Üniversitede Okuyan Son Sınıf Öğrencilerine Pedagojik Formasyon 2010

Çarşamba, 20 Ekim 2010, 18:47 | Genel | 3 Comments
by admin

Üniversitelerin son sınıflarında okuyan öğrencilere, sadece 2010-2011 eğitim-öğretim yılında geçerli olmak üzere bir defaya özgü  pedagojik formasyon olanağı tanındı. İşte haberin ayrıntıları:

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre,üniversitelerdeki son sınıf öğrencilerininpedagojik formasyon sertifika programlarından yararlanabilmeleri için rektörlüklerin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nezdinde sürdürdüğü girişimler sonuç verdi.

YÖK, talepler üzerine, son sınıföğrencilerinin bu eğitim-öğretim yılına mahsus pedagojik formasyondan yararlanmasını kararlaştırdı.

YÖK tarafından, üniversite rektörlüklerine konu ile ilgili gönderilen kararda, ”bazı yükseköğretim kurumlarının, 4. sınıföğrencilerinin pedagojik formasyon sertifika programı için yapmış oldukları başvuruları kabul ederek, sertifika programını başlattıkları ve öğrencilerin mağdur edilmemesi amacıyla 2010-2011 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere 4. sınıf öğrencilerine de eğitimleri sırasındapedagojik formasyon sertifika programı izni verilmesine ilişkin tekliflerin, 7 Ekim tarihli YÖK Genel Kurul toplantısında incelendiği ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere, son sınıf öğrencilerine de eğitimleri sırasındapedagojik formasyon sertifika izni verilmesine karar verildiği” belirtildi.

YÖK’ün kararında şu ifadeler yer alıyor:

”Öğrencilerin 7. yarıyıldaki not ortalamalarının asgari 4 üzerinden 2,5 olmasına, bir dönemde alınacak derslerin, lisans dersleri de dahil olmak üzere, en fazla 30 kredi olarak belirlenmesine, kalan derslerin müteakip öğretim yılında veya yaz öğretiminde verilmesine, ancak yaz öğretiminde verilecekse öğretmenlikuygulaması dersinin 2016 2017 eğitim-öğretim döneminde tamamlattırılmasına veya pedagojik formasyon derslerinin 5. yarıyılda başlayan öğrencilerleberaber alınarak dört dönemde verilmesine, söz konusu programa kayıt olan son sınıf öğrencilerinden de diğer eğitim-öğretim sırasında programa katılanöğrencilere belirlenen ücretin alınmasına devam edilmesine karar verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlarla mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin çizelgede yer alan bölümlerde halenöğrenci olup, hazırlık sınıfı ve bir yıl kayıt dondurmuş olan öğrenciler hariç olmak üzere, 2010-2011 eğitim öğretim yılında 7. yarıyıla gelen öğrencilerbaşvurabilirler.”

Dün başlayan başvurular, 22 Ekim Cuma günü sona erecek.

AA 20 Ekim 2010

Tagged with: , ,

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversitede Okuyan Son Sınıf Öğrencilerine Pedagojik Formasyon 2010"

  1. sevcan dedi ki:

    aöf işletme son sınıf öğrencisiyim, formasyon için yarıyıldamı başvuru yapmam gerekiyor, araştırıyorum ama bulamıyorum bi açıklama yapabilirisiniz?

  2. BUSE dedi ki:

    formasyondan aöf işletme son sınıftaki öğrencilerde yararlanabiliyor mu? yardımcı olursanız sevinirim

  3. batuhan dedi ki:

    teşekkürler

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.