Tarımda sulama yapmanın yararları

Salı, 29 Ocak 2013, 23:13 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Tarımda sulama yapmanın faydaları , Tarımsal faaliyetlerde sulama yapmanın önemi nedir

Sulama

Her mevsimi yağışlı geçen iklim bölgelerinde tarım sezonunda bitkiler su ihtiyacını yağışlardan karşılar. Buralarda tarım alanlarını sulamaya gereksinim ya yoktur ya da çok azdır.

Yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçtiği yerlerde ise tarımda verim artışını sağlamak için sulama bir zorunluluktur. Buralarda sulama, akarsular, yeraltı suları, baraj, göl ya da göletlerden alınan suyla sağlanır.

Daha önce sulama yapılamazken bu olanağa kavuşan bir tarım bölgesinde şu gelişmeler oluşur:
a) Birim alandan elde edilen verim artar. Buna bağlı olarak tarımsal üretim ve gelir artar, köyden kente göç azalır.
b) Sebze türlü bitkiler ve endüstri bitkileri (tütün, >- pamuk, şekerpancarı, ayçiçeği vs.) ve pirinç, mısır gibi su ihtiyacı fazla olan ürünler yetiştirilebillr. Böylelikle tarımı yapılan ürün çeşitliliği artar.

c) İklim koşullarına bağımlılık azalır.
d) Yılda aynı tarladan birden fazla ürün alma ola¬nağı artar.
e) Nadas yöntemi terkedilir, böylelikle tarla her yıl ekilebilir.
f) Üretimde görülen dalgalanmalar azalır.
g) Tarımsal gelir artacağı için çiftçinin alım gücü artar. Bu da makine alımını kolaylaştırır ve makineli tarım artar.

Türkiye’de tarımın en önemli sorunu sulamadır. Bazı yöreler hariç, Türkiye genelinde yazlar kurak geçtiği için sulamaya duyulan ihtiyaç fazladır.

Doğu ve Batı Karadeniz’in kıyı kesimi ile Yıldız Dağları Bölümü her mevsim yağışlı olduğu için tarımda sulamaya duyulan ihtiyaç yok denecek kadar azdır.

Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin kıyı ovalarında nem ve su kaynakları fazla olduğu için bu sorun büyük ölçüde çözülmüştür.
İç kesimlerdeki tarım alanlarında ise hem nemlilik az hem de su kaynakları kısıtlı olduğu için tarımın en önemli ihtiyacı sulamadır. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaz sıcaklığının yüksek olması ve buharlaşmanın şiddetli olması, tarımda sulama yapılmasını zorunlu kılmıştır.

GAP sayesinde Güneydoğu Anadolu’da tarım alanlarının büyük bir bölümünde sulama olanağı sağlanmış, bu da tarımsal üretimde önemli artışlar oluşturmuştur.

Tarımda Sulama

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tarımda sulama yapmanın yararları"

  1. sercan dedi ki:

    harika arkadaşlar :)

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.