Yapılan Ekonomik Faaliyetlerin Bölgenizde Bulunan Doğal Kaynaklarla İlgisi Nedir

Salı, 11 Mart 2014, 16:22 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Doğal olarak yapılan ekonomik faaliyetlerin doğal kaynaklarla yakından ilgisi vardır. Çünkü ekonomik faaliyetler sırasında kullanılan kaynaklar çoğunlukla bölgede en çok bulunan ve en ucuz kaynaklar arasından belirlenir. Mesela Zonguldak’ta demir çelik fabrikalarının bulunma nedeni o bölgeye yakın yerlerde bulunan kömür ve demir madenlerinden kaynaklanmaktadır. Kömür yakılarak demirin eritilmesi ve şekil alması sağlanır. Bunun gibi çevremizde yer alan ekonomik faaliyetler genellikle doğal kaynaklara endeksli olarak yürütülür. Bu sayede daha yüksek verim daha yüksek kazanç sağlanır. İstanbul’a yakın şehirlerde kömür, bakır ve bunun gibi madenlerin çıkarılması bu madenlerden üretilen ürünlerin genellikle İstanbul’da üretilip satılmasını sağlar. İşte bu yüzden ekonomik faaliyetler bulundukları bölgenin doğal kaynaklarına göre şekillenir.

Cevre-Kirlili-

Yapılan Ekonomik Faaliyetlerin Bölgenizde Bulunan Doğal Kaynaklarla İlgisi Nedir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.