Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir

Pazar, 26 Şubat 2012, 21:57 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir Kısa Özet Hakkında , Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir Kısa Özet , Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir Kısa Özet İle İlgili Bilgiler

Tercüman-ı Ahvâl, İstanbul’da 1860-1866 arasında yayımlanan ilk özel gazetedir.
22 Ekim 1860’ta Agah Efendi ve Şinasi tarafından çıkarıldı. Önceleri pazar günleri çıkan gazete 22 Nisan 1861’deki 25. sayısıyla birlikte haftada üç gün yayımlanmaya başladı. Gazete zamanla Ceride-i Havadis gazetesiyle rekabet edebilmek için yayınını beş güne çıkardı. Bahçekapı’da bir matbaada basılan gazete, matbaanın altındaki bir tütüncü dükkânından satılıyordu.

Ahmed Vefik Paşa, Ziya Paşa, Refik Bey’in sık sık bu gazetede yazıları yer aldı. Bu yazılarda Osmanlı toplumunun geri kalma nedenleri ve ülkede olup bitenler tartışılıyordu.Ancak 24. sayısından sonra Şinasi ayrılmıştır.

Ayrıca edebi eserlerin de yayımlandığı gazetede, batılı anlamda ilk Türkçe oyun olan Şinaşi’nin Şair Evlenmesi de (1860) dizi olarak yayınlamıştı.

Gazete, Ziya Paşa’nın kaleme aldığı sanılan ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir yazı yüzünden Mayıs 1861’de iki hafta süreyle kapatıldı. Bu olay Türk basınında yayın durdurmanın ilk örneği oldu. 792 sayı yayımlanan Tercüman-ı Ahval 11 Mart 1866’da yayınına son verildi.

 

Tercümanı Ahval Mukaddimesi
Tercümanı Ahval gazetesi
Tercüman-ı Ahvâl Resimi
Türkiyede çıkartılan ilk özel gazete nedir

Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir Kısa Özet Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi Ne demektir"

  1. Bir dost dedi ki:

    Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi yok burda ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.