YGS Sınavının Önemi Ne Kadar

Cuma, 1 Mart 2013, 22:36 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

YGS ne kadar önemli, YGS mi LYS mi Önemli

YGS sınavı, LYS sınavına göre daha az etki sağladığından dolayı birçok öğrenci tarafından önemsenmemektedir. Günümüzde birçok öğrenci YGS’nin önemini kavrayamadığından güzel bir üniversiteye yerleşememektedir. YGS sınavı, etkisi ne kadar küçük olursa olsun aslında LYS sınavından bile daha büyük önem taşımaktadır. YGS sınavının önemi nedir? Diye soracak olursanız;

osymsinavlar

1) YGS sınavı, üniversiteye girişte ilk aşama sınavıdır. Siz ne kadar LYS sınavına çalışsanız da bu sınavdan gerekli puanı alamadıkça LYS sınavına giremezsiniz.

2) YGS sınavının %40’lık büyük bir etki puanı vardır. Bu puan her öğrencinin bu sınavda yaptığı netler için geçerlidir. Siz LYS’de yüksek bir net elde ettiğinizde, YGS sınavında kötü bir net çıkarttığınız takdirde YGS sınavında iyi bir net çıkartan ve LYS’de her ne kadar orta seviyede bir net çıkartmış kişiye göre daha düşük bir sonuç elde edersiniz.

3) YGS sınavı yapısı itibariyle kolay ancak ayırt edici bir sınavdır. Geçmiş bilgilerinize dayandığından biraz ilgi gösterdiğiniz takdirde puanlarınızın yükselişe geçmesini sağlayacaktır.

4) YGS puanı ne kadar yüksek olursa kişinin alanlara göre tercih etme şansı daha da yüksek olacaktır. Örneğin sayısal öğrencisi YGS puanı yüksek ise birazda Türkçe yapıp rahatlıkla TM alanlarından tercih verebilecektir. Ancak bu durumdan önemli olan kısım tabi ki de YGS’dir.

YGS sınavının bu gibi daha birçok önemi ve öğrenciye sağladığı avantajı vardır. Bu yüzden de bu sınava öğrencilerin gerekli önemi vermesi gerekmektedir.

eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.