Türkiye’de Bitki Örtüsü Çeşitliliğinin Nedenleri

Pazartesi, 4 Ağustos 2014, 18:41 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Türkiye’de Bitki Örtüsü Neden Çeşitlilik Gösterir, Türkiye’de Bitki Örtüsü Çeşitliliğinin Nedenleri

Ülkemizin toprakları nitelik açısından oldukça verimlidir. Ayrıca ülkemiz coğrafi olarak çok iyi bir konuma sahiptir. Ülkemizdeki bitki örtüsü her bölgeye göre çeşitlilik göstermektedir ve yurdumuzda pek çok iklim tipi görülmektedir. Akdeniz bölgesinde maki ve bodur ağaçlar hâkimken, Karadeniz’de iğne yapraklı ormanlar hâkimdir.

Ülkemizde bitki örtüsünün çeşitlilik göstermesinin temel sebebi, yurdumuzda birçok iklim türü bulunmasıdır. Yurdumuzun güney bölgelerinde havalar çok sıcakken ve denize girilebilirken, yurdumuzun Marmara bölgesinde dağlar karlıdır ve kayak yapılabilir. Yurdumuzda pek çok iklim türü bulunduğundan görülen bitki örtüsü de çeşitlilik göstermektedir.

Ülkemizin iç kesimlerinde karasal iklim hâkimdir ve bu da buradaki bitki örtüsünün kurak ve çorak olmasına sebep olmuştur. Trakya Bölgesinde ise yeşil alanların kapladığı alan oldukça fazladır.

Türkiye’nin Bitki Örtüsü Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.