Türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler

Pazar, 11 Şubat 2018, 19:32 | Genel | 6 Comments
by tayyar

Türkçenin yozlaşması, türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler hakkında öneriler sunacağız.

Bugün dünya üzerinde pek çok dil birbiriyle etkileşim içindedir. Özellikle Türkçe, yayıldığı coğrafyanın genişliği ve başka dillere yakın coğrafyalara komşu olması dolayısıyla yabancı dillerden en çok etkilenen dillerden bir tanesidir. Türkçe’nin küreselleşen dünyada bu kadar hızlı değişmesi de kaçınılmaz olmuştur. Son otuz yılda Türkçe büyük bir evrim geçirmiş ve eski sadeliğini büyük ölçüde kaybetmiştir. Bir kuşak önce konuşulan Türkçe ile bugün konuşulan Türkçe arasında büyük farklılıklar vardır. Dilimize özellikle İngilizce ve diğer batı dillerinden pek çok yabancı kelime girmiş ve dilimizin naifliğini, duruluğunu kaybetmesine neden olmuştur. Öyle ki insanlar bile bu durumu bir süre sonra yadırgamaya ve önemsememeye başlamıştır. Çünkü insanlar bile teknolojinin getirdiği yenilikleri takip edecek güce ulaşamamıştır. Bu gelişmeler kuşkusuz dilimizin yozlaşmasına neden olmaktadır. İnsanların dillerine yabancılaşması yakında pek çok kültürel sorunu beraberinde getirecektir. Çünkü dil insanların, kültürlerin, tarihlerin geçmişte şekillendirdiği değerlerden biridir ve dil toplumların bu kültürlerini yansıtan, kültürleri taşıyan en önemli araçtır. Eğer dilimiz batı dillerinin etkisinde kalmaya devam ederse bu vasfını yitirecek ve ileride kültürüne yabancı nesillerin yetişmesine neden olacaktır. Bu da toplumda büyük sosyolojik sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle öz türkçemizi en iyi şekilde öğrenelim. Kullandığımız yabancı kökenli kelimelerin yerine aynı anlamı karşılayan Türkçe kelimeleri kullanalım. Ayrıca bunu da herkese tavsiye edelim. Ancak bu şekilde dilimizi koruyup geliştirebiliriz.

indir (7)

Türkçe’nin Yabancı Dillerin Etkisinden Kurtulması İçin Neler Yapabiliriz Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler"

 1. Salih dedi ki:

  Hoca en az 15. 20 sayfa dedi nerden bulabilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 2. taha dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ödevimde cok büyük katkısı olucak :D

 3. DİLOŞ dedi ki:

  evet bende tesekkur ederim

 4. DİLOŞ dedi ki:

  ya arkadaşlar daha uzun paragraf yapın hoca en az 8 sayfa olsun diyo siz ise 1 sayfa kadar sey yapıyonuz azıcık daha uzun yapın lütfen am yinede tesekkurler

  • FATMA dedi ki:

   meraba bızden de hoca 5 sayfa ıstedı.hangı sayfadan buldugunu yazabılırmısın? yada kopyala yapıstırdan yaptıgın odewı bna atabılırmısn

 5. Eren Karagül dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ödevimde yararlanıcam

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.