Üniversite Katkı Payları Harçları Kalkacak 2012 2013

Pazar, 1 Eylül 2013, 18:24 | YGS LYS | 50 Comments
by admin

Üniversite öğrencilerinin her dönem başında ödedikleri katkı payları kalkacak. Üniversite harç parası ne zaman kalkacak ? Devletin ‘Öğrenci katkı payı’ dediği, milletin ‘harç’, öğrencilerin ise ‘haraç’ olarak anladığı üniversite harçları tarih oluyor.

Harç karşıtı öğrenci eylemleri ‘neydi o günler’ sohbetinin konusu, ‘Parasız üniversite istiyoruz’ yazılı pankartlar da okul yıllığının dolap komşusu olacak.

Konu, AK Parti’nin son MYK’sında Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirildi. Toplantıda, iki yıllık yüksek okullardan, doktora düzeyine kadar toplam 4 milyona yakın üniversite öğrencisinin yıllık harçlarının 1.1 milyar TL tuttuğu, ancak öğrenciler üzerinde ciddi yük getirdiği ve sık sık eylem konusu olduğu değerlendirildi. Erdoğan da, harçların kaldırılması için ayrıntılı çalışma yapılması talimatı verdi.

Parasız üniversite için ‘başarı’, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı aranıp aranmayacağı, normal harçların on katı ödenen ikinci öğretim harçlarının da kaldırılıp kaldırılmayacağı 2012-13 akademik yılı açılışından önce belli olacak.

Tıp 600, ikinci öğretim 4 bin TL

ÖSYM’nin 2011 verilerine göre, 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde 1 milyon 98 bin 310 ön lisans, 2 milyon 528 bin 332 lisans, 126 bin 368 yüksek lisans, 43 bin 405 doktora ve 20 bin 671 tıp ihtisas öğrencisi öğrenim görüyor. Yani 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

Türkiye’de esasen eğitimi devlet finanse ediyor. Öğrencilerin ödediği ücretin resmi adı ‘Öğrenci Katkı Payı’… Bu pay, en düşük 71 TL olarak Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinden alınıyor. Diğer okullarda ‘en düşük’ harçlar özetle şöyle: Yüksek okullar 190-227 TL, eğitim, edebiyat, ilahiyat ve iletişim 284 TL, hukuk, siyasal ve işletme 313 TL, mühendislik, mimarlık 387 TL, denizcilik, uçak, ziraat, veterinerlik 316-387 TL, diş hekimliği ve eczacılık 494 TL, tıp 591 TL, konservatuvar 589 TL…

İkinci öğrenim, yani daha düşük puanla ‘gece okulu’ olarak girilen aynı fakülteler için ödenen harçlar bin TL’den başlıyor, 4 bin 268 TL’ye kadar çıkıyor.

Üniversite karşılığı alınan ‘öğrenim kredisi’ ise enflasyon farkı eklenerek geri ödeniyor. Ancak ödeme mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor ve eğitim görülen süre kadar (4-6 yıl) taksitlendiriliyor. Erken ödemede ise yüzde 30 indirim yapılıyor.

Ancak bu kolaylıklara rağmen harç paraların öğrenciler için önemini anlamak için iki örnek yeterli: Popüler olmayan bir internet sitesindeki ‘2016 2017 yılı öğrenci harçları’ başlıklı haberin altında istediği okulun harcı hakkında bilgi almak isteyen 100’den fazla öğrencinin mesajı bulunuyor. Popüler sitelerden ekşisözlük’te ise sadece ‘2012 harçları’ başlığı altındaki yorumlar ise ‘şimdilik’ 33 sayfa…

260-780 TL olan burs artacak

Devlet, ‘Başbakanlık Bursu’ adıyla lisans öğrencilerine aylık 260 TL, yüksek lisans öğrencilerine 520 TL, doktora öğrencilerine ise 780 TL karşılıksız burs veriyor. Burs ve aynı miktardaki krediden 1 milyon 173 bin öğrenci yararlanıyor. Bu yıl burslar hem zamlanacak hem de daha çok öğrenciye verilecek.

