Thomas Raynal Kimdir

Thomas Raynal Kimdir, Thomas Raynal Hayatı Biyografi

Fransız, yazar ve tarihçi. Avrupa devletlerinin sömürgelerde uyguladık­ları baskı yöntemlerini yeren yazılarıyla ünlüdür.

11 Mart 1711’de Saint Geniz’de doğdu, 6 Mayıs ’96’da Paris yakınlarında, Challot’da öldü. Cizvit okulunda örğenim gördükten sonra rahiplikle görev­lendirildi. Bir süre Pezenas’da vaiz ve profesör olarak çalıştı, 1747’de Cizvit topluluğundan ayrılarak Paris’e gitti. Saint-Sulpice’te papaz vekili oldu. Daha mutlu bir yaşam sürmek için çok kazanma düşüncesiyle, kilise kurallarıyla bağdaşmayan işlere girişince, görevini bırakmak zorunda kaldı. Ticarete başladı. Avrupa’nın birçok yerini gezdi. Bu arada felsefe, yazın ve tarih konularındaki çalışmalarını da sürdürdü. Özellikle Helvetius, D’Holbach gibi filozofların düşüncelerinden esinlenen yazılar yazdı.

Raynal, felsefe alanında belli bir dizgeye bağlanma­mış, değişik sorunlarla ilgili görüşlerini yaymaya çalışmakla yetinmiştir. Akıcı ve etkili bir yazış biçimi olduğundan, yapıtları kısa süre içinde, çok geniş bir alana yayılmış, ilgiyle karşılanmıştır. Başka düşünürlerin adlarını anmadan, onlardan alıp kendininmiş gibi gösterdiği yazıların karıştığı yapıtları ise yasaklanmış, halkın önünde yakılmıştır. Bu tür tepkilere karşın, Raynal Avrupa devletlerinin sömürgelerinde uyguladık­ları baskı yönetimlerini yeren, uluslararası ticaret ilişkilerini konu edinen yazılarıyla ilgi çekmiş, sömürge- leşmiş ulusların bağımsızlığını savunmuştur.

Eserleri(başlıca): L ‘Histoire philosophique et politique des etablissemenes et du commerce des Europeens dans les Deux Indes, 1770, 4 cilt, (“Avrupalıların Hinistan’daki Ticaret ve Yerleşimlerinin Siyasal ve Felsefi Tarihi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir