YGS Kalkacak – Yılda 4 Kez Sınav Yapılacak – Yeni Sınav Sistemi Geliyor

Pazartesi, 31 Ekim 2016, 18:32 | YGS LYS | 14 Comments
by admin

ygs kalkacakMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS’ nin 2013 ‘te son kez yapılacağını açıkladı. Üniversite adayları artık tek bir sınava girerek stres yaşamayacaklar. Yılda 4 defa “Olgunluk Sınavına” girilecek. Aday’ın bu sınavlarda alacağı en yüksek puan yerleştirme puanı olarak kullanılacak. Bir bakıma adayın 4 defa şansı olacak. Stres artık en az seviyeye inecek. İşte Yeni Üniversite Sınavı Modeli ve Ayrıntılar:

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren konulara açıklık getirdi. Üniversiteye giriş sınav sistemi nasıl olacak? 66aylık çocuklar okula başlayacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS yerine, yılda dört sınava girme hakkı tanıyacak yeni sistemin 2014’te başlatılacağını açıkladı. Dinçer, ‘olgunlaşma sınavı’ mantığıyla TOEFL’a benzettiği yeni sistemde; üç ay arayla yapılacak dört sınavdan en yüksek puanın esas alınacağını söyledi. Hazırlık talimatını yedi ay önce verdiğini; ÖSYM ile birlikte çalıştıklarını belirten Dinçer, ‘Çocuklarımızı stresten kurtaracağız’ diyerek sorularımızı yanıtladı:

SELF DİSİPLİN ZORDUR

– Neden hemen değil de 2014?

Asıl konu, soru bankası hazırlamak. Çünkü yeni sistemde sorular kamuoyuyla paylaşılmayacak. Elde yeterli soru olmazsa, sonraki dönemde girecek çocuğa haksızlık edilir. Sınavları ancak soru bankası oluşturduktan sonra yapabiliriz. Yoksa teknolojik altyapı kolay. İkinci sebep, TOEFL da yapar: Her sınavda, değerlendirmeye tabi tutulmayan deneme amaçlı sorular sorulması gerekiyor. Biz, bunu yapacağız.

– Dershaneler kalkıyor mu?

Böyle yorumlanmasının sebebi var. Doğru, bu sistem dersane sisteminizayıflatır. Diyelim ki çocuk, üniversite sınavını kazanamadı. Ebeveyn olarak düşünün. Bir yıl boyunca boş oturması, öbür sınavı da kazanamayacağıanlamına gelir. Self disiplin zordur. Dolayısıyla veli dersaneye göndererek hem meşgul etmek hem de sınavı kazanmasını istiyor.

– Dört kez yapılınca dershane ihtiyacı azalıyor?

Elbette. Çocuk hazirandaki sınavı başaramadıysa, elindeki ders notlarıyla üç ay sonra yeniden sınava gireceğini biliyorsa, dershaneye yazılmasına belki hiç gerek kalmayacak.

Akşam – 15 Nisan 2012

 

14 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "YGS Kalkacak – Yılda 4 Kez Sınav Yapılacak – Yeni Sınav Sistemi Geliyor"

 1. Jodie dedi ki:

  Det är klart vi hänger med dig hela vägen i tanken på söndag men tänk inte i termer av pr!pHe!sospas istället att det ger dig energi att vi är så många som följer dig och som håller tummarna för en lyckad mara på söndag!!Jag hade den känslan av att många följde mig under Stockholm halvmarathon och ju längre in i loppet jag kom och kände mig stark, desto mer energi fick jag av det!!

 2. simay dedi ki:

  Arkadaslar mezun olarak istegim yer olmadi ilk sene,tekrar denedim ygsye girdim lyslere giricem.bazi arkadaslarim bu sene istedigm gibi degil diyorlar peki mezunlar ne olacak bilgisi olan varmi??

