Topluluk İsimleri Nelerdir Örnekleri

Pazar, 26 Mart 2017, 1:24 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, Topluluk İsimleri Nelerdir Örnekleri Kısaca bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Hayatımız boyunca çevremizde gördüğümüz pek çok neyi belirtmek için çeşitli isimler kullanmaktayız. Konu dilbilimine geldiğinde, bu alanda çalışmalar yapmış insanlar tarafından, kullandığımız isimler üç farklı kolda incelenmektedir. Bu kollar özel isimler, cins isimler ve topluluk isimleridir.

Topluluk isimleri denildiğinde akla, -lar, -ler eki almamış olan, ancak yine de kullanıldığı zaman akıllara birden fazla ismin geldiği kelimelerdir. Topluluk isimleri, biçim olarak incelendiklerinde tekil olarak görülüyor olsalar da, ifade ettikleri anlam bakımından çoğul isimlerdir.

Örneğin ağaç bir cins isim iken, orman denildiğinde -ler, -lar eki kullanmamamıza rağmen akla birden çok ağaç gelmektedir. ”Bugün sınıf boyanacak” denildiğinde, aklımıza bir odanın boyanacağı geldiğinden buradaki sınıf cins isimdir. Ancak ”Bu habere bütün sınıf çok sevindi” dediğimizde aklımıza sınıftaki öğrenciler geldiğinden buradaki sınıf, topluluk ismidir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.