Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Bilgiler

Perşembe, 19 Ocak 2012, 8:52 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Bilgiler,
Tıbbi Laboratuvar Bölümü,
Tıbbi Laboratuvar hakkında bilgi,

Tıbbi laboratuvar programı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan sağlık personelinin yetiştirilmesi konularında teorik ve pratik eğitim yapar. Bu programa girmek isteyen öğrenciler kendilerini biyoloji, fizik kimya ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Bu program mezunları genellikle üniversitede devlet hastaneleri ile özel hastanelerde çalışırlar.

Programın Amacı: Tıbbi laboratuvar programı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan cihazların çalıştırılması, sağlık kuruluşlarında değişik tahlillerin yapılması ile ilgili teknik sağlık personelinin yetiştirilmesi konularında teorik ve pratik eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tıbbi laboratuvar programında öğretimin ilk yılında psikoloji, biyoloji, anatomi, fizik, parazitoloji, entomoloji, mikrobiyoloji, kimya gibi temel bilim dersleri; ikinci yılda patoloji, genetik, histoloji, biyofizik, biyokimya, radyoloji gibi temel tıp dersleri okutulur. Ayrıca, mikrobiyoloji ve parazitoloji, biyokimya, kemotoloji, nükleer tıp, radyoloji, patoloji dallarında öğrencilere staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyen öğrencilerin biyoloji, fizik, kimya ve insan bilimleri alanlarına ilgili, kapalı ortamlarda çalışmaktan hoşlanan, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar “Tıp Laboratuvarı Teknikeri” ünvanını alırlar. Bunlar çalıştıkları laboratuvar ve bilim dallarında uzman yönetiminde, tekniklere uygun test ve analizler yaparlar.

Çalışma Alanları: Bu alanda eğitim görenler sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel klinikler ve laboratuvarlarda çalışacakları gibi Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı teşkilatlarında da çalışabilirler. Ülkemizde bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç olduğundan mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Bilgiler Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Bilgiler, Tıbbi Laboratuvar Bölümü, Tıbbi Laboratuvar hakkında bilgi, Tıbbi laboratuvar programı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Bilgiler"

  1. ömer dedi ki:

    labaratuvar bölümünün tercih edilmesine ne dersiniz

  2. labsultan dedi ki:

    teknşker ünvanıda aldıktan sonra dgs ile biyokimya veya biyoloji geçisi var mı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.