Yeni Kurulan Kurulacak Olan Bakanlıklar Listesi Resmi Gazete 2011

Pazartesi, 6 Haziran 2011, 23:00 | Genel | 0 Yorum
by admin

Erdoğan yeni bakanlıkları açıkladıBaşbakan Erdoğan, 12 Haziran’da yapılacak seçimlerden sonra oluşacak yeni Hükümetin yapısı ve bakanlıklarla ilgili yapılacak yeni düzenlemeyi açıkladı. İşte ayrıntılar:

6 Temmuz 2011 Başbakan Yeni Bakanları Açıkladı. Öğrenmek İçin Tıklayın …

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Yeni Bakanlar Kurulu Başbakan dahil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor” dedi.

Erdoğan, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

YENİ KABİNE 25 KİŞİDEN OLUŞACAK

Yeni Bakanlar Kurulu’nun Başbakan dahil 25 üyeden oluştuğunu, yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunduğunu söyleyen Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı olmak üzere 6 yeni bakanlık kurulacağını bildirdi.

3 BAKANLIĞIN YAPISI DEĞİŞTİ

Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine Bilim, Sanayi ve TeknolojiBakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulacağını, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı oluşturulacağını kaydetti.

Erdoğan’ın sözleri şöyle:

Daha önceki hükümetlerde bir çok bakanlıklar kurulmuştu. Koalisyon Hükümetleti olduğu için Hükümet ortağı partile bol bol bakanlık dağıtılmıştı. 58. Hükümet olarak ilk icraatımız bakanlıkları düşürmek oldu.

58, 59, 60’ıncı AK Parti Hükümetleri’nin başarısında Bakanlıklıklar arasındaki koordinasyonun katkısı büyüktür. Bürokrasi teşvik ve motive edilmiştir. Ama bürokratik oligarşi halan daha giderilmedi. Bu hızın devam edebilmesi için bu engelleri ortadan kaldırımamız lazım. Yeni Bakanlar Kurulu’nun yapısı, mevcut aksaklıkların giderilmesi ve idarenin tam anlamıyla sağlanmasının önünü açacaktır… Bu yeni yapılanmadaki gayelerimizden birisi de 2023 hedefimizdir.

Yeni Bakanlar Kurulu Başbakan dahil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor.

İşte yeni kabine

1 – Başbakan

2 – Başbakan Yardımcısı

3 – Başbakan Yardımcısı

4 – Başbakan Yardımcısı

5 – Başbakan Yardımcısı

6 – Adalet Bakanlığı

7 – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (Yeni)

8 – Avrupa Birliği Bakanlığı (Yeni)

9 – Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (Yeni)
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine kuruldu

10 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baklanlığı (Yeni)

11 – Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı (Yeni)
Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındır ve İskan Balanlığı birleştirildi

12 – Dışişleri Bakanlığı

13 – Ekonomi Bakanlığı (Yeni)

14 – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

15 – Gençlik ve Spor Bakanlığı (Yeni)

16 – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Yeni)
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine kuruldu

17 – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (Yeni)
Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Ticaret bölümüyle oluşturuldu. İç ticaretten de sorumlu olacak

18 – İçişleri Bakanlığı

19 – Kalkınma Bakanlığı (Yeni)

20 – Kültür ve Turizm Bakanlığı

21 – Maliye Bakanlığı

22 – Milli Eğitim Bakanlığı

23 – Milli Savunma Bakanlığı

24 – Sağlık Bakanlığı

25 – Ulaştırma Bakanlığı

BAKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİ

Erdoğan icracı bakanlıklar için bakan yardımcılığı görevinin getireleceğini de açıkladı. Erdoğan şunları kaydetti: “Bir değişiklik daha yaptık. İcracı bakanlıklara yardımcı bakanlık getirdik. Artık Bakan yardımcılığı görevi ihdas edilecek. Yani her bakan ile Müsteşar arasında bir bakan yardımcılığı ihdas edilecek.  İcracı bakanların her birine, birer bakan yardımcısı atanacak. Yani 20 tane. Milletvekilleri dışından, atama yoluyla görevlendirilecek. Bu yardımcılar, hükümetle gelecek ve hükümetle gidecek. Bakan yardımcıları, işlerinin uzmanı, sektörü bilen, bakanlık faaliyetlerinin daha verimli ve süratli yürütülmesini sağlayacak kişilerden seçilecek. Özel sektörden de bu makama atama yapılabilecek.

Bakan yardımcılarının nasıl atanacağına ve ön şart aranıp aranmayacağına ilişkin bir başka soru üzerine, Erdoğan, ”Tabi ki bu üçlü kararname… İlgili bakan, başbakan aramızda görüşmeyi yaptıktan sonra tabii ki bu Cumhurbaşkanının onayına gidecek. Üniversite mezunu şartı yok. İlkokul mezunu da bakan yardımcısı olabilecek. Aslolan burada, kendini gerçekten piyasalarda ispat etmiş, çok başarılı, mesela Türkiye’de öyle işadamları var ki bakıyorsun ilkokul, ortaokul mezunu. Yabancı dili yok ama başarılı. Rahmetli Sakıp Ağa’nın durumunu düşünün. Vehbi Koç’un durumunu düşünün. Bunlar üniversite mezunu değillerdi ama Türkiye’nin bir, iki numarasıydı. Hatta öyle zamanlar oldu ki bunlar vali olmaz mı, büyükelçi olmaz mı diye tartışılmıştır. Dolayısıyla bu şeklide başarılı birçok insanlar olabilir. Bunlar, gerek bakanların gerek başbakanın müşterek değerlendirmeleri sonucu cumhurbaşkanına takdim edilecektir” dedi.

haber7  – 8 Haziran 2011

Yeni Kurulan Bakanlıklar Neler 2011,Yeni Oluşturulacak Bakanlık Birimleri İsimleri 2011,Resmi Gazete Yeni Kurulan Bakanlık Birimleri 2011,Yeni Kurulan Bakanlıklar ve Atanan Bakanlar Listesi 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.