Teknik ve Plastik Endüstri Meslek Lisesi Öğrencilerine Mezun Olmadan İş Teklifi

Pazar, 18 Aralık 2011, 16:58 | YGS LYS | 0 Yorum
by admin

Öğrencilere mezun olmadan iş teklifiPlastik üretimi yapan fabrikalara fason iş yapan öğrenciler, üretim tecrübeleri nedeniyle mezun olduktan sonra işletmelerin tercihi oluyor.

Türkiye’de, plastik teknoloji alanında eğitimveren ilk okullardan olan Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Plastik Endüstri Meslek Lisesi, öğrencilerine  ”üreterek öğrenme” imkanı sağlıyor. Uygulamalı derslerde, plastik üretimi yapan fabrikalara fason iş yapan öğrenciler, üretim  tecrübeleri nedeniyle mezun olduktan sonra işletmelerin tercihi oluyor.

Okul Müdürü Hamit Doğan, yaptığı açıklamada, plastik teknoloji eğitiminde ilk okullardan biri olmalarının yanı sıra Mesleki   Eğitim  ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) sayesinde kurdukları yaklaşık 1 milyon liralık teknik donanım ve  uzmanlaşmış  öğretmen kadrosuyla eğitim kalitesinde öne çıktıklarını belirtti.

Bu sayede, Türkiye’de sanayi-okul işbirliğinin başarılı bir örneğini de oluşturduklarını ifade eden Doğan, verdikleri nitelikli eğitimle sektöre kalifiye eleman yetiştirdiklerini söyledi.

Doğan, Türkiye’de 2004 yılında 20 kilogram civarında olan kişi başına düşen plastik tüketiminin, bugün 100 kilogram civarına çıktığına dikkati çekerek, sektördeki bu  gelişimin,  plastik teknolojisi alanında yetişmiş eleman ihtiyacınıartırdığını belirtti.

Bu alanda eğitim veren okullarında, sektörün yetişmiş ara elemanı ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını dile getiren Doğan, bu noktada, öğrencilerini, sektörün istediği seviyede yetiştirmeye büyük önem verdiklerini bildirdi.

Her çeşit plastik ürünü yapabiliyorlar

Doğan, öğrencilerin mesleki gelişimleri açısından okulda üretim tecrübesine erişmelerinin çok faydalı olduğuna işaret ederek, bunu sağlamak üzereokullarında bir döner sermaye işletmesi kurduklarını ve sektörde faaliyet gösterenfirmalara fason üretim yaptıklarını söyledi.

Okullarında tüm uygulamalı derslerin eğitim materyallerinin bu döner sermayeişletmesi çerçevesinde fabrikalardan geldiğini, ayrıca fabrikaların,  ihtiyaç duydukları  ara  elaman  ihtiyacını, iyi yetişmiş olarak okul mezunlarından sağladıklarını anlatan Doğan, şöyle konuştu:

”Temel hedefimiz sektöre nitelikli ara eleman yetiştirmek. Öğrencilerimizuygulamalı derslerde üreterek öğreniyorlar. Plastik üretimi yapan 10 civarında işletmeyle  çalışıyoruz.  Onların gönderdikleri ham maddeleri, daha sonra başka bir işleme gerek kalmayacak şekilde mamul ürün haline getirerek, etiketlenmiş, ambalajlanmış halde teslim ediyoruz.”

Doğan, okullarının, dünyada bugün var olan tüm plastik üretim yöntemlerini öğretilebilecek teknik donanıma sahip olduğuna değinerek,  öğrencilerinin okulda yaptıkları uygulamalarda, yağmur oluklarından, kapı pervazlarına, şampuan kutularından elektrik tesisatında kullanılan malzemelere kadar her çeşit plastik malzemeyi üretebildiklerini kaydetti.

Bu sayede öğrencilerinin iş bulma gibi sorunu da olmadığını ifade eden Doğan, ”Üretmeye okulda başlayan öğrenci istihdamda işletme için tercih sebebi oluyor. Öğrencilerimize  mezun olmadan iş teklifi geliyor” dedi.

Doğan, öte yandan uygulamalı derslere giren öğrencilerin, daha öğrenciyken gelir elde etme imkanına sahip olduklarını da belirterek, öğrencilerin uygulamalı derslerde yaptıkları ürettim miktarına göre aylık 50 liradan 450 liraya kadar ücret alabildiklerini sözlerine ekledi.

AA – 18 Aralık 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.