesi ise, 657 Sayılı Kanun gereği sözleşmeli personelin istifasının üzerinden bir yıl geçmeden başka bir kuruma geçemeyeceği gerekçesiyle işe başvuru talebini reddetti. Sağlık-Sen üyesi adına konuyu yargıya taşıdı. İdarenin başvuruyu reddetme gerekçesini haksız bulan Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, davacının çalıştığı kurumdaki sözleşmesini feshetmeden başka bir kuruma başvurduğu için 657 Sayılı Kanunda geçen “kendi isteği ile fesih” durumunun oluşmadığına karar vererek, idarenin işlemini iptal etti.

1 Şubat 2011

Tagged with: , ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.