Yasama Yürütme Yargı Yetkilerinin Bir Kişide Toplanmasının Sakıncaları Nelerdir

Cuma, 10 Mart 2017, 7:20 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, Yasama Yürütme Yargı Yetkilerinin Bir Kişide Toplanmasının Sakıncaları Nelerdir Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

hukukun üstünlüğü ile ilgili görsel sonucu

Türkiye Cumhuriyeti, hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemiş, demokratik esaslara göre yönetilen bir yönetim biçimine sahiptir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda bu anlayışın benimsenmesi ve demokratik düzenin geleceğe de rahatlıkla aktarılabilmesi adına yöneticiler, yasama, yürütme ve yargı organlarının birbirinden bağımsız çalışmaları gerektiğine karar kılmışlardır.

Bu organların birbirinden bağımsız olması, denetlemenin artmasını sağlamaktadır. Bu güçlerin tek bir kişinin elinde toplanması halinde bu kişi, milletin çıkarlarına göre değil de kendi çıkarlarına göre yasalar çıkarabilir, iltimas gibi şeyler ile devlet yönetimi noktasında pek çok insan ataması yapılabilir, kısacası bu durum, eski dönemdeki monarşi yönetimi gibi bir yönetim anlayışına, ülkemizi sürükleyebilir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.