Tevfik Fikret Hayatı Kısa

Çarşamba, 19 Mart 2014, 13:02 | Eğitim ve Öğretim, Genel | 4 Comments
by admin

Tevfik Fikret kimdir, Tevfik Fikret hayatı kısaca

24 Aralık 1867 tarihinde dünyaya gelen Tevfik Fikret’in annesi o çok küçük yaşta iken ölmüştür. Bu nedenle hayatı boyunca tükenmeyecek olan bir duygusallıkla yaşamıştır. Bu duygu dolu çocuk genç yaşta şiirle ilgilenmiş, kendini bu şekilde ifade etme yolunu seçmiştir. Annesinin acısını en ağır şekilde yaşayarak yazdığı şiirlerinin ilk dikkat çekeni ise 1891’de bir dergideki yarışmada 1.olan şiiridir.

tevfik fikretŞair yönünün yanında Robert Koleji’nde Türkçe öğretmeni olarak çalışmıştır. Öğretmenlik yaptığı sıralarda tüm vaktini Robert Koleji’nde geçirmiştir. İçinde yaşadığı duyguları ile birlikte inzivaya çekilmeye karar vermiştir ve kendisinin tasarladığı, Aşiyan adını verdiği evi yapılmaya başlanmıştır. Ev inşa edildikten sonra Darülmuallim ve Darülfünun’daki görevlerinden de istifa ederek kafasında uzun zamandır kurduğu inziva hayatını yaşamaya başladı.

Tevfik Fikret, yaşadığı süre boyunca pek çok şey yapmak istedi. Bunlardan biri çocuk psikolojisine uygun eğitim veren bir okul açmaktı. Ayrıca bir edebiyat dergisi yayınlamak istiyordu. Ancak hayat düzeni içinde bunları gerçekleştiremedi.

Şeker hastası olduğu anlaşılan Fikret, bu hastalıktan dolayı kolu şişince 1914’te ameliyat edilmek zorunda kaldı. Tedavi olmak için pek gönüllü olmadığı için de hastalık onu iyice sardı ve 19 Ağustos 1915’te de İstanbul’da hayatını kaybetti.

Tevfik Fikret Eserleri ve Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tevfik Fikret Hayatı Kısa"

  1. Ramazan dedi ki:

    bunun sayesinde türkçe performanstan 100 aldık

  2. ayşe nur dedi ki:

    çok iyi işime yaradı ama fazla uzun biraz daha özetleseniz daha iyi olurdu :D

  3. Merve dedi ki:

    Çok işime yaradı çok sağolun!!!!!!

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.