YGS – LYS'de Tercih Sayısı Kaç – Kaç Tercih Yapılacak

Çarşamba, 28 Temmuz 2010, 23:54 | YGS LYS | 6 Comments
by admin

Adaylar, geçen seneden farklı olarak 30 yükseköğretim programını tercih edebilecek. LYS veya YGS yerleştirme puanlarına göre tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.15, kendi alanının dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.12 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Kılavuzdaki Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4’teki programlar arasından tercih yapılabilecek. Tablo 3A ve Tablo 3B genellikle ön lisans programlarından, Tablo 4 ise lisans programlarından oluşuyor. Adayların Tablo 3A’daki programlar için önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlara verildiğini unutmaması isteniyor.

Adayların yapacağı 30 tercihin baştan birkaç tanesini ”puanım yeterli olmayabilir” endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini ve en çok istedikleri programları göz önünde bulundurarak belirlemeleri, kazansa bile kaydolmayı istemediği bir programı tercih etmemesi öneriliyor.

Aday, ne olursa olsun bir programa yerleşmek istiyorsa tercihlerine, girebileceğini tahmin ettiği programları da eklemesi tavsiye ediliyor.

Adayın, 30 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 30 tercih hakkını da kullanabilecek.

Tagged with: , , ,

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "YGS – LYS'de Tercih Sayısı Kaç – Kaç Tercih Yapılacak"

 1. Melek dedi ki:

  Ben tıp fakültesi düşünüyorum ve okul birinciliğim var puanım istediğim yerden 40 puan düşük geldi istediğim tıp fakültesine girebilirmiyim?Yardımcı olun lütfen..

 2. döndü dedi ki:

  hem tercıh yapıp hemde sınavsız gecışe basvurabılırmıyız

 3. fırat aslan dedi ki:

  benim terciğim tuttuğu halde gitmek istemi yorum onu iptal ettirip tekrardan ter ciğ yapa bilir mi yim veya açıktan okuya bilirmiyim

 4. çağrı dedi ki:

  bişey sorucam kocaeli üniversite ve süleyman demirel üniversite de yeni acılan bilgisayar ve eğitim teknolojileri öğretmenligi öğrenci alımı nasıl olucaktır taban puanı kçadır sırlamaylamı alacaktır bilgilendirimisiniz beni

 5. diloş dedi ki:

  ya kusura bakmayın yeterli olmadı çok tedirginim ya barajı bile geçemezsem ve bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim. ama farklı bi bölüm istiyorum. sizce yanlış mı düşünüyom…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.