 3. uraz dedi ki:

  hani ygs yılda 4 kez yapılacaktı hanı nerde…

 4. arzu dedi ki:

  bence de YGS kaldırılsın.bu sınav sistemi yüzünden okuma hevesimde gitti yazık bizlere ya

 5. RAMAZAN dedi ki:

  MERHABA ARTIK MİLLİ EGİTİM BAKANIMIZ NABİ AVCI HOCAMIZ BU YGS’YE BİR ÇARE BULSUN GÜNEYDOGU ANADOLU BÖLGESİ TARAFINDA EGİTİM DÜZEYİ ZAYIF HER ÖGRENCİ DERSHANEYE GİDİYO GİTMESİNE RAGMEN BARAJI AŞAMIYOO YILDA 4 KEZ OLSA BİZİM VE TÜM ÖGRENCİLER İÇİN İYİ OLUR NE OLUR BU 2014’TE BU SINAVA Bİ ÇARE BULSUNLAR YETER ARTIK SBS İYİ OLDU AMA BİZİM SINAV NASIL OLACAK SAYIN MİLLİ EGETİM BAKANIMIZ NABİ AVCI HOCAMIZDAN YORUM BEKLİYORUZ LÜTFEN BİR ÇARE BULUN BU SINAVA SELAMLAR…

 6. sld dedi ki:

  bu sistem çok uygun olmuş . geçmiş nesillere haksızlık olacak belki ama bizimde geleceğimiz kurtuldu bu sene 7, sınıftayım seneye çok güzel bir sistem bizi bekliyor

  • Yoksa dedi ki:

   Evet çok güzel bir gelecek oldu gerçekten. 3 yıl geçmiş Ömer Dinçer kendi geleceğini bile görememiş. Sen de sazan gibi hemen atlamışsın çoh güzel ehe mehe diye

 7. serap dedi ki:

  bencede bu sistem uygun.umarım bunu bi an önce hayata geçirirler seneye girecek olanlar çok sanşlı hakkımızda hayırlısı….:)

 8. Ayşegül dedi ki:

  Yeter ya artık!!! Bıktık bu değişikliklerden ! artık bi sitem oturtunn !!! Her seferinde farklı farklı sınavlar farklı konular !! YGS ye harıl harıl çalışalım sonra sitem değişsinn sap gibi ortada kal ! Deneme tahtası gibi hissediyorumm kendimi..!!!! Buna bi son verin artık lütfen !

 9. kübra dedi ki:

  bence bu sistem gayet uygun.evet önceki nesile haksızlık oluyor.ama bizimde geleceğimiz söz konusu.hem düşük alsak bile bir önemi olmayacak.çünkü sonraki sınavlar bizim için deneyim olacak.hayatımın iki sınava bağlı olmasındansa bunu tercih ederim.

 10. kübra dedi ki:

  bence bu sistem gayet uygun.evet önceki nesile haksızlık oluyor.ama bizimde geleceğimiz söz konusu.hem düşük alsak bile bir önemi olmayacak.çünkü sonraki sınavlara bize yol gösterecek.hayatımın iki sınava bağlı olmasındansa bunu tercih ederim.

 11. Doğa Şardağ dedi ki:

  Merhabalar ben ticaret lisesi öğrencisiyim şu an 11.ci sınıfa geçtim ve merak ediyorum sınavsız geçiş hakkı hangi yılda kaldırılıyor ya da kaldırılacak mı? Lütfen kaldırılmasın bu geçiş hakkı bizim için kolaylık sağlıyor.Fakat bu şimdi söylediğiniz 4 kez yapılan sınav ne işimize yarıyor olacak ki? en yüksek puanı o sene içerisindeki 4 sınavdan en yüksek elde ettiğimiz puan mı bizi üniversiteye yerleştirecek?

 12. esma dedi ki:

  iyi de şimdi bu kadar stresi çekmiş öğrenciye haksızlık değil mi her sene birşey değişiyor .Onca emek boşa gidiyor yazık günah ya.Bu sistem neden daha önce değil de şimdi planlanıyor .İnsanların hayatını kaybetmesi midir buna sebep ?

 13. Vehbi dedi ki:

  Şimdiki 10.sınıflar yararlanacak mı 2014 te ki sistemden

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.