Tekrarı Yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında Tam Puan Alan Yok

Cuma, 12 Kasım 2010, 17:48 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçları açıklandı.  Sınavda tüm soruları doğru yanıtlayan çıkmadı. İptal edilen sınavda 352 kişinin tam puan aldığına işaret eden YÖK Başkanı Özcan, sonuçların kopya iddialarını güçlendiğini belirtti, “Görev savcılıkta” dedi.

Sonuçlar için >>>

Sınavı düzenleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınav sonuçlarını değerlendirme çalışmasını tamamladı.
Sonuçlar, ÖSYM’nin ”www.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenilebilecek. Yoğun ilgi dolayısıyla ÖSYM’nin sitesi kilitlendi.
Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı atayacağı 30 bin öğretmen kadrosu için hangi branşta kaç öğretmen alınacağını ve öğretmenlik branşlarının taban puanlarını belirleyecek. Daha sonra adaylar için başvuru duyurusu yapılacak.

EN YÜKSEK NET 111
ÖSYM, KPSS Eğitim Bilimleri sınavında tüm sorulara doğru cevap vererek 120 net yapan adayın bulunmadığını, en yüksek netin 111 olarak hesaplandığını, sınava giren 2 bin 718 adayın 100 ve üzeri net yaptığını bildirdi.
ÖSYM’den yapılan açıklamada, 31 Ekim 2010 Pazar günü 81 il ve Lefkoşa’da gerçekleştirilen sınava 235 bin 134 adayın katıldığı belirtildi.
Sınava katılım oranının yaklaşık yüzde 80 olarak hesaplandığı ifade edilen açıklamada, ”ÖSYM tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde ve sonrasında kamuoyuna duyurulan sınav güvenlik tedbirlerinin bu sınavda da etkin ve başarılı biçimde uygulanması sonucunda sınav sorunsuz tamamlanmıştır” denildi.

280 ADAYIN SINAVI İPTAL
Geçerli özel kimlik belgesi olmaksızın sınava girmek isteyen, kural dışı davranışlarıyla sınav düzenini bozan ve cevap kağıtları üzerinde kopya incelemesi yapan istatistiksel analiz çalışması sonucunda toplam 280 adayın sınavının, ÖSYM Yürütme Kurulu kararı ile iptal edildiği vurgulanan açıklamada, sınavı geçerli olan adayların, toplam 120 soruya verdikleri doğru ve yanlış cevaplardan hesaplanan net soru sayısı ortalamasının yaklaşık 65 olarak gerçekleştiği kaydedildi.
İptal edilen sınavda 352 kişi tam puan almıştı. Tam puan alan bu kişilerden 95’i, 31 Ekimde yapılan sınava girmedi.

ImageKOPYA İDDALARI GÜÇLENDİ
YÖK Başkanı Prof. Dr.  Yusuf Ziya Özcan, soruların sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilerek, 31 Ekim 2010’da yeniden yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, sonuçlara göre sınavda tüm soruları doğru yanıtlayan aday bulunmadığını, 120 sorudan en fazla 111 net yapan aday olduğunu kaydetti.
Özcan, bu sonuçlara göre, sınavda soru sızdırılması ya da kopya iddialarının güçlendiğini belirterek, bundan sonraki görevin savcılığa düştüğünü ifade etti.
Özcan, soru üzerine, ÖSYM’nin yapısında değişiklik öngören kanun taslağını sunduklarını ve bu taslağın kanunlaşmasını beklediklerini bildirdi.

ÖSYM RAPOR HAZIRLIYOR
Sonuçlara ilişkin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Özcan, ”İptal edilen sınav sonuçlarıyla yeni sınav sonuçlarını incelediniz mi?” sorusu üzerine, ”Daha yok incelemedim. ÖSYM, sınav sonucuna ilişkin o raporu hazırlayıp getirecek. Raporu istedik, inceleyeceğiz” dedi.
”Savcılık bu sınav sonuçlarına ilişkin bilgi istedi mi?” sorusunu Özcan, ”Hayır. İsterlerse ÖSYM’den isterler. Onlarla temas ediyorlar. Bizden isteyeceklerini zannetmiyorum” şeklinde yanıtladı.
Özcan, ”Hiç kimsenin tam soru yapamaması bir öncekinde kopya olduğunun delaletidir. Önceki sınavda 350 kişinin 120 sorunun 120’sine de cevap vermesi kesinlikle kopyaya delalettir. Biz zaten onu dağılımdan görmüştük. Bu bizi doğruladı sadece” diye konuştu.

ÖSYM BAŞKANI DEMİR, SAVCI İLE GÖRÜŞTÜ
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan ile görüştü.
Demir’in, ÖSYM’nin 10-11 Temmuz 2010’da düzenlediği KPSS sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Sakınan ile yaptığı görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.
ÖSYM’den 2 yetkilinin de hazır bulunduğu görüşmede, soruşturmayla ilgili konuların değerlendirildiği öğrenildi.

AA  – 12 Kasım 2010

Tagged with: , ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.