Türkiye’de Turizm Çeşitleri ve Yapıldığı Yerler

Cumartesi, 9 Mart 2019, 10:47 | Ödev | 2 Comments
by ozge2017

İnsanların çeşitli amaçlar ile bir yerden başka bir yeri ziyaret etmesi ve orada vakit geçirirken dinlenme, görme ve tanıma gibi eylemlerin içerisinde bulunmasına turizm adı verilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler ile doğal güzellikleri birçok alanında turizm yapılmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı ülkemizde birçok turizm çeşidi yapılmaktadır. Bizler de sizler için derlemiş olduğumuz bu yazı ile birlikte sizlere Türkiye’de turizm çeşitleri ve yapıldığı yerler kısaca bilgi vereceğiz.

turizm nedir ile ilgili görsel sonucu

Yaz (Deniz) Turizmi : Türkiye’de en çok yapılan turizm çeşitlerinin başında gelmektedir. Genellikle Antalya, Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir bölgelerinde görülmektedir. Dünyanın her yerinden buraya turist gelmektedir.

Sağlık Termal Turizmi : Sağlık turizmi insanların sağlıklarının yararına yapmış oldukları seyahatlerdir. Ülkemizde bulunan termal sular sayesinde sağlık turizmi yaygındır.

Akarsu Rafting Turizmi : Akarsu turizminin yapıldığı yerler arasında Manavgat çayı, Fırat, Göksu Nehri ve Dim Çayı gibi yerler bulunmaktadır. Bu bölgelerde insanlar rafting yapmaktadır.

Kış Turizmi: Genellikle kar yağışının yoğun olduğu yerlerde yapılan bir turizm çeşidi olmaktadır. Kış turizminin yapıldığı yerler Kayseri, Erzurum, Kars, Bursa, Kastamonu olmaktadır.

Yayla Turizmi: Yayla turizminin büyüleyici güzelliği bulunmaktadır. Burada üretilen sebze ve meyvelerin doğallığı dikkat çeker. Ülkemizde en çok yapıldığı yerler Kuzey Anadolu ile Toros dağları olmaktadır.

Diğer turizm çeşitleri arasında ise Av Turizmi, Kongre Turizmi, Yat Turizmi, Botanik Turizmi, İnanç Turizmi, Gol Turizmi, Kuş Gözlemciliği Turizmi, Dağcılık Turizmi ve Su Altı Dalış Turizmi bulunmaktadır.

Türkiye’de Turizm Çeşitleri ve Yapıldığı Yerler Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türkiye’de Turizm Çeşitleri ve Yapıldığı Yerler"

 1. Ozan B. dedi ki:

  ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler👍💯✔👌
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

 2. rümeysa dedi ki:

  Çok güzel beğendim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.