Tüketiciyi Koruma Haftası İle İlgili Yazı

Salı, 5 Mart 2013, 9:36 | Bilgi Paylaşımı | 5 Comments
by admin

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI

(15-21 Mart)

Tüketiciyi koruma haftası ile ilgili yazı paylaşmak istiyoruz. Her Mart ayının 15’i ile 21’i arası Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanır. Öğrencilerimiz için Tüketiciyi Koruma Haftası ile ilgili yazımız :

Her insan yaşamı boyunca beslenmeye, giyim kuşama, ısınmaya, aydınlanmaya, ev aletlerine, ulaşıma, haberleşmeye, eğitime ihtiyaç duyar, insan hayatını sürdürmesi için de ihtiyaçlarını gidermek duru­mundadır. Bu yüzden de pek çok maddeyi ve aracı satın almak duru­muna gelir. Bu yönüyle insana tüketici bir varlıktır demek doğru olur,

Bunun dışında insanın bir temel ihtiyaçları vardır, bir de bunun dışın­da okumak, dinlenmek, eğlenmek ve gezmek gibi asli olmayan ihti­yaçları vardır, Temel ihtiyaçlarının başında beslenmek gelir, sonra ba­rınmak ihtiyacı, sonra da giyinmek ihtiyacı gelir.

İnsanlar bu ihtiyaçlarını belli yerlerden satın alarak karşılamaktadır­lar, Bunlar ya çarşı pazarı olmaktadır, ya mağazalar, ya da marketler olmaktadır. Bugün internet üzerinden de satın alma yapılmaktadır. Bu da günümüzün bir yeniliğidir.

insanların daha ekonomik ve ihtiyaçlarına en uygun malı alması için de Türkiye’de bir enstitü kurulmuştur. Bu enstitünün adı Türk Standartla­rı Enstltüsü’dür, Üretilen bir malın üzerinde bu enstitünün damgası var­dır, TSE markasıdır bu. Bu etikette varsa o mal güvenlidir, alınmasında bir sakınca yoktur.

Gıda maddelerinin satın alınmasında ürünün temiz olması gerekir, taze olduğuna dikkat etmeliyiz. Ürünün üretim ve son kullanma tarihi de bu konuda çok önemlidir. Gıda maddelerinin satın alınmasında son kullanma tarihinin geçmemesine özellikle dikkat etmemiz gerekir.

Beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde ise TSE markasına bakmamız gerekir. Garanti belgesi olup olmadığını bakmalıyız. Bir ürünü satın al­madan önce değişik mağazaların fiyatlarına bakmalı ve birbiriyle bir karşılaştırma yapmalıyız. Kaliteli ve fiyatı uygun malları almak tercihimiz olmalıdır. Yoksa aynı malı pahalı satın almamız içten bile değildir.

eokulegitim.com

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tüketiciyi Koruma Haftası İle İlgili Yazı"

 1. busenur dedi ki:

  çok işime yaradı

 2. aylin akyüz dedi ki:

  tüketici koruma haftasıyla ilgili hoca bana plan vermiş bilgiye ihtiyacım war yardımcı olurmusnuz

 3. arif dedi ki:

  tüketicileri ve tüketiciyi koruma haftasının önemini anlatan çok güzel bir yazı olmuş, hemen yazdım, süper :)

 4. Buse dedi ki:

  Tüketiciyi koruma haftası hakkında çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 5. Alican Nazlı dedi ki:

  Bilinçli tüketici olmak ayıp değil, çünkü para veriyoruz iyi bir hizmet almak zorundayız. Yazı için eyvallah, iyi yazmışsınız.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.