Toplumsal Dayanışma Nedir Örnekler

Çarşamba, 23 Nisan 2014, 21:22 | Genel | 2 Comments
by tayyar

Toplumsal dayanışma nedir, yardımlaşma ve dayanışmanın önemi hakkında bilgiler

İnsanoğlu eşi, dostu, arkadaşları, çevresi ile bir bütündür. İnsan doğası gereği yalnız yaşayamaz, toplum içinde diğer insanlarla sürekli etkileşim halinde bulunmaktadır. İnsan bu etkileşim içerisinde karşılıklı olarak diğer insanlarla her anlamda alışverişte bulunur.

Toplumsal dayanışmanın yaşantımızda önemli bir yeri vardır. Çünkü insanlar tek başına bütün işlerin üstesinden gelemez. Birtakım işlerde başkalarından yardım almak zorundadır. Toplumsal dayanışmanın olduğu yerlerde toplumlar daha hızlı gelişim gösterir. Mesela yolda kalanlara yardım etmek, onların yüklerini taşımak, bazı kamu hizmetlerini gönüllü bir şekilde üstlenmek toplumların kalkınmasını ve gelişmesini sağlar. Bugün bazı Avrupa ülkelerine baktığımız zaman insanların bu gibi gönüllülük faaliyetleriyle toplumlarına katkıda bulunduklarını görebiliriz.

Tecrübelerine dayanarak birçok söz söyleyen atalarımız, yardımlaşma ve dayanışma hakkında da pek çok atasözü dile getirmişlerdir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var; Yalnız taş duvar olmaz; Ağaç yaprağıyla gürler gibi.

Yardımlaşma ve dayanışma toplum fertlerinin sahip olması gereken en güzel özelliklerdendir. Bir arada yaşayan insanlar sürekli yardımlaşma içerisinde olursa hem daha mutlu hem de daha huzurlu olurlar. Kapı komşun ile el ele vererek bir iş ortaya koymak kadar keyifli başka bir iş yoktur. Birlikte yapılan işler aynı zamanda daha kısa sürede yapıldığından böylece aynı zamanda çok daha fazla iş yapabilmek de mümkündür.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanlar sanal bir dünyada yaşamaya başlamış, sosyal ilişkileri git gide zayıf bir hal almıştır. Artık değil yardımlaşmak insanlar yan komşunun adını bile bilmemektedir. Ancak hem bireysel hem toplumsal olarak yardımlaşma insan açısından büyük önem taşır. Bu nedenle günlük hayatımızda ihtiyacı olanlara yardım etmekten geri kalmayalım. Böylece daha hoşgörülü ve sağduyulu bir toplum haline gelmek mümkündür.

indir

Toplumsal Dayanışmaya Örnekler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Toplumsal Dayanışma Nedir Örnekler"

  1. canan bozkurt dedi ki:

    toplum olarak en çok hangi konularda dayanışmaya ihtiyacımız var

  2. ülkü dedi ki:

    çok güzel bişey yazmışşınız saol teşekkürler :) :D

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.