William Hunter Kimdir

Pazartesi, 24 Haziran 2013, 12:17 | Genel | 0 Yorum
by editor

William Hunter Kimdir, William Hunter Hayatı Biyografi

İskoçyalı hekim, anatomi bilgini. Ça­lışmalarıyla doğum hekimliğine bi­limsel bir temel hazırlamıştır.

23 Mayıs 1718’de Lanarkshire’da East Kilbride yakınlarındaki Long Calderwood’da doğdu, 30 Mart 1783’de Londra’da öldü. Glasgow Üniversitesi’nde dinbilim öğrenimine başlayan Hunter, daha sonra tıbba ilgi duyarak Edinburgh ve Londra’da tıp eğitimini sürdürdü ve 1750’de Glasgow Üniversite­si’nden mezun oldu. Anatomi ve cerrahi dersleri veren, cerrahlık ve doğum hekimliği yapan Hunter, 1767’de Royal Society üyeliğine seçildi, 1768’de de III. George tarafından aynı yıl kurulan Royal Academy’de anatomi profesörlüğüne getirildi. Londra’da bulunduğu sırada St. George Hastanesi’nde cerrah­lık eğitimi gören Hunter, 1746’dan başlayarak kendi­sine yaygın ün kazandıran, topladığı anatomi ve patolojik organ örnekleriyle zenginleştirdiği özel anatomi ve cerrahi dersleri verdi. Doğum hekimliğine ilgi duyarak 1756’dan sonra hemen yalnızca bu alanda çalışmaya başlayan Hunter, İngiltere’de döneminin en başarılı doğum hekimleri arasına girdi, Kraliçe Charlotte’un özel hekimliğini yaptı.

1774’de yayımladığı The Anatomy of the Humarı Gravid Uterus (“Gebe Kadında Döl Yatağının Ana­tomisi”) adlı yapıtında konuya ilişkin tanımlama ve resimlerle tıbba değerli katkılarda bulunan Hünter, 1768’de tıp, anatomi ve cerrahinin geniş kitlelerce anlaşılmasını sağlamak amacıyla, konuyla ilgili zengin resim ve doğabilim koleksiyonuyla bir kütüphaneyi kapsayan bir müze kurdu. Dolaşım, iskelet ve üreme sistemleriyle ilgili çalışmalar da yayımlayan Hunter, ünlü bir cerrah olan kardeşi John Hunter’la birlikte akkan sistemi konusundaki ortak çalışmalarında ak­kan damarlarının haritasını çıkardı.

Hunter başarıh hekimliğinin yanı sıra, dönemine değin genellikle ebelerin yürüttüğü doğum olayım bilimsel temellere oturtmuş, doğum hekimliğinin tıbbın bir dalı haline gelmesinde önemli bir katkısı olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): The Anatomy of the Human Gravid Uterus, 1774, (“Gebe Kadında Döl Yatağının Anatomisi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.