Harçları kaldırmak doğru bir adım. Ekonomik büyüklüğü 500 milyar doları yakalayan Türkiye’nin öğrenci parasına ihtiyacı yok. Üniversite öğrenimi ‘ailenin maddi durumu’na bağlı olmaktan çıkınca, ekonomik anlamda eğitimde fırsat eşitliği de sağlanacak.

Şimdi sırada ‘sınavda fırsat eşitliği’nin sağlanması var. Eğitimciler, bunun için en önemli iki adımı şöyle sıralıyor: ÖSYM’nin sınav sistemi ve güvenliği konusundaki tartışmaları giderecek bir yol bulması. ‘Okul puanı’ adı altında ‘özel okullardan parayla puan satın alınması’ anlamına gelen Ağırlıklı Orta Öğrenim Başarı Puanı’nın Danıştay’a rağmen kaldırılması.  üniversite katkı payları ne zaman kalkacak , üniversite harç parası kalkacak mı 2016 2017

Star

50 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversite Katkı Payları Harçları Kalkacak 2012 2013"

 1. tuba dedi ki:

  açıköğretim harçi da varmi :(

 2. Gulsum dedi ki:

  Ben TEK ba$ima koyuldum bu yola.

 3. muhammet dedi ki:

  BEN AKPARTİNİN GÜÇZÜZLERİN YANINDA OLDUĞUNU SANIYORDUM AMA ONLAR GÜÇSÜZLERİN KARŞISINDAYMIŞ

 4. Tuğba dedi ki:

  uzaktan eğitim yapanların da harçları kalksın yeteeeeeeeeeeeer bu ne ya çoluk çocuk sahibi insanlarız eğitim için durmak yok yola devam diyoruz hiç bi kolaylık yapan yok harç parasını kazanmak için elişi yapıp sattım sattım ne oldu sınıfta kaldım iyimi?o zamanımı derse verseydim…………

 5. ali dedi ki:

  yazık birinci öğretimin ders kitaplarınıda verin yol paralarını verin zorlanıyorlar valla çocuklar 1.ci eğitimliler türk vatandaşı bizler ……. her halde bugünlerde gecer nasılsa

 6. ali dedi ki:

  ikinçi öğretimi aç işsizliğin önüne geç nasıl olsa dörty yıl kafan ağrımasın yüksek harç al okulun parasını ödet oh ne ala az paraları kaldır oy patlaması yap helalllll size yakışır bunlar

 7. emrah dedi ki:

  harclar kalktımı kalkmadımı

 8. ibrahim dedi ki:

  Adaletli bir eğitim uygulamasının temelinde fırsat eşitliği olmalı.Fırsat eşitliğinin ikinci öğretimde okuyan gençlerimizede harçların kaldırılarak sağlanacağına inanıyorum.

 9. melike dedi ki:

  senin beynin yoktur saçmasapan bölümde 1.öğretim okursun.ben adam gibi bölümde ikinci öğretim okurum.işte tüm mesele bu yeliz !

 10. ümmügül dedi ki:

  Kesin bir açılama yapılsa da rahatlasak.Kaltı mı, kalkmadı mı ben hala bişey anlamış değilim.

 11. uğur dedi ki:

  ya madem bi b.k yiyosunuz tam yeyin bütün harçları kaldırın şart mart aramayın. bu millet sizi seçerken şart koymadı da siz mi koyuyorsunuz

 12. ceylan dedi ki:

  ikinci öğretim de ya kaldırılsın ya da harcı birinci öğretimde oldugu gıbı kalksın yanı haksızlık bu:(((((((((

  • yeliz dedi ki:

   Ne demek ıkıncı ogretım kalksın sız oraya dusuk puanla gırıosunuz normal ogretım den gayet dusuk puan alıosunuz cok calısıp normal ogretım kazansaydınız..ıkı turlude kalkarsa harc o zaman asıl haksızlık olur..normal ogretım kalkarsa sızın harclar ya yarıya ınsın yada puanlarınız bızımle esıt olsun….

   • barış dedi ki:

    süper bir cevap olmuş YeLiZ Diline Sağlık…!

   • Murat dedi ki:

    Sen ne kadar bencil bir insansın.Sen o yönden bakıyorsan o zaman ikinci öğretim okuyanlar akşam okula gidicek dezavantajj

    • elif dedi ki:

     yeliz’e katılıyorum. ayrıca akşam okula gitmek kime neye göre dezavantaj ki? ikinci öğretimde okuyan bir çok arkadaşım bu durumdan gayet memnun ;)

   • srkn dedi ki:

    yeliz benim babam çalışmıyor. sizin gibi baba parasi ilede geçinmiyoruz ki yok zaten geçinelim. bizim iö verip gündüz seve seve olmasada çalışmamız gerekiyor. hem sanki bizim harçlar yarı yarıya inse yada hiç vermezsek senin cebine eksik girecek devletimiz bunları bize yol su elektirik olarak geri sokuyor zaten :) belliki sende o güzel inek modellerindensin.aç gözünü yeliz hayat devam ediyor.

   • merve gümüş dedi ki:

    nasıl 2, ögretim kalkmasın bencillik senin dedigin kelime kimin ne kadar puan aldıgı seninle eşit olup olmaması seni iilgilendirmez sadece 1, ögretim olanlarmı okuyo ders calısıyo inek gibi sanıyosun sen 1, ögretm olanlar para yatırmıcak 2, ögretim yatırcak elıne ne gecerki bu durumdan herkez esit arkadaşım 1, ögrtmı 2, ögretmı yok bu işin kimsenin g.tü kalkmasın 1, ögretim kazandım okuyorum dıe ! böyle bencillik olmaz için fesat senin

   • hehee dedi ki:

    Ikinci ogretimin puaninin dusuk olmasinin sebebi odenen paradir.insanlar para odememek icin birincinogretim yazıyo. Yeliz git bi beynini yikat

 13. hatice dedi ki:

  Ya böyle birşey var mı ? Birşey yapılıyorsa tam yapılmalı yarım yarım değil, madem harç kalkayor sadece 1.ögretim olmamalı 2.ögretimde üniversite yoksa biz mi yanlış biliyoruz????

 14. Elif nur dedi ki:

  Ne demek birinci ögrenim kalkacak ikinci ögrenim kalacak böyle haksızlıkmı olur ikiside kalkmalı ltfen.

 15. mehmet dedi ki:

  harç parası kalkacaksa ikinci ögretimin kalkması gerek sadece 1.ögretim kalkarsa adeletsizlik olur.ayrıca AKP de oy oranı düşer özellikle ben oyumu vermem….

  • selim dedi ki:

   öncelikle ağzına sağlık mehmet kardeş,madem bir yiğitlik yapıyorsun tam yap ki 1. öğretimi de 2. öğretimi de 3. öğretimide her neyse işte açıköğretimide memnun olsun peh desin.sen bu milletten oy isterken 2.öğretimden şu kadar gelir,1.öğretimden şu kadar oy gelir mi diyorsun?kel ,kör,topal neyse 1 oy bir oy diyorsun yalan mı? yalansa yalan deyin doğruysa da koyun olmadığımızı farkettirelim nereye kadar uyku yeter be……….

 16. fatma dedi ki:

  ya 2o12 2o13 donemı dyor yanı 2012 de kapsıyor o halde ama yatıranlar ne yapacak vede bu zımbırrtı aöf ü kapsıyormu cevap:

 17. sefa dedi ki:

  ya arkadaşlar inş hem birinci hem ikinci ögretim kalkardakimse acık ögretimlerden bahsetmiyor kmse farkında degil ama onlarda bayagı yüklü ödeme yapıyor bilgisi olan varsa yazsın şimdi acık ögretimde kalkacak mı

 18. aslı dedi ki:

  nasıl yani sırf birinci öğretim harçları kaldırılıyor biz ikinci öğretimler açıkta kalıyoruz asıl bizim harçlarımız kalkmalı bu nasıl bi saçmlıktır ya tam bi adaletsizlik yani ..

  • yeliz dedi ki:

   Ne demek ıkıncı ogretım harçları kalksın sız oraya dusuk puanla gırıosunuz normal ogretım den gayet dusuk puan alıosunuz cok calısıp normal ogretım kazansaydınız..ıkı turlude kalkarsa harc o zaman asıl haksızlık olur..normal ogretım kalkarsa sızın harclar ya yarıya ınsın yada puanlarınız bızımle esıt olsun….

   • selim dedi ki:

    yeliz senin düşüncen sana doğru gelebilir ama bide olayın şu yönü var ya arkadaş madem zoruna gidiyo sende 2. öğretim oku yok dersen de seninki de kalksın 2. öğretim de sende yararlan 2 .öğretim de öyle değil mi seçim zamanları 1. öğetimde okuyanın oyu 1 oy,2. öğretimideki okuyanın oyu yarım oy mu sayılıyor???

   • zeynep dedi ki:

    Bak arkadaşım hak diyorsun ya oku da bak neresi haksızlık size…Bende 2. öğretim okuyorum. 1. öğretimlerden fark ne biliyor musun? Hocalar fazla mesai yapmış oluyorlar gece derse gelince.Ama gel gör ki bir çok hoca saat 1 de yada daha erken saatlerde bizi ve 1. öğretimlere aynı saatte aynı sınıfta ders veriyor neden? Çünkü aynı şeyi 2 defa anlatmak istemiyor ama mesai parasını da alıyor…Sabah 8 de derse girdiğim günleri hatırlıyorum. Hakkımızı aramadık mı aradık. Peki ne oldu hiç bir şey…Şimdi ben seninle aynı vakitte derse giriyorsam bu adamlar benim için gece kendilerini yormak istemiyorlarsa üstelik daha düşük puanlarla geldik diye de hakaret ediyorlarsa ben ne diye senden farklı olarak harç parası ödüyorum ki? Hangi haktan haksızlıktan bahsediyorsun sen? 3 saatlik sınavda senden daha düşük alınca senden daha mı az çalışmış olunuyor? günlerini gecelerine katıp dershanelerde senden daha iyi puan alan bir çok insan vardır eminim ki benden de daha iyileri vardı ben yerleştiğim halde onlar yerleşemediler benden daha mı az çalıştılar?Hayret birşey…

 19. gülbahar dedi ki:

  KALKACAKSA HARÇ PARALARI 2. ÖĞRETİMİNDE KALKSIN ASIL YÜK HEP BİZİM ÜZERİMİZDE HAKSIZLIK YAPILMASIN

  • samet dedi ki:

   evet ikinci öğretim pas geçilmesin ikinci öğretim harçları kaldırılsın.bu ağır yükün altında eziliyoruz.

  • yeliz dedi ki:

   Ne demek ıkıncı ogretım kalksın sız oraya dusuk puanla gırıosunuz normal ogretım den gayet dusuk puan alıosunuz cok calısıp normal ogretım kazansaydınız..ıkı turlude kalkarsa harc o zaman asıl haksızlık olur..normal ogretım kalkarsa sızın harclar ya yarıya ınsın yada puanlarınız bızımle esıt olsun….

   • tolga dedi ki:

    yeliz Allahtan 3 bes puan fazla almıssın.İkinci öğretimde okuyanın ailesi bu parayı veriyor nsanlar ne zor sartlarda cocuk okutuyor utan para senın cebınden mı cıkıyor veya senın cebıne bır para mı gırıyor? Haddını bıl.

   • merve gümüş dedi ki:

    harbiden utan ya utanmıyonda bu yazıyı yazareken cimri pinti bencil pislik sen 1 ögretm kazandın saten 2. ögretmden az para oduyon farksa al sana fark seni mutlu edıyosa bu ama sımdı kalkaksa hepsi kalkmalı adalet budur parayla adalet biçme sen okuyosan kendıne baskası okuyosa kendıne parayla ne alakası var bunun

 20. Eylül ... dedi ki:

  Gece ogretmlerıde kalktı artık gece ogretımı dıe bsey yok.

  • ahmet dedi ki:

   nasıl kalktı ya niye o zaman ösym nin kılavuzunda hala i.ö var :) biz nereye tercih yaptık yani yok mu öyle bişey :)) şaka yapmayın

 21. Hanifi özdemir dedi ki:

  benim çocuğum ikinci ögretimde okuyor 4 ayda bir 575 tl ödüyorum hem harçlık gönder hem harç parası çok zorlanıyorum harçlar kalkarsa süper olur.

 22. AYFER dedi ki:

  ikinci öğretim hakkında da kesin bi bilgi verebilir misiniz

 23. ahmet dedi ki:

  merhabalar ben üniversite tercihi yapıcam fakat ikinci öğretimin harçlarında bir değişiklik olucak mı bilgisi olan varsa lütfen yazsın

 24. selahattin soysal dedi ki:

  kızım okuyo 1 dönem 900 2 dönem 900 ödüyo bu kalkacakmı

 25. hatice dedi ki:

  başbakanımıza cok TESEKKÜR ediyorm ben allah razı olsN.inş. 2.ögretmlrde bi kolaylık sağlar:)

 26. ezgi dedi ki:

  ben birşey anlıyamadım şimdi harçlar kesinlikle kalktımı yanı harç ödemicekmiyiz bu dönemm lütfen evet diyelim gercekten durumu kötü insanlar var başbakanımızdan allah razı olsun dualarımızıda bol bol ederız esırgemeyız böyle bişey varsa

 27. umut dedi ki:

  Asıl önemli olan ikinci öğretim harçlarının kaldırılması değil midir?
  Maddi durumu yetersiz öğrencilerden gündüz çalışıp ta, akşam derse gidebiliyorlar, ya da puanı yetmediğinden tercih edebiliyorlar, onların önünü kapatmayalım lütfen!

 28. bekir dedi ki:

  her konuda ikinci ve birinci öğretimliler eşit düzeyde tutuluyor.eğer ki harç paraları kaldırılıyor ve bu ikinci öğretimliler için geçerli olmuyor ise bu son derece büyük bi haksızlık demektir.

 29. ceylan dedi ki:

  yazıdan pek bişey anlamadım karmasık ama yorumlara baktıgımda 1.öğretmlerın harcı kaldırılmıs 2.öğretımler kaldrılmamıs ne yanı ben 2. öğretim öğrencisi olarak nedn ben harc ödeyecegim ki lütfen haksızlık yapmayın ıkısinde kaldırınn… cünkü cogu arkadasım harcalar yuzunden maddı yetersızlık ndenıyle okuyamamakta…!!!!

 30. Mustafa AKIN dedi ki:

  Başbakanımıza çok teşekkür ederiz, Allah razı olsun. İnşallah ikinci öğretim harçlarını da kaldırırlar. Çok teşekkür ederim Allaha emanet olunuz.

 31. songül dedi ki:

  inşallah ikinci öğretimlerin harçlarıda kalkar…

 32. erddoğan dedi ki:

  ikinci öğretimleri kalkar insallah

 33. Buse dedi ki:

  inş ikinci öğretim programları içinde bi güzellik yaparlar

 34. Selim dedi ki:

  Evet…Üniversite harçları başından beri bir saçmalğı temsil ediyordu zaten…Kaldırılması sadece sadece öğrenci için değil aynı zamanda ülke için gerçekleştirilen büyük bir adım olacaktır…Maddi sıkıntı yüzünden okuyamayan binlerce öğrenci var zaten…%100 okuyan bir ülke olmak için önce bu büyük engelin kaldırılması gerekiyordu…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.