Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir Maddeler Halinde

Pazar, 22 Kasım 2015, 14:35 | Genel | 1 Yorum
by tayyar

Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir, bu yazımızda sizlere vatandaşlık görevlerimiz ve vatandaşlık sorumluluklarımız hakkında maddeler halinde yazı paylaşacağız.

Vatandaşlık görevimiz ülkemizde demokratik bir ortamın sağlanması adına çalışmak, oy kullanmak, yöneticileri denetlemek ve özgür bir şekilde yaşamaktır. Ayrıca bu değerlere inanmak ve benimsemek de önemlidir.

Vatandaşların yasalara ve kurallara uyması gerekir. Bununla birlikte toplumdaki diğer kesimlerin haklarına ve kendilerine saygılı ve hoşgörülü olmalıyız.

Bir vatandaş toplumdaki diğer bireylere ayrımcılık yapmaz, onları dinsel ve etnik kökenlerinden dolayı yargılamaz, ötekileştirmez.

Bizim başlıca vatandaşlık hak ve sorumluluklarımızsa şunlardır:

Seçme ve seçilme hakkı, erkekler için askerlik yapmak, vergi vermek, kanunlara uymak, hukuk devletinin kurallarına saygı göstermektir. Her vatandaş yöneticilerini seçmeye veya aktif olarak yönetime katılmaya yetkilidir. Ayrıca bu vatandaşlar günlük hayatta belirlenen kurallara uymakla yükümlüdür. Devletin ilerlemesi ve iyi bir hizmet götürmesi adına gelirlerinin ve harcamalarının bir bölümünü devlete vergi olarak ödemek yükümlülüğündedir. Devletin ulusal güvenliğini sağlamak adına erkekler için belli bir yaşta belli bir süre silah altına alınmak gereklidir. Bunun gibi daha pek çok hak ve sorumluluğumuz bulunmaktadır.

indir (9)

Vatandaşlık Hak ve Sorumlulukları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir Maddeler Halinde"

  1. Mehmet dedi ki:

    maddeler halinde yassa idiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.