Üniversitelerin Adaylara Sundukları Yurt Dışı İmkanları

Pazar, 31 Temmuz 2011, 16:36 | YGS LYS | 3 Comments
by admin

Üniversitelerin yurt dışı fırsatlarıLYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite adayları şimdi de tercih telaşına düştü.Öğrenci adayları üniversite seçerken, üniversiteler de öğrencileri kapma yarışına girdi. Kampüsleri, fakülteleri, yabancı dil eğitimi, çift anadal, yandal olanakları, burs fırsatları gibi onlarca seçeneklerin yanı sıra üniversiteler yurt dışı anlaşmalarıyla da dikkat çekmeye çalışıyorlar. Eğitimlerinin bir dönemini yurt dışında geçirmek ve farklı kültürleri tanımak isteyen üniversite adayları için üniversitelerin yurt dışı programları şöyle:

 

Anadolu, yurt dışı eğitimde iddialı 

Anadolu Üniversitesi’nin 324 Avrupa üniversitesiyle 662 değişim anlaşması bulunuyor. Mesleki eğitim alanında fon sağlamaya yönelik bir proje niteliğindeki Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’ndan Leonardo da Vinci kapsamında projeleri kabul edilen üniversitede, öğrencilere ve öğretim elemanlarına bu programdan yararlanma fırsatı sunuluyor. Ayrıca İşletme yüksek lisans programının öğrencileri, Anadolu Üniversitesi ve SUNY-Empire State College’dan olmak üzere iki diploma birden alma şansına da sahipler.

Akdeniz, Erasmus ödülü aldı  

2003 yılından bu yana öğrenci ve öğretim elemanı değişimine yönelik 270’in üzerinde Erasmus ikili anlaşması imzalayan Akdeniz Üniversitesi’nin bugüne kadar yaklaşık 600 öğrencisi yurt dışında eğitim görme fırsatı yakaladı. 100 öğrencinin staj yapmak ve 200 öğretim elemanının ders vermek amacıyla yurt dışına gittiği Akdeniz Üniversitesi, aynı süre içinde 300 yabancı öğrenci ve 120 yabancı öğretim elemanını ağırladı. Bu çalışmalarından ötürü Akdeniz Üniversitesi, 2009 yılında Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa genelinde verilen “Erasmus Yaşam Boyu Öğrenim Ödülü”ne layık görüldü.

 Toros Üniversitesi, Erasmus ve Farabi’yi uyguluyor 

Öğrencilerine iş hayatına yönelik, toplumla ve sanayi ile iç içe bir eğitim veren Toros Üniversitesi, Erasmus Üniversite Beyannamesi çerçevesinde öğrencilerine yurt dışında belli dönemlerde eğitim almanın önünü açıyor. Erasmus dışında Farabi değişim programını da uygulayan üniversite böylece öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini sağlıyor.

 Fatih Üniversitesi’nin 150’ye yakın anlaşması var 

Erasmus ve diğer değişim programlarıyla birlikte Fatih Üniversitesi’nin 44 ülkede yer alan üniversitelerle anlaşması bulunuyor. 1996 yılında kurulan üniversite, bu zamana kadar 150’ye yakın anlaşmalı üniversite ile öğrencilerine yurt dışında eğitim imkânı sunuyor. Üniversite, Farabi Değişim Programı’nı da uyguluyor.

Acıbadem Üniversitesi öğrencileri Avrupa’ya açılıyor  

2007 yılında kurulan Acıbadem Üniversitesi öğrenci değişim programı  Erasmus ile yurt dışında öğrencilerine farklı kültürleri tanıma ve eğitim alma imkanı sunuyor. Üniversitenin,  Hollanda, İngiltere, İsveç, Estonya, Almanya, Slovenya ve Belçika ülkelerindeki üniversitelerle anlaşması bulunuyor.

İstanbul Medipol Üniversitesi , hazırlık aşamasında  

2010-2011 akademik yılında eğitim hayatına başlayan İstanbul Medipol Üniversitesi, Erasmus ve Farabi Değişim Programları’na 2016 2017 akademik yılında dahil olmayı amaçlıyor.

 Çukurova Üniversitesi , işbirliği protokollerini artırıyor

Erasmus programı ile yurt dışına her geçen yıl daha çok öğrenci gönderen Çukurova Üniversitesi, 2008-2009 akademik yılı itibariyle, bine yakın öğrencisini yurt dışına gönderdi. 200’e yakın yabancı öğrenci de Çukurova Üniversitesi’nde kendi alanlarıyla ilgili dersler alarak, Türk kültürünü öğrenme şansı elde ettiler. AB programları dışında Diplomatik Dışilişkiler Birimi kapsamında Çukurova Üniversitesi, 70’den fazla yabancı üniversite ve araştırma merkeziyle işbirliği protokolleri imzaladı.

Kocaeli Üniversitesi’nden Avrupa’da eğitim şansı  

Avrupa Üniversiteler Birliği ve Magna Charta Universitatum üyeliğine sahip Kocaeli Üniversitesi’nin 2010-2011 yılı içinde 24 Avrupa Birliği üyesi ülke, 48 bölüm ve 115 üniversiteyle, 171 ikili anlaşması bulunuyor.

