Yeni Bakanlar Kurulu Listesi – Kabine Listesi Açıklandı 6 Temmuz 2011

Çarşamba, 6 Temmuz 2011, 14:15 | Genel | 0 Yorum
by admin

Erdoğan yeni bakanları açıkladı CANLIKöşke çıkan Başbakan Erdoğan, yeni kabineyi açıkladı. 60.hükümet kabinesine nazaran 61. hükümette 6 yeni bakan var. 3 bakanın da yeri değişti. Kadın bakan tek!  İşte Başbakanın açıkladığı yeni bakanlar kurulu listesi:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinede Başbakan Yardımcılıkları görevine, Bursa Milletvekili Bülent Arınç, Ankara Milletvekili Ali Babacan, Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ın getirildiğini açıkladı.

Yeni kabinede, Hatay Milletvekili Sadullah Ergin Adalet Bakanı, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanı, Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Yeni kabinede, Dışişleri Bakanlığı’na Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanlığı’na Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Suat Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Mehmet Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanlığı’na İdris Naim Şahin, Kalkınma Bakanlığı’na Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Ertuğrul Günay, Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı’na Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanlığı’na İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanlığı’na Recep Akdağ ve Ulaştırma Bakanlığı’na Binali Yıldırım getirildi.

– 4 Başbakan Yardımcıları

1 Bülent Arınç

2- Ali Babacan

3- Beşir Atalay

4 Bekir Bozdağ

– Adalet Bakanlığı

Sadullah Ergin

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Fatma Şahin

– Avrupa Birliği Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Egemen Bağış

– Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yerine oluşturulan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Nihat Ergün

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Faruk Çelik

– Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığını birleştirdik. Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı yaptık. (Yeni Bakanlık)

Erdoğan Bayraktar

– Dışişleri Bakanlığı

Ahmet Davutoğlu

– Ekonomi Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Zafer Çağlayan

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı.

Taner Yıldız

– Gençlik ve Spor Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Suat Kılıç

– Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yerini alacak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Mehdi Eker

– Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Hayati Yazıcı

– İçişleri Bakanlığı

İdris Naim Şahin

– Kalkınma Bakanlığı (Yeni bakanlık)

Cevdet Yılmaz

– Kültür ve Turizm Bakanlığı

Ertuğrul Günay

– Maliye Bakanlığı

Mehmet Şimşek

– Milli Eğitim Bakanlığı

Ömer Dinçer

– Milli Savunma Bakanlığı

İsmet Yılmaz

– Sağlık Bakanlığı

Recep Akdağ

– Ulaştırma Bakanlığı.

Binal Yıldırım

Orman Su Bakanlığı

Veysel Eroğlu

KABUL SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kabulü sona erdi.

Yeni Bakanlar Kurulu listesini sunmak üzere saat 11.59’da Çankaya Köşkü’ne gelen Başbakan Erdoğan, saat 13.06 Köşk’ten ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, 61. Hükümeti Başbakanlık Yeni Bina’da açıklayacak.

Başbakan Köşke Çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etti.

Başbakan Erdoğan, görüşme için saat 11.59’da protokol kapısından Çankaya Köşkü’ne girdi.

Kabulde, Başbakan Erdoğan yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına sunacak.

Gül, Erdoğan’ı saat 12.00’de kabul ederken, Başbakan da yeni bakanlarını saat 13.00’te düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacak.

YENİ KABİNEYE İNCE AYAR

12 Haziran’da yapılan milletvekili seçimleri öncesinde kamuoyuna açıklanan kabine reformuna çevre ayarı yapıldı. Reform kapsamında ‘Çevre ve Orman Bakanlığı’ ile ‘Bayındırlık Bakanlığı birleştirilerek, ‘Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı’ oluşturulmuştu. Hükümet, bakanlığın iş yükünün ağır olacağı gerekçesiyle, bakanlığın ikiye bölünmesini kararlaştırdı.

Yetki kanunu çerçevesinde dünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan iki kararname ile bakanlık ikiye bölündü. Yayınlanan kararnameyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su Bakanlığı kuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerdeki yapılaşmalara, Orman ve Su Bakanlığı ise içme ve sulama projelerine ağırlık verecek.

6 yeni bakanlık geliyor

Kabinede son yapılan değişikliklerle birlikte, 6 yeni icracı bakanlık kurulması kesinleşti. Yeni kurulan bakanlıklar ise şöyle: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Orman ve Su Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.”

Söz konusu bakanlıkların dışında bazıekonomibakanlıklarının da faaliyet alanları ve isimleri değişti. Bu bakanlıkların başında ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı geliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ‘Bilim, Sanayi veTeknolojiBakanlığı’ olarak hizmet verecek. Yine yapılan değişiklik ileTarımve Köyişleri Bakanlığı da, yeni dönemde ‘Gıda, Tarım veHayvancılıkBakanlığı’ ismiyle faaliyet gösterecek.

İcracı bakanlık 21’e çıktı

Başbakan Erdoğan tarafından seçimler öncesinde açıklanan kabine reformunda, 20 icracı bakanlık, 4 başbakan yardımcılığı olması öngörülmüştü. Son yapılan düzenleme ile birlikte icracı bakanlık sayısı 21’e çıktı. Ayrıca daha önce yayınlanan kararnamede, başbakan yardımcılığı sayısı 5 olarak belirlendi. Ancak başbakan yardımcılığı koltuklarının sadece 4’üne atama yapılması bekleniyor. Bir koltuk ise yedekte tutulacak.

Haber7- 6 Temmuz 2011

Yeni Bakanlar Kurulu Listesi 6 Temmuz 2011,Yeni Kabine Listesi 06.07.2011,Başbakanın Açıkladığı Yeni Bakanların İsimleri ve Hakkında Bilgiler, Yeni Bakanlar Kimler Seçildi İsimleri 6 Temmuz 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.