Üniversite Öğrencilerine Müjde : Kredi ve Burs 240 TL Oldu

Cuma, 12 Kasım 2010, 9:53 | Genel, YGS LYS | 4 Comments
by admin

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, üniversite öğrencilerine iki müjde verdi: Öğrenim kredisi ve burs miktarı 200 liradan 240 liraya çıkarıldı.İşte Diğer ayrıntılar:Öğrenci kredi borçlarına faiz affı getirildi. Albayrak, burs ve kredi rakamının en az 240 lira olacağını, bu konuda son kararı ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın vereceğini açıkladı. Erdoğan, arefe günü açıklanacağını duyurduğu ‘vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması’ çalışmasının içinde öğrenci kredileri de yer alacak. Yeni burs ve kredi alacak öğrenci bilgileri ay sonunda açıklanacak.

Albayrak, öğrenim ve katkı kredilerini zamanında ödeyemeyen öğrencilerin borçlarını da yeniden yapılandıracaklarını belirtti. Bu seneki düzenlemede ana paraya dokunmadan faiz borçlarının peşin veya taksitli ödemeye bağlı olarak değişecek oranlarda silineceğini kaydetti. Geçen seneki yeniden yapılandırmaya 289 bin kişinin başvurduğunu aktaran YURTKUR Genel Müdürü, 2009’daki faiz affına başvuramayan, başvurduğu halde borçlarını düzenli ödeyemeyenlerin de bu yılki düzenlemeye müracaat edebileceklerini bildirdi.

Geçen yılki yeniden yapılanmada 289 bin kişinin 579 milyon lirayı geçen borcunun gecikme zammı tutarı olan 96 milyon lirasının silindiğini vurgulayan Albayrak, böylece hem 482 milyon liralık YURTKUR alacağının geri dönüşünün sağlandığını hem de takipteki 289 bin borçluya borçlarını ödemede büyük bir kolaylık sağlandığını anlattı.

YURTKUR 1962 yılından 2002 yılı sonuna kadar 40 yılda 27 milyon lira tahsilat yaptı. Etkin çalışmalar neticesinde 2003 yılından bugüne kadar 2 milyar 528 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi. Ayrıca üniversiteden mezun olduktan sonra bir iş bulamayan, 25 bini öğrenim kredisinden 18 bini de katkı kredisinden olmak üzere, 43 bin 537 borçlunun borçları ertelendi. Öğrenim kredisi isteyen tüm öğrencilere, katkı kredisi (harç) ise vakıf üniversiteleri ile ikinci öğretim dışındaki isteyen tüm öğrencilere veriliyor.

Zaman

Tagged with: , , , , ,

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversite Öğrencilerine Müjde : Kredi ve Burs 240 TL Oldu"

 1. burcu dedi ki:

  yazın da öğrenim kredisi yatıyor mu?

 2. erkan dedi ki:

  ben 2003 gırıslıyım odemelerım 2oo7 de baslıcakytı ama olmuyan sebeplerden ve askere gıtttmemden dolayı hıcbırsey yapamadım ınnankı ne yapabılırım nasıloduyebılırım yardımcı olun

 3. erkan dedi ki:

  bende devletten burs aldım ama odeyemedım halan da odeyemıyorum suan üc milyar yedıyuz elllı mılyon olmus bana bu konuda yardımcı olurmusunuz lutfen

 4. özlem dedi ki:

  2003 mezunuyum.mezuniyetimden 2 yıl sonra ödemelere başladım.Bazı nedenlerden dolayı borcun tamamını kapatmak istedim,olmuyor dediler.Ödemeler 3 aydan 3 aya uzun sürüyoröğrenimden 2 taksit kalmıştı 400 civarında.Katkıya hiç başlayamıyordum.Ödemek istiyordum fakat kabul edilmiyordu.Bu sürede işten çıktım.Halen işsizim Geçen yaz öğrenimin tamamını ödedim 900 liraolmuştu.Daha sonra yapılandırma haberini duydum arefe günü.İzmir yurtkur binasına müracat için gittim.Öyle bir kanun yok dediler.Şimdide eve tebligat geldi.Haciz için.Ne yapmalıyım.Yapılandırmadan yararlanabilirmiyim?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.