Uzay Geometri Nasıl Çalışılır

Salı, 5 Mart 2013, 22:39 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Uzay Geometrisi Dersine Nasıl Çalışılır

Uzay geometrisi, lise öğrencilerinin çok yabancı olduğu ve daha önce çok az karşılaştıkları bir derstir. Günümüzde geometrisi iyi olan kimselerde bile uzay geometrisi dersini anlayamama veya yapamama gibi problemler gözükebiliyor. Çünkü uzay geometrisi yapı bakımından arka arkaya yapılan işlemlere dayalı geometri dersine göre biraz daha farklı olup, karmaşık bir konusu bulunmaktadır. Uzak geometrisi tek kelimeyle anlatmak gerekirse mantık dersidir. Mantığını iyi kullanan bir kişi bu derste rahatlıkla başarılı olabilmektedir. Uzay geometrisine çalışırken de yapmanız gerekenler ise mantık kavramı ele alınarak şekillenmektedir. Peki uzay geometrisine nasıl çalışılır? Diye soracak olursanız;

geometri

1) Uzay geometrisine çalışırken mutlaka cisimleri üç boyutlu olarak düşünün. Kendinizce size söylenen veya okuduğunuz cisimleri hafızanızda canlandırın.

2) Uzay geometrisi mantığa dayalı bir ders olduğundan sorular mutlaka yorumlanmalıdır. Yani bu derste karşınıza çıkan her soruyu mantık çerçevesi içerisinde yorumlayın ve işlem yapmadan önce neler yapabileceğinizi düşünün.

3) Uzay geometrisi kendi içerisinde çok fazla formül barındıran bir derstir. Bu yüzden de kişi bu dersin sorularını çözebilmek veya anlayabilmek için bu formülleri bilmek durumundadır. Bunun içinde formül ezberi yapılmalıdır. Ezberi kuvvetli olmayan kimseler ise formüllerin çıkış yollarını öğrenerek, soru üzerinden kendi formüllerini oluşturmaya çalışmalıdır. Bu sayede hiçbir ezber yapmadan cevaplara ulaşabilirler.

4) Uzay geometrisinde çok yönlü düşünmek çok önemlidir. Çünkü sorunun birçok çözüm yolu ve mantığı vardır. Bu yüzden de tek bir formüle dayalı kalmayın ve birçok seçeneği soru üzerinde deneyerek çalışın.

eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.