Televizyon Karşısında Ders Çalışmanın Zararları

Cuma, 27 Ekim 2017, 1:50 | Önemli Kişilikler | 2 Comments
by admin

Televizyon izlerken ders çalışmanın zararlarını biliyor musunuz ? Öğrencilerin birçoğu vaktini ya internet başında ya da televizyon başında geçirmeyi tercih eder. Sınav zamanları yaklaşmadığı sürece de ders çalışmayı pek tercih etmezler. Ödevleri olmadığı sürece ise pek ders çalıştıkları söylenemez. Fakat ders çalışırken bile artık alışkanlık derecesine gelmiş olan televizyon izleme huyundan vazgeçemezler. Günümüzde birçok öğrenci hayatı boyunca illaki bir kere televizyon karşısında ders çalışmıştır ve hala da çalışan kimseler vardır. Televizyon karşısında ders çalışmak sizi ders çalışmaktan alı koyar ve isteğinizi köreltir. Çalıştığınız dersi kolayca unutmanıza veya anlamada güçlük çekmenize sebep olur. Okuduğunuzu hemen unutarak tekrar tekrar okumanıza ve zaman kaybetmenize sebep olur. İlginizi başka tarafa çekerek ders çalışmanızı engeller. Yani televizyon başında verimli olarak ders çalışmak imkansızdır.

televizyonzararlari

Yapılan araştırmalara göre televizyon başında ders çalışmaya çalışan kişilerin birçoğu kısa bir süre sonra ders çalışmayı bırakarak başka bir işle ilgilenmeye başlamaktadır. Bu durum ise öğrenciyi başarısızlığı düşürmektedir. Televizyon başında ders çalışmak çok zararlı olup, kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir. Tüm öğrenciler ve tüm velilerin bu durumun bilincinde olması gerekmektedir. Çünkü televizyon izlerken ders çalışmaya çalışan kişi iki durum için büyük bir enerji sarf eder. Bu da beyinin çok çalışmasına ve bunun sonucunda baş ağrılarını sebep olur. Kişi çalıştığı şeyleri unuttuğundan sınavlarında ve derslerin başarısız olur. Ödevini yapan kişiler ise yaptığı işi anlayarak yapamaz. Bu yüzden de yaptıkları ödevden iyi bir sonuç çıkartmazlar.

Soruegitim.com

Tagged with: , ,

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Televizyon Karşısında Ders Çalışmanın Zararları"

  1. Başak dedi ki:

    Bende Melikeye katılıyorum . Benim masa başında matamatiğe ayırdığım süre en fazla 25 dakika iken telefonumdan televizyon modunu açınca 4-5 saat HİÇ SIKILMADAN gayet güzel testlerimi çözdüm . Bu hiperaktivite veya odaklanma sorunuyla ilgili olabilir . Kişiden kişiye ve yapıdan yapıya değişir.Ders çalışma stilleri kalıba sokulmamalı . Kişi kendi yöntemini bulmalıdır.

  2. Melike dedi ki:

    Ben yıllardır sürekli televizyon başında ders çalışırım ve çok başarılıyım şimdi de bir anadolu lisesindeyim ve sınav notlarım da çok iyi . Yani televizyon karşısında ders çalışmanın verimli olup olmadığı kişinin kendisindedir. Buna siz karar verrmezsiniz.!

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.