3:13 pm - Cuma Aralık 17, 3345

Tuğrul Bey Hayatı Kısa

Çarşamba, 21 Mayıs 2014, 1:03 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Tuğrul Bey Kimdir, Tuğrul Bey Hayatı Kısa

Selçuk Bey’in torunu olan Tuğrul Bey babasının vefatının ardından dedesi tarafından yetiştirilmiştir. Dedesinin vefatının ardından Tuğrul Bey Selçuklu Devleti’nin başına geçmiştir.

Hükümdarlığının ilk yıllarında yurt arayan Tuğrul Bey bu yıllarda Müslüman Türkleri bir araya toplamakla uğraşmıştır. 1034 yılında Şah Melik’e karşı ilk mağlubiyetini alış, 1035 yılında ise ilk zaferini Gazne Hükümdarı Mesut’a karşı kazanmıştır. Bu başarı ile, Selçukluları mültecilikten kurtararak devletine bir ülke sağlamıştır. Nişabur başkent haline getirilmiştir.

1040 yılındaki Dandanakan Zaferi devleti yıkılma tehlikesinden kurtarmıştır. 1060 yılında Mısır Fatımilerini yenilgiye uğratmıştır. Onun dönemine kadar Bizans’a karşısında hep savunma durumunda olan İslam dünyası, Tuğrul Beyle birlikte saldırıya geçti. Bizans hâkimiyetindeki Anadolu’ya ilk adım atan Türk Sultanı da Tuğrul Bey oldu. 5 Eylül 1063’te vefat etti.

Tuğrul Bey Hakkında Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.