3:08 pm - Cumartesi Ekim 19, 7940

Televizyon Karşısında Ders Çalışmanın Zararları

Pazartesi, 11 Ocak 2016, 16:54 | Önemli Kişilikler | 1 Yorum
by admin

Televizyon izlerken ders çalışmanın zararlarını biliyor musunuz ? Öğrencilerin birçoğu vaktini ya internet başında ya da televizyon başında geçirmeyi tercih eder. Sınav zamanları yaklaşmadığı sürece de ders çalışmayı pek tercih etmezler. Ödevleri olmadığı sürece ise pek ders çalıştıkları söylenemez. Fakat ders çalışırken bile artık alışkanlık derecesine gelmiş olan televizyon izleme huyundan vazgeçemezler. Günümüzde birçok öğrenci hayatı boyunca illaki bir kere televizyon karşısında ders çalışmıştır ve hala da çalışan kimseler vardır. Televizyon karşısında ders çalışmak sizi ders çalışmaktan alı koyar ve isteğinizi köreltir. Çalıştığınız dersi kolayca unutmanıza veya anlamada güçlük çekmenize sebep olur. Okuduğunuzu hemen unutarak tekrar tekrar okumanıza ve zaman kaybetmenize sebep olur. İlginizi başka tarafa çekerek ders çalışmanızı engeller. Yani televizyon başında verimli olarak ders çalışmak imkansızdır.

televizyonzararlari

Yapılan araştırmalara göre televizyon başında ders çalışmaya çalışan kişilerin birçoğu kısa bir süre sonra ders çalışmayı bırakarak başka bir işle ilgilenmeye başlamaktadır. Bu durum ise öğrenciyi başarısızlığı düşürmektedir. Televizyon başında ders çalışmak çok zararlı olup, kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir. Tüm öğrenciler ve tüm velilerin bu durumun bilincinde olması gerekmektedir. Çünkü televizyon izlerken ders çalışmaya çalışan kişi iki durum için büyük bir enerji sarf eder. Bu da beyinin çok çalışmasına ve bunun sonucunda baş ağrılarını sebep olur. Kişi çalıştığı şeyleri unuttuğundan sınavlarında ve derslerin başarısız olur. Ödevini yapan kişiler ise yaptığı işi anlayarak yapamaz. Bu yüzden de yaptıkları ödevden iyi bir sonuç çıkartmazlar.

Soruegitim.com

Tagged with: , ,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Televizyon Karşısında Ders Çalışmanın Zararları"

  1. Melike dedi ki:

    Ben yıllardır sürekli televizyon başında ders çalışırım ve çok başarılıyım şimdi de bir anadolu lisesindeyim ve sınav notlarım da çok iyi . Yani televizyon karşısında ders çalışmanın verimli olup olmadığı kişinin kendisindedir. Buna siz karar verrmezsiniz.!

Yorum Yazın