Tarım İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler

Salı, 2 Kasım 2010, 19:12 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Üniversiteye hazırlık sürecinde meslek seçiminde,doğru tercih yapmak çok önemlidir.Tarım İşletmeciliği hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan gerekli bilgileri ve bölümün puanlarını derledik. Tarım İşletmeciliği mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz…

Tarım İşletmeciliği

Genel Tanım:

Tarım işletmelerinin günümüz koşullarına göre yeniden organizasyonunun gerçekleştirerek rantabilitelerinin arttırılmasını sağlamak amaçlı eğitim veren bir programdır. Programla ilgili derslerde tarımsal ekonomi, tarım işletmeciliği, tarımsal proje hazırlamak tekniklerinin yanı sıra bitkisel ve hayvansal üretim teknikleri konusunda teorik ve uygulamalı bilgiler verilmektedir.

Faaliyet Alanları:

Tarımda hazırlanan yatırım ve üretim planlarında, yeni yasal düzenlemelere göre, gıda endüstrisinde belirli ölçekteki  işletmelerde  sorumlu  eleman olarak  görev almak, tarım işletmelerinde proje hazırlama, muhasebe kayıtlarını düzenleme, finansman ve ürün pazarlamak gibi alanlarda çalışmaktır. Tarımsal işletmeciler öncelikle tarımla ilgili her alanda çalışabildikleri gibi, aldıkları ekonomi ve işletmecilik eğitimi çerçevesinde iktisatçı ve işletmecilerin çalışma alanlarında da görev alabilmektedirler. Tarımsal İşletmeciler, işletmeciler, iktisatçılar ve ziraatçılar ile temas içerisindedirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Bu programdan mezun olanlar tarım sektörünün ve tarıma dayalı sanayinin tüm alanlarında çalışabilmektedirler. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında,  Tarım Kredi ve Tarım Satış ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilirler. Ayrıca, zirai ilaç ve tohumluk pazarlama hizmetlerinde 3 yıl çalıştıktan sonra zirai ilaç bayii açabilmektedirler.

TARIM İŞLETMECİLİĞİ (MF–2)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (% 50 Burslu)
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (Burslu)

Tarım İşletmeciliği Bölümü Mesleği İş İmkanları – Olanakları, Tarım İşletmeciliği Bölümü Puan Türü Nedir, Tarım İşletmeciliği Bölümü Taban Puanları 2015 – 2011, Tarım İşletmeciliği Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Tarım İşletmeciliği Hangi Üniversitelerde Var, Tarım İşletmeciliği Kazanç Durumu, Tarım İşletmeciliği Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Tarım İşletmeciliği Mesleği İş Alanları, Tarım İşletmeciliği Mesleği Maaşları, Tarım İşletmeciliği Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Tarım İşletmeciliği Mesleğini Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalıdır, Tarım İşletmeciliği Mesleğinin Geleceği, Tarım İşletmeciliği Meslek Rehberi, Tarım İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar, Tarım İşletmeciliği Nedir, Tarım İşletmeciliği Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi, Tarım İşletmeciliği Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

Eokulegitim.com

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tarım İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler"

  1. rıdvan dedi ki:

    merhabalar ben tarımsal işletmeciliği bölümü bitirdim şimdi zirai ilaç bayi açmak istiyorum zirai ilaç bayinde nasıl çalışırım ne yapmam gerekiyor tşk.

    • AKIIN dedi ki:

      BİR ZİRAİ İLAÇ SATAN İŞLETMEDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMANIZ YETERLİ OLACAKTIR.ZİRAİ İLAÇ SATAN FİRMALARA İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNARAK HER HANGİ BİR POZİSYONDA ÇALIŞABİLİRSİNİZ. BEN BİR İŞLETMECİ OLARAK BU KADAR BİR BİLGİ VEREBİLİRİM.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.