Tercih Edilmeyen Üniversite Bölümleri Neler

Salı, 30 Kasım 2010, 9:06 | YGS LYS | 0 Yorum
by admin

Bir gün üniversiteyi sınıfta tek başınıza okuyabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Olmaz demeyin. Eğer rağbet göremeyen bir üniversite tercihi yapacak olursanız sizler de bu kervana katılabilirsiniz.Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki 17 öğrenci, sınıfta tek başına kaldı. Bir tek kişinin tercih ettiği okulların başında ‘fizik bölümü’ yer aldı. Bu 17 öğrencinin, 4 yıl boyunca yalnız başına okuyacağı açıklandı.

Daha fazla kişiye eğitim verilmesi hedefiyle oluşturulan İkinci Öğretim (İÖ) sistemi pek tercih edilmez oldu. Üniversitelerde iki katı harç ödenen İÖ programlarının yanı sıra “yabancı dil” programlarında da dikkat çeken boşluklar oluştu. Özellikle fizik, kimya, biyoloji gibi bölümler öğrenci bulmakta zorlanırken toplam 17 öğrenci, “sınıfta tek başına” kaldı. Bu 17 öğrencinin, 4 sene boyunca tek başına okuyacağı açıklandı.

FRANSIZCA DA GÖZDEN DÜŞTÜ

Öte yandan fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinden mezun olanlar pedagojik formasyon aracılığıyla, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan öğretmen atamalarına başvurabiliyor. Ancak, MEB önceliği eğitim fakültesi mezunlarına verdiği için bu mezunların atanma şansları azalıyor. Gençler, Fransızca programlarına da ilgi göstermiyor.

Takvim 30.11.2010

Tagged with: , ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.