Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman

Cuma, 26 Ağustos 2011, 15:03 | YGS LYS | 40 Comments
by admin

Üniversite kılavuzunda kayıtların 5/9 Eylül 20111 tarihinde yapılacağı yazıyor.ÖSYM Başkanı Demir ise dün akşam(19 Ağustos ) CNN’de, kayıtların gelecek hafta başlayacağını ve önümüzdeki hafta biteceğini söyledi.Doğru olan da zaten bu.Ama bunun resmen açıklanması gerekir. Yoksa kafalar bir de bunun için karışacaktır.

Kayıtlar neden hemen başlamalı?

Üniversiteyi kazananlar bugün belli olacak ama kılavuza göre kayıtlar 15 gün sonra başlayacak. Ondan sonra da ek yerleştirme için süre kalmadı diye panik olacağız. Ve bu yüzden de, ek yerleştirme ile üniversiteyi kazanan öğrencilerin pek çoğu, derslere bir kaç hafta gecikme ile başlayacak. Çünkü üniversitelerin önemli bir bölümünde yeni öğretim yılı 1 Eylül’den itibaren kayıt başlayacak..

YÖK ve ÖSYM, sınav ve kayıt takvimi oluştururken, öğrencilerin ve üniversitelerin duyarlılıklarını genelde dikkate almıyor. Bazen çok uzun süre veriyorlar bazen de iki ayaklarını bir pabuca sokuyorlar. Bu da sorunları beraberinde getiriyor.

Umarız, bu süreçte kayıt takvimini öne çekip, kayıtları bir an önce başlatıp, bitirirler…

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

a)  Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b)  Aday 0,15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c)    12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d)  Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge

e)   Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya Üniversite onaylı suretleri

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Merkezi Açıköğretim Programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2011, Üniversitelere Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor 2011, Üniversite Son Kayıt Tarihleri 2016 2017, Üniversiteye Kayıtlar Hangi Tarihlerde Yapılacak Sorularını cevabı bu sayfada ….

Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

19 Ağustos 2011

40 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman"

 1. salih dedi ki:

  slm ben salih düz geçiş hakımı kulandım bir sorun çokarmı

 2. hikmet dedi ki:

  eğitim fakültesi türkçe öğretmenliği kaydı hangi günde yapılacak

 3. ahmet dedi ki:

  slm ben daha önce bi üniversite bitirdim lise diplomamı oraya vermiştim ben diplomasıznasıl kayıt yaptırcam okuduğum okuldan belge alsam olurmu veya diploma vermem şartmı illa benim

 4. Hakan dedi ki:

  yha ben gecen yıl unıversıte kayıtı yaptırdım ama gereklı bazı evrakları ulaştıramadım bu yıl unıversıteye gıdecegım ama kayıt tarıhlerı nezaman bilgisi olan söyleye bılırmı …

 5. Aysel dedi ki:

  salam son odeninw ne zamandi?ve dersler ne zaman bawlayir? bu Univeristetden esger aparilir?

 6. handan dedi ki:

  üniversiteler başlıcak vekayıt yaptırmayan öğrencileryani ek yerleştirmeden gircek arkadaşalr nasıl bir yol izlicek derslere geç mibaşlıcaklar ilgilendirisenizsevinirim şimdiden teşekkürler

 7. vuslat dedi ki:

  Açıköğretim kayıtları bugün itibariyle başladı diye duydum arkadaşlar.

 8. vuslat dedi ki:

  Tuğçe sorularını yaz istersen bilen ve yardımcı olmak isteyen varsa cevap verecektir.Hayırlı akşamlar.

 9. tuğçe dedi ki:

  ya ben ek tercıhlrı beklıorum we bu soyledıklerınız aklımda kı soru ısaretlerını karsılamadı?

 10. LALE dedi ki:

  ARKADAŞLAR TERCİHTE HANGİ BÖLÜM ÇIKTIYSA O BELGEDE KAYIT TARİHİ DİYE Bİ SÜTUN VAR ORDA YAZIYOR NE ZAMAN KAYIT YAPTIRACANIZ

 11. vuslat dedi ki:

  Mezuniyet belgesini okuldan hemen temin edebilirsin.

 12. vuslat dedi ki:

  Açıköğretim kayıtları ekim ayında başlıyor.

 13. vuslat dedi ki:

  Hayır arkadaşlar ben de ktü yü kazandım. Bana gönderilen öğrenci dosyasında da kayıt tarihi 5 Eylül ile 9 Eylül arasındadır deniliyor.

 14. mehmet dedi ki:

  benimde yeni tarhli mezuniyet belgesi almam gerkiyo..çok az zamanım var liseden bunu hemen alabilirmiyim acaba gidince?

 15. suskun dedi ki:

  kayıtlar ne zaman başlıyor

 16. Erdi Yılmaz dedi ki:

  ÖSYM’nin sitesinde böyle bir açıklama yok ve benim kayıt tarihim olarak 05/05-09/09/2011 olarak geçiyor.Eylül’ün 5. günü kayıtımı yaptıracağım.

  Böyle bir haber doğru olmaz inşallah.

 17. şamil dedi ki:

  ya ben 19 eylülde sorumluluk sınavım var liseden diplomayı almadan nasıl kaıyt yapıcam 19 u da son üni kayıtları için of off

 18. eren dedi ki:

  ya arkadaşlar her üniversitenin kayıt tarihi ayrı 5 9 eylül tarihlerindeki kayıtları siz deil kazandığınız üni yapıyor siz ise kazandığınızı belirten belgenin altındaki kayıt tarihine göre kaydınızı yapıorsunuz..

 19. pelin dedi ki:

  ya lütfen artık bir kesinlik verin ya …Açıkögretim fakültelerinin kayıtları ne zaman bilen varsa lütfen cevap versin…

 20. esin dedi ki:

  ösym den açıklama bekliyoruz.neden sadece bi gün kayıtlar?

 21. esin dedi ki:

  ya nasıl bişey bu.nsıl bi sistem.kayıtlar neden bir güne sığdırılıyor.haksızlık bu.hiç mi düşünmüyorlar insanlık halini.saglık sorunu olabilir veya başka bi sorun.açıklama istiyoruz.

 22. esra dedi ki:

  kayıtlar ne zaman? biz 5-9 arası biliyruz ama resmi tatil 9 güne çıktı şimdi ne olack? eminim bu kadar öğrenci resmi bir ağızdan güvenilir bir bilgi bekliyordur.lütfen bir kerede öğrencilere sahip çıkın…

 23. erhan dedi ki:

  tarih kesinleşsin

 24. erhan dedi ki:

  tarih kesin olsun

 25. derya dedi ki:

  aslında her üniverstenin kayıt zamanı farklı olur .en doğrusu kazandığnız üniverstenin akademik takviminden öğrenmeniz ben öyle yaptım :)

 26. havva dedi ki:

  nasıl bilgi veriyolar arkadaş bi üniversteye kayıt olacaz alt tarafı bu kadar mı karmaşık olur

 27. dılek dedi ki:

  kayıtlar 5-9 arası tarihlerinde tamam ama bu tarihler arasında kayıtları sadece bir güne sıkıştırıyorlarmış bunu nereden öğrenebilirm bilgisi olan varsa yardım edebilr mi lütfen..

 28. ahmet01 dedi ki:

  pardon yaşlı bakıcılığı da olabilir

 29. ahmet01 dedi ki:

  arkadaşlar iki yıllık hasta bakıcılığı nasıl bir bölüm bilen varsa bilgilendirebilir mi

 30. Burçin dedi ki:

  murat değil mert olacaktı :) özür diliyorum :)

 31. Burçin dedi ki:

  Murat dış ticaret oldukça masraflı bir bölüm.vakıf üniverstesi olmasına rağmen özel okul kadar bir masrafı var.klavuzda ayrıntılı bilgi var diye biliyorum

 32. anıL dedi ki:

  Arkadaslar asalak qibi davranmayın sonuçlarda 5-9 arası yazıo o tarihler arası kayıt yapılacak essek olmayın resmi açıklama budur:D

 33. hakan dedi ki:

  madem öne alınacak neden 5-9 arası diyor öne alınacaksada hemen haber versinler ve öne almaları taktirde bayrama denk gelecek yine bir sorun eeeeeee nasıl olacak mış

 34. mert dedi ki:

  arkadsaslar dıs tıcaret bolumu nasıl bı bolum ??

 35. seda dedi ki:

  Hergün yeni bşy çıkarıyolar ya yeter artk

 36. fatma dedi ki:

  bilen birileri bişi sölesin ya .s.s

 37. Burcu. dedi ki:

  Mılyonlarca kısının hayatı da ösym’nın cok umrunda sankı. Öğrenci Canavarları. Ygs olduk sorunlu gectı, lys olduk sorunlu gecti, tercih yaptık sonucları sorunlu. Bu sıstemde sorunsuz olan hıc mı bır sey olmaz? Ozan tercih sonuclarını acıklamaları ıcın osym’nın keyfını beklemek zorundayız. Adam gıbı bı sey yazsalar suraya gercekten sasırırdım .

 38. ozann dedi ki:

  ark kaytılar en son ne zaman bitiyor ?

 39. ozann dedi ki:

  hiç bişi anlamadım kayıtlar en son ne zaman ???

 40. Şadi dedi ki:

  Ne derece dogru bu söylediğiniz resmi açıklama var mı milyonlarca kişinin hayatı söz konusu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.