Yanık Buğdaylar Kitabının Özeti Kısa

Cuma, 30 Kasım 2018, 21:39 | Genel | 10 Comments
by ozden

Yanık Buğdaylar Özet Bilgi, Yanık Buğdaylar Kitabının Özeti Kısa

Yaşanan bir depremin ardından Çivi Salih ile Çil Rasim adındaki iki adam göçük altında kalan insanları kurtarmak adına onların mallarına el koyar ve giderek köyün zengini haline gelirler. Bu iki adam halkı sömürmeye başlamıştır. Depremde insanların çığlıklarını duyan Sinan ise bu sebeple dlirmiştir.

Deli Sinan halkı sömüren Çivi Salih ile Çil Rasim’i samanlıkta yakar fakat herkes bu olayı Abdülkadir’in arkadaşı Bekir’in yaptığını düşünür. Bu sebeple Eğilmezler ile Abdülkadir arasında bir savaş başlamış olur. Eğilmezler babalarının öcünü almak için Bekir’iöldürünce Abdülkadir’in ailesi yalnız ve kimsesiz kalır.

Abdülkadir’in büyük oğlu olan Murat ise Eğilmezlerden Şakir tarafından öldürülür. Dikçe Mehmet yaı küçük olsa da abisinin katili olan Şakir’i yaralar, Keçi Selim’i de bacağından vurarak sakatlar. Mahkeme Dikçe’yi suçsuz bulur ve serbest bırakır. Zenginin biri Dikçe’yi şehirde okutulur. Dikçe Mehmet yedi yıl sonra öğretmen olur ve köyüne gelir. Herkes kavganın yeniden başlayacağını düşünür fakat o köyünü kalkındırmak için küfre karşı savaşa girişir. Onu destekleyen insanlar da oldukça fazladır. Eğilmezler ise köydeki hâkimiyetlerinin azalmasından korkarak Dikçe’ye karşı düşmanlıklarını sürdürürler. Ancak bir şey yapamazlar. Yeşildere köyü gittikçe düzelir ve küfürden uzaklaşır. Hatice Ana’nın yeğeni Gül ile Dikçe Mehmet’i evlenir. Dikçe düşmanı Kerim’in oğlunu okutmaya çalışır. Kerim bunu istemez. Diğer kardeşleri ile Dikçe’yi yok etmeyi planlar ama başaramaz. Dikçe doğan oğluna ölen abisi Murat’ın i adını koyar. Dikçe’nin oğlu Kerim ve Keçi Selim yüzünden dereye düşer, Küçük Murat suda boğularak ölür. Bunun üstüne birde Kerim Dikçe oğlunu suda boğdu diye jandarmaya şikâyette bulunur, Dikçe hapse girer. Dikçe hapiste Eğilmezler ‘in hepsini öldüreceğim diye karar verir. O hapisteyken Kerim doğru yolu bulur ve kötülüklerinden vazgeçer. Dikçe hapisten çıkınca ondan özür diler. Dikçe onu affeder. Böylece köyünü karanlık günlerden kurtarmanın gururuyla Karşı köye tayin ister ve karısıyla birlikte köyden ayrılır.

Yanık Buğdaylar Özeti Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

10 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Yanık Buğdaylar Kitabının Özeti Kısa"

 1. meryem dedi ki:

  çok güzel yazılıan 100 aldım yaşasın biraz kalın ama çok güzel tavsiye ederim

 2. Fbg dedi ki:

  Harika bir kitap gerçekten de söyledikleri kadar var☺

 3. bünyamin dedi ki:

  Allah belanızı veremi vermeyemi Allah bilir ulan ğıyarlar heyvan niye ya<nlış bilgi veriyon o.ç.

 4. ümmühan dedi ki:

  bence çok güzel on numara bir kitap

 5. ezde dedi ki:

  siz güzel özet çıkarmışsınız ama kitap kötü

 6. fahime dedi ki:

  Yanık buğdayarın ana kahramanları

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.