Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası

Salı, 28 Şubat 2012, 1:23 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası Kısa Özet Hakkında , Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası Kısa Özet , Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası Kısa Özet İle İlgili Bilgiler

Uşak eşrafından Mehmet Hacım ve arkadaşları tarafından bir anonim şirket olarak kurulan şeker fabrikasıdır. Türkiye’nin ilk şeker fabrikası olarak bilinir. Cumhuriyet’in kurulması ve gelişmesi döneminde önemli bir kilometre taşıdır. Bütün Uşak halkı kurulmasına katkıda bulunmuştur. Ekonomik gücü olan her Uşaklı bu girişime katkıda bulunmuştur. Fabrika, etkinliğini günümüzde de sürdürmektedir.

Fabrikanın adı bir süre sonra “Nuri Şeker” olarak değiştirilmiştir. Kuruluş çalışmalarının izlenmesi amacıyla Ankara’ya gönderilen Şeker, sonraları fabrikanın kurucusu olarak anılmaya başlamıştır. Tüm Uşaklıların katkılarıyla kurulmuş olan ve Kurtuluş Savaşı sonrası dayanışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan fabrikanın en büyük ortağı Mehmet Hacım’dır. CHP döneminde devletleştirilen fabrika Uşak’ın en önemli kurumlarından biri olma özelliğini korumaktadır.

Türkiyede İlk Şeker Fabrikası
Uşak Şeker Fabrikası
İlk Şeker Fabrikası nerede
Türkiyenin ilk şeker fabrikası

 

Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası Kısa Özet Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ülkemizde Kurulan İlk Şeker Fabrikası"

  1. sanane dedi ki:

    ya nerede açıldı yassanıza of

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.