Türk Kültüründe Çinicilik ve Önemi Hakkında Bilgi

Pazartesi, 29 Şubat 2016, 23:14 | Genel | 1 Yorum
by ozden

Türklerde Çinicilik, Türk Kültüründe Çinicilik ve Önemi Hakkında Bilgi

Çinicilik Türklerin sanat dünyasına kazandırdığı en önemli alanlardan bir tanesidir. Anadolu’da çini ile süsleme sanatı ilk defa Türkler tarafından ortaya konmuştur. Özellikle 16. yüzyılda duvar çiniciliğine büyük önem verilmiştir.

Pişmiş topraktan yapılan süslemelerden oluşan çini sanatının ilk örnekleri Mezopotamya’da görülmüş, Türklerde de çini sanatına büyük önem verilmiştir. Çiniciliğin ülkemizdeki en güzel örneklerine Konya’da Alaettin Camii avlusundaki kümbetlerde, Sırçalı Medrese ve  Karatay Medresesi’nde rastlanmaktadır.

Özellikle Bursa’nın başkent olduğu yıllarda çinicilik büyük önem kazanmış ve Selçuklulardan alınan örneklere yeni motifler eklenerek çiniciliğin parlak bir dönem yaşaması sağlanmıştır. O dönemde İznik’te bulunan fabrikalarda yapılan çinicilik sonraları Çanakkale, Kütahya gibi illere de yayılmıştır. Özellikle çinicilikte elde edilmesi zor renkler elde edilerek büyük başarı sağlamıştır.

 

Yurdumuzda Çiniciliğin Önemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türk Kültüründe Çinicilik ve Önemi Hakkında Bilgi"

  1. Kayra dedi ki:

    Teşekkürler ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.