220 öğrenciyi yurt dışında eğitim bekliyor 

2003-2004 eğitim yılı itibariyle Erasmus Değişim Programı’na katılan Dokuz Eylül Üniversitesi, bugüne dek 150 üniversiteyle 242 ikili anlaşma imzaladı. 2009-2010 akademik yılında ise toplam 146 öğrencisini yurt dışındaki üniversitelere gönderen Dokuz Eylül, 62 yabancı öğrenciye de ev sahipliği yaptı. 2016 2017 öğretim yılında 220 öğrencinin yurt dışında eğitim görmesini hedefleyen üniversite, 78 yabancı öğrencinin de üniversiteye gelmesini amaçlıyor.

 İstanbul Üniversitesi’nin 400’ü aşkın ikili anlaşması var 

Öğrenci Değişim Programları’na tam destek veren İstanbul Üniversitesi, her yıl öğrencileri ve öğretim üyelerini bu programlarla yurt dışına gönderiyor. Ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden 400’ü aşkın üniversiteyle ikili anlaşması bulunan İstanbul Üniversitesi, Ağustos 2007’de aldığı Erasmus Genişletilmiş Üniversite Beyannamesi ile yürütmekte olduğu diğer değişim programlarına ek olarak 2007-2013 Erasmus III. döneminde staj değişimine katılma olanağına da sahip.

Yeditepe  Üniversitesi çift diploma fırsatı sunuyor

Yurt dışı bağlantılar ve ikili anlaşmalar konusunda da son derece seçici davranan Yeditepe Üniversitesi, 300’ün üzerinde yabancı öğrenci ve benzer sayıda kontenjanla ABD, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde öğrencilerine öğrenim görme olanağı sunuyor. Yeditepe Üniversitesi, lisansüstündeki öğrencilere Rochester Institute of Technology ile 5 yıldır yapılan işbirliği kapsamında “Üretimde Yönetim Liderliği” programında çift diploma şansı da tanıyor. Indiana Purdue Üniversitesi (IUPUI) ile 2 yıldır yapılan “Lojistik Sistemleri Yönetimi” çift diploma programı ise bu yıl ilk mezunlarını verecek. Yeditepe Üniversitesi’ninAvrupa, Amerika, Kanada, Rusya ve Çin üniversiteleriyle 379 işbirliği anlaşması bulunuyor.

Kadir Has Üniversitesi’nden Erasmus’a aktif katılım   

Avrupa üniversiteleriyle akademik ve kültürel ilişkilerini geliştirmek amacıyla, öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri gerçekleştiren Kadir Has Üniversitesi’nin Erasmus programı çerçevesinde AB üyesi ülkede toplam 53 anlaşması bulunuyor. Bu yıl 75 öğrencinin yurt dışında eğitim gördüğü Kadir Has Üniversitesi, yurt dışından da 35 öğrenciye kapılarını açtı.

Atatürk Üniversitesi, 146 anlaşmaya sahip

Erasmus Programı kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinden toplamda 104 Üniversitesiyle 146 anlaşma yapan Atatürk Üniversitesi, 400 öğrenci ve 149 öğretim üyesine hareketlilik imkânı sağladı. Öğrenciler, 2010 yılı içerisinde yoğun olarak, Fransa, Polonya, Macaristan, Romanya, Portekiz ve İtalya üniversitelerini tercih ettiler. 2010 yılında Erasmus Ders Verme Hareketliliği programından faydalanan öğretim üyeleri de Çek Cumhuriyeti, Polonya, İtalya, İspanya ve Portekiz üniversitelerinde ders vererek, üniversiteyi tanıtıcı faaliyetlerde bulundular.

Cumhuriyet’ Üniversitesi’nin ABD ile bağlantısı bulunuyor

Erasmus programı kapsamında öğrenci ve öğretim üyelerine yurt dışındaki üniversitelerde eğitim imkanı sağlayan Cumhuriyet Üniversitesi’nin 130’u aşkın üniversiteyle anlaşması bulunuyor. 130 öğrenci ve 15 öğretim üyesine yurt dışındaki üniversitelerde eğitim imkanı sunan Cumhuriyet Üniversitesi’nin Epoka University ve Penn State University ile işbirliği protokolleri bulunuyor.

abbasguclu – 31 Temmuz 2011

Üniversitelerin Yurt Dışı Eğitim Olanakları 2016 2017, Yurt Dışı Eğitimine Önem Veren Üniversiteler 2016 2017, ERASMUS Programına Kayıtlı Uygulayan Üniversiteler, Yurt Dışı Üniversite Öğrenci Değişim Programını Uygulayan Üniversiteler

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Üniversitelerin Adaylara Sundukları Yurt Dışı İmkanları"

  1. nurgül dedi ki:

    ben gaziosmapaşa üniversitesinde tarımsal biyoteknoloji okuyorum ve yurt dışında yüksek lisans için güney koreyi düşünüyorum. bu konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz ??

  2. ayca aksu dedi ki:

    arkadaslar yurtdisini mümkün oldugunca tercih etmeyin lisans egitimi icin ben viyanada okuyorum cok zorlaniyorum dil ögrenmek kolay degil. hicte hesaplanan kadar ucuza mal olmuyor ama erasmus ve yüksek lisans yapicaksaniz ve dil biliyorsaniz viyana üniversitesi cok iyi.

  3. Bahadır Yetişkin dedi ki:

    Merhaba , Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin yurtdışı programlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.