Türkiyede En Çok Hava Kirliliği Hangi İllerde İlçelerde Şehirlerde

Cuma, 11 Mart 2011, 15:31 | Genel | 1 Yorum
by admin

Hava kirliliğinin en fazla olduğu il ve ilçeTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı Ocak ayına ilişkin ‘Hava Kalitesi’ verilerini açıkladı. Kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu şehir  il ve ilçe merkezleri şu şekilde sıralanıyor:

Türkiye’de Ocak ayında en yüksek kükürtdioksit ortalaması Şırnak’da, en yüksek partiküler madde (PM10-toz) ortalaması da Iğdır’da gerçekleşti.

Buna göre, yakıtların doğal olarak yapısında bulunan kükürt bileşiklerinin yanma esnasında açığa çıkmasıyla oluşan kirletici gaz ”kükürtdioksit” ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri sırasıyla Şırnak, Hakkari, Tekirdağ, Muğla ve Bitlis oldu.

Partiküler madde (PM10-toz) ortalamalarının en yüksek belirlendiği il ve ilçe merkezleri de Iğdır, Isparta, Osmaniye, Aydın ve Düzce şeklinde sıralandı.

2011 yılı Ocak ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri ve ilkseviye uyarı eşiği, Hakkari, Tekirdağ ve Şırnak’ta aşıldı.

Aynı dönem içerisinde partiküler madde (PM10-toz) ortalamaları açısından kısa vadelisınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiği, birçok il ve ilçe merkezinde aşılırken, kısavadeli sınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiğinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri, Aydın, Balıkesir, Manisa, Batman, Iğdır, Osmaniye ve Düzce olarak belirlendi. İlk seviye uyarı eşiğinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il merkezi ise Iğdır oldu.

Oluşan  TABLO

TÜİK verilerine göre, 2011 yılı Ocak ayında kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri şöyle:

Kükürdioksit
(mikrogram/metreküp)
————
Şırnak        352
Hakkari      289
Tekirdağ    279
Muğla        132
Bitlis          115
Aydın         113

Partiküler Madde
(mikrogram/metreküp)
—————-
Iğdır         226
Isparta     171
Osmaniye 170
Aydın        167
Düzce      162
Manisa    161

AA – 11 Mart 2011

Hava Kirliliği En Çok Şehirlerde,TÜİK Hava Kirliliği İstatistikleri,Türkiyede Havası En Kirli İl İlçe Şehir Hangisi,Türkiyedeki Hava Kirliliğinin Sebepleri,Türkiyenin Havası Neden Kirleniyor

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türkiyede En Çok Hava Kirliliği Hangi İllerde İlçelerde Şehirlerde"

  1. yüksel turgal dedi ki:

    türkiyede hava kirliliği olaan şehirleri,en yüksekten aşağı doğru sıralarmısınız.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.