Yeni Askerlik Kanunu

Yeni Askerlik Kanunu , Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İktidar ve muhalefetten tasarı ile ilgili farklı açıklamalar geldi.

2012 askerlik yasası son durum, askerlik kanunu değişiklikleri ve son durum yeni askerlik yasası 23 mayıs 2012

Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İktidar ve muhalefetten tasarı ile ilgili farklı açıklamalar geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda, ”Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın görüşmelerine başlandı.

Tasarının tümü üzerinde MHP Grubu adına söz alan Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Türk ordusunun, milletinin göz bebeği olduğunu söyledi.

Aydın, ”vatan, millet” adına hayatlarını gözlerini kırpmadan feda eden askerler için yapılacakdüzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tasarı ile astsubayların, uzman jandarmalar ve uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili bir takım iyileştirmeler ve düzenlemeler yapıldığını anımsatan Aydın, ”Askeri öğrencilerimizin tazminat sorunlarının çözümü de önemli. Buna da kayıtsız kalamayız. Buna ilişkin tasarı ivedilikle hazırlanmalı ve gündeme getirilmelidir” diye konuştu.

Yeni Askerlik Kanunu

Partisinin, askeri personelin haklarıyla ilgili düzenlemelere gerekli desteği ve katkıyı her zaman vermeye hazır olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

”TSK’nın tüm çalışanlarını hiçbir ayrım gözetmeden bir bütün olarak görüyor ve seviyoruz. Statülerden kaynaklanan bir farklılık elbette olabilir. Ancak kurumlar çalışma barışını temin etmek, eşitlik ve adalet ilkelerini gözetmek zorundadırlar. Tasarıda, özellikle uzman erbaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili haklı talepleri karşılanmamıştır. Ek gösterge uzman erbaşlarımıza verilmemiştir. Bunların aldıkları ek tazminatlardaki adaletsiz uygulama da devam etmektedir. Uzman erbaşlar da kadroya geçirilerek bu sorun kökünden çözülebilir.”

Tasarı üzerinde iyileştirme getiren tüm önergeleri destekleyeceklerini ifade eden Aydın, ”Canını sermaye yaparak çalışan” askeri personel ve emniyet mensuplarının, özlük haklarında yapılacak düzenlemelerin ”kısıtlı bütçe” gerekçesiyle geciktirilmesinin ”anlaşılmaz olduğunu ”söyledi.

-”Genelkurmay Başkanlığı TOKİ mi?”-

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da tasarının tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, tasarıda askerlik şubeleri ve sağlık raporlarının alınması konularını düzenleyen maddelerin tartışmalı olduğunu savundu. Aile hekiminden alınacak sağlık raporlarına ilişkin karmaşa yaşanabileceği uyarısında bulunan Kaplan, ”Aile hekimliği uygulaması nerede oturdu ki daha? ‘Askerliğe elverişlidir ya da değildir’ noktasında aile hekimliğinden alınacak raporlar ihtiyacı karşılayamayabilir” diye konuştu.

Tasarının, ”askeri yargıya” yönelik düzenleme içeren bölümlerini de eleştiren Kaplan, ”Yeni bir anayasada yargı sorunlarımızı konuşmayacak mıyız? Yargı birliği gündeme geliyor. Neden acele ediliyor bu konuda? Bu düzenlemenin acelesi yok” dedi.

”Genelkurmay Başkanlığı neden hala Başbakanlığa bağlı. Genelkurmay Başkanlığı TOKİ midir?” sorusunu yönelten Kaplan, ”Normal demokrasilerde Genelkurmay Başkanlığı’nın, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması gerekiyor” dedi.

Uludere’de yaşanan olaya değinen Kaplan, ”Bu konunun netliğe kavuşturulması lazım. Bir hukuk devletinde, yargıda bunun bir hesabı görülür. Tezkere Başbakan’a verildiğine göre siyasi muhatabınız da odur. Bir zat Ankara’dan telefon etse, bir başçavuş kaçakçılık yapanların tüm kimlik bilgilerini verirdi. Çünkü senelerdir bu olay yapılıyor” ifadelerini kullandı.

-”Önerge vereceğiz”-

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da astsubayların beklentilerinin kanunda karşılanmadığını söyledi.

Moroğlu, ”Hem ‘darbelere karşıyız’ diyeceğiz hem de 12 Mart ve 12 Eylül’de YAŞ kararları dışında görevden uzaklaştırılanların özlük haklarına kavuşturulmasını engelleyeceğiz” diye konuştu.

Askeri okullardan ayrılmak zorunda kalanların tazminatları affedilecekse, bu sürenin 1997’ye çekilmesi gerektiğini belirten Moroğlu, genel olarak olumlu olmasına rağmen tasarıda önemli eksiklikler ve eşitsizlikler bulunduğunu savundu.

Moroğlu, ”Bütün askeri ya da polis teşkilatında görev yapan üst, orta ve alt kademeler arasında özlük haklarında belli farklılıklar olacaktır ama genel şikayet; bu farklılıkların kabul edilemeyecek kadar fazla olmasıdır. Bunları düzeltmek hepimizin görevidir” diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, ”Türk milleti yediden yetmişe askerdir” dedi.

Anne ve babaların evlatlarını peygamber ocağına ”ya gazi ol ya şehit ol” diyerek gönderdiğini ifade eden Şirin, tasarıyla getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Şahsı adına söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, uzlaşmayla getirilen tasarı üzerinde istişare ettikçe eksikliklerin görüldüğünü ve bunları düzeltmek için önergeler vereceklerini kaydetti.

Şandır, emekli astsubayların intibakının da bu kanunla yapılması gerektiğini dile getirdi.

SON DAKİKA

-Askerlik Kanunu’nda değişiklik kabul edildi

– TBMM Genel Kurulu’nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını kabul edildi.

Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak.

Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülecek.

Kaynak: AA – 23 Mayıs 2012

11 thoughts on “Yeni Askerlik Kanunu

 • 10/02/2013 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Askerlik ne zaman düşecek ? Biran evvel düşmesini beklyoruz inşallah düşer…

  Yanıtla
 • 14/10/2012 tarihinde, saat 20:59
  Permalink

  DEVLET GENÇLERE SÖZÜNÜÜÜ VERİYOR AMA YERNE GETİRMİYOR 100 BİNLERCE GENLERLE ALAY ETMENİN Bİ ANLAMI YOK KARDESİM KAÇ SENEDEN BERİ 12 AYA İNECEK DİYOSUNUZ İNMİYORRR VATANDASS MECBUR MU SİZİ DİNLEMEYE İNECEKSE İNSİN SANKİ ALTI ÜSTÜ 3 AY DEĞİLMİ İNSE NE İNMESE NE ZORUNLU ASKERLİK KALKSIN KARDESİMM EN BASTA ÖZGÜR ÜLKELERDE ASKERLİK YAPANAA AYLIK 3 VEYA 4 BİN DOLAR PARA VERİYORLARRR HEM BEDAVA HİZMET YAP HEMDE BEDAVAYA DEVLETİN İŞİNİ GÖR BU HANGİ ÜLKEDE VAR EN AZINDAN BU ĞENÇERİ UĞRASTIRMAYINDA 12 AYA İNSİNNN BARRRİİİ

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  düşemez arkadaşlar umutlanmayın

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  arkadaşlar düşmez bu askerlik 5 senedir düşecek daha düşecek hiç umutlanmayın düşürmez başbakan bu askerligi

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 15:29
  Permalink

  arkadaşalar hiç düşmez bu askerlik ümütlenmeyin böyle böyle oyalıyorlar askeri hepsi yalan bunların valla 5 senedir düşüyordu daha düşecek başbabakan düşürmez bu askerligi

  Yanıtla
 • 22/07/2012 tarihinde, saat 15:06
  Permalink

  askerlik 18 aya çıkacakmış meclise sunulmuş doğrumu?

  Yanıtla
 • 26/05/2012 tarihinde, saat 16:08
  Permalink

  uzman jandarmaların haklarının azda olsa verilmesi sevindirici onlara çok haksızlık yapıldı

  Yanıtla
 • 24/05/2012 tarihinde, saat 20:00
  Permalink

  lise seviyesindeyken 2 yıl üst üste kalıp ilişiği kesildi.okumaya deva?m etmek için askerlik engeli kalktımı

  Yanıtla
 • 24/05/2012 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  merhabalr ben yuumurtalik ameliyati gecirdim ve bir yumurtam alindi,hala yumurtalik kanseri hastaligi hastasiyim,askerlik yapacakmiyim yoksa cürügemi ayrilma riskim varmi?

  Yanıtla
 • 23/05/2012 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  askerlik şu anda kaç ay yada düştümü düşecekmi ne zaman ?

  Yanıtla
  • 09/06/2012 tarihinde, saat 10:40
   Permalink

   inerse 30 ağustosta iner selin bacım bende askerim ana yok baba yok 2 abim şehit .askerliğe mi geldik eziyetemi belli değil…inşallah iner